HPV (insan papiloma virüsü) enfeksiyonu, cinsel yolla en sık bulaşan enfeksiyondur. Cinsel aktif olan kadın ve erkeklerin yarısından fazlası hayatlarının bir döneminde bu virüsle enfekte olurlar. Sadece ABD’de her yıl 14 milyon yeni HPV enfeksiyonu vakası ortaya çıkar. Bu virüs genellikle kadınlarda kendini belli ettiği için, erkeklerin bu enfeksiyona yakalanmadığı veya sadece taşıyıcı oldukları gibi yanlış bir inanış vardır. Bu yazımızda HPV enfeksiyonlarının erkeklerde sonuçları, belirti, risk faktörleri, tanı, tedavi ve korunma yollarını bulabilirsiniz.

- Virüs nedir? Virüslerin kısa tarihi ve kanser yapıcı virüsler

Erkeklerde HPV enfeksiyonu

Dikkat çeken noktalar:

 • Amerikan Kanser Derneği'nin (ACS) çalışmalarına göre ABD'de yıllık yaklaşık 2.120 kişiye penis kanseri teşhisi ve yaklaşık 2.950 erkeğe anal/makat kanser teşhisi konulmaktadır.
 • Anal kanser riski, eşcinsel ve biseksüel erkeklerde, yalnızca kadınlarla cinsel ilişkiye giren erkeklere oranla yaklaşık 17 kat daha yüksektir. HIV (insan immün yetmezlik virüsü) olan erkeklerin de bu kanseri alma riskleri daha yüksektir.
 • Batılı toplumlarda hem erkeklerde hem kadınlarda, baş-boyun kanserlerinin yarıdan fazlası HPV ile ilişkilidir (özellikle dil kökü ve tonsil kanserleri).

Erkeklerde HPV enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

150’den fazla HPV türü vardır. Yaklaşık 30’u genital enfeksiyonlarla ilişkilidir. Bu türler düşük veya yüksek riskli olabilir. Düşük riskli olan türlerin herhangi bir belirtisi olmayabilir. Yüksek riskli olanlar ise penis ve anüste hücresel değişimlere ve penil, anal ve oral (baş-boyun) kanserlerine neden olabilir.

HPV'li erkeklerin çoğunda enfeksiyon, herhangi bir şikayete yol açmadığı için kişiler enfeksiyonu olduğunu fark etmez.

Eğer geçmeyen bir enfeksiyon varsa, şu bölgelerde kanser riskiyle beraber genital siğiller de olabilir:

 • penis
 • skrotum
 • anüs
 • ayrıca ağız ve boğaz bölgesinde polipler (örneğin larengeal papillomlar)

Bu alanlarda anormal cilt değişiklikleri fark ederseniz, daha fazla değerlendirme için doktora görünün.

Erkeklerde HPV enfeksiyonu nasıl oluşur, nasıl bulaşır?

HPV hem erkeklerde hem de kadınlarda vajinal, anal, oral ilişki veya temas ile partnerler arasında bulaşır. Çoğu insan partnerine bu enfeksiyonu taşıdığının farkında olmaz çünkü her zaman bir belirtisi olmaz. Erkeklerde görülme oranı kadınlara göre daha azdır.

HPV, bu virüsü taşıyan kişilerle cinsel ilişkiye giren her erkeğe bulaşabilmekle birlikte, şu durumlar, bulaşma ve HPV ilişkili hastalıkların oluşma riskini artırmaktadır.

 • sünnetsiz erkekler
 • HIV veya organ nakli nedeniyle zayıf bağışıklık sistemi olan erkekler
 • eşcinsel ilişkiye giren erkekler

Erkeklerde HPV nasıl teşhis edilir?

Şu anda, erkeklerde HPV'yi saptamak için önerilen bir test bulunmamaktadır (kadınlarda ise Pap-smear ile alınan örnekte HPV-DNA bakılmaktadır).

HPV ile ilişkili belirti-bulgu olursa bunları doktorunuza bildirmeniz önemlidir; herhangi bir anormal cilt büyümesi veya penis, skrotal, anal veya boğaz bölgenizde değişiklikler gibi. Bunlar kanserin erken belirtileri olabilir. HPV'nin neden olduğu anal kanser riski yüksek olan eşcinsel ve biseksüel erkekler için anal Pap testleri uygulanabilir. Anal bir Pap testinde, doktor anüsteki hücreleri toplar ve daha sonra laboratuvarda anormallik var mı diye kontrol ettirir.

Erkeklerdeki genital siğilleri teşhisi genital bölgesini görsel olarak kontrol ederek yapılır. Bazı doktorlar, görülemeyen siğillerin tanımlanmasına yardımcı olmak için bir çözelti uygulayabilirler. Ama test kesin sonuç vermez. Bazen normal cilt yanlışlıkla bir siğil olarak tanımlanır.

Erkeklerde HPV tedavisi

Şu anda HPV için bir tedavi yoktur. HPV'nin neden olduğu siğiller dermatolojik yaklaşımlarla; baş-boyun bölgesindeki polipler interferon, anti-viral ilaçlar ve cerrahi yaklaşımlarla tedavi edilebilir. HPV ile ilişkili kanserler, özellikle erken teşhis edildiğinde tedavi şansı yüksektir. Erken müdahale önemlidir, bu nedenle HPV ilişkili belirti ve bulgular yaşıyorsanız hemen bir doktora görünmelisiniz.

HPV riskinizi nasıl azaltabilirsiniz?

Kendinizi HPV'ye karşı koruyabilmenin en iyi yollarından biri HPV aşısıdır. 12 yaşına kadar aşı yaptırmanız tavsiye edilmesine rağmen, 26 yaşına kadar hala aşı olabilirsiniz.

HPV Aşı Rehberi Yenilendi! Bu vesile ile HPV aşısı nedir öğrenelim

Daha ileri yaşlarda ise kendinizi şöyle koruyabilirsiniz:

 • Cinsel partner sayısını sınırlamak, tek eşli olmak
 • Prezervatifleri doğru ve tutarlı bir şekilde kullanmak
 • Genital siğil varsa bir eş ile cinsel temastan kaçınmak