Doğum kontrol hapları, yirminci yüzyılın en önemli tıbbi ilerlemelerinden biri olarak kabul edilir. Kolay ve etkili bir şekilde hamilelikleri önleyerek daha fazla kadının üniversiteye katılmasına ve iş alanına girmesine olanak tanımıştır.

1930'larda normal hamilelik sırasında yüksek progesteron konsantrasyonlarının, hamile olmayan bir bedenin adet döngüsünü durdurarak adeta hamileymiş gibi davranmasına neden olduğu keşfedilmiştir. Amerikalı Kimyager Carl Djerassi ve Frank Colton, doğal progesteronu taklit eden kimyasal bileşikleri üretmenin yollarını birbirlerinden bağımsız olarak keşfetmişlerdir. Amerikalı Biyolog Gregory Pincus, progesteron enjeksiyonlarının memeli hayvanların yumurtalıklarında yumurta salınımını önlediğini doğrulamıştır.

Doğum kontrolü için hormon haplarının insanlar için geliştirilmesi konusunda ünlü bir doğum kontrolü savunucusu olan Margaret Sanger, Pincus'a gerekli finansmanı sağlamaya yardımcı olmuştur. Pincus, Colton'un formülünü seçmiş ve 1955'te meslektaşlarıyla birlikte hapın etkililiğini gösteren klinik deney sonuçlarını duyurmuştur.

Yumurtlamayı önlemenin yanı sıra doğum kontrolü, servikal mukusta meydana getirdiği değişikliklerle spermin uterus içine girmesini ve yumurtanın rahim içine yerleşmesini engeller. Hap 1960 yılında ABD’de doğum kontrolü için onaylamıştır ve Searle ilaç firması, ilaca Enovid adını vermiştir.

Orijinal formül, aynı zamanda östrojen hormonunu da içerdiği için bazı istenmeyen yan etkilere görülebiliyordu ancak modern formülasyonlarla (hormon dozlarını azaltılarak) yumurtalık, endometriyal ve kolon kanseri riskinin azaldığı görülmüştür. Genel olarak sigara içen kadınların hapı kullanırken daha yüksek kalp krizi veya felç riskinin taşıdığı gözlemlenmiştir.

Bugün sadece progesteron içeren hormonlar da olmak üzere farklı hormonal formülasyonlar mevcuttur.

1968'de Papa VI. Paul, yapay doğum kontrolünü kınamıştır. Hapın kabulü ABD'de hızlı olsa da yaygınlaşması o kadar da hızlı olmamıştır. Örneğin hap kullanımı Connecticut'ta 1972'ye kadar yasal değildi.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Margaret Higgins Sanger Slee (1879–1966), Pope Paul VI (Giovanni Montini; 1897–1978), Gregory Pincus (1903–1967), Frank Benjamin Colton (1923–2003), Carl Djerassi (b. 1923)