Hemanjiom nedir ?

Hemanjiyom, kan damarlarının yoğun bir şekilde bir araya gelmesinden oluşur.

Hemanjiomlar en sık ciltte görülür ve bir cilt hemanjiyomu, kan damarı yumağı şeklinde parlak kırmızı bir nodül olarak görülen bir doğum lekesidir.

Ciltte hemanjiom en sık yüz, kafa derisi, göğüs veya sırtta görülür. Hemanjiom görmeye veya nefes alıp vermeye engel olmadıkça, tedavisi genellikle gerekli değildir.

Hemen her organda görülebilen hemanjiomlar, cilt dışında en sık karaciğerde gözükür. Yazının ikinci kısmı karaciğer hemanjiomu hakkındadır.

Çocukluk çağı hemanjiomu

Çocukluk çağı hemanjiomu

Damar beni olarak da adlandırılan bir cilt hemanjiyom yaşamın ilk yılında büyür ve sonra zamanla düzelir. Bebeklik döneminde hemanjiomu olan bir çocuk genellikle 10 yaşına geldiğinde hemanjiomu büyük oranda dikkat çekmez hale gelir.

Doğumda bir hemanjiyom mevcut olabilir, ancak yaşamın ilk birkaç ayında daha sık görülür. Vücutta, genellikle yüz, kafa derisi, göğüs veya sırtta düz kırmızı bir damar beni olarak başlar. Genellikle bir çocuğun sadece bir hemanjomu vardır.

Çocuğunuzun ilk yılı boyunca, kırmızı işaret hızla büyür ve deriden çıkan süngerimsi bir kütle haline gelir. Hemanjiyom daha sonra bir dinlenme fazına girer ve sonunda yavaş yavaş ortadan kaybolmaya başlar.

Tüm hemanjiyomların yaklaşık yarısı, 5 yaşına kadar iyileşir ve neredeyse tüm hemanjiyomlar, 10 yaşına kadar çözülür. Doğum lekesinin rengi de azalsa da, solgun - fakat kalıcı bir şekilde renk değiştirmesi veya kabarık bir cilt kalabilir.

Çocukluk çağı hemanjiomları için ne zaman doktora görünmek gerekir?

Çocuğunuzun doktoru, rutin kontroller sırasında hemanjiyomu izleyecektir. Hemanjiyomun kanaması, ağrılı olması veya enfekte görünmesi durumunda çocuğunuzun doktoru ile temasa geçin.

Durum çocuğun bakımını, nefes almayı, işitmeyi veya emmesini etkiliyorsa tıbbi yardım alın.

Çocukluk hemanjiomunun nedenleri?

Bir hemanjiyom anormal derecede yoğun bir ekstra kan damarı grubundan oluşur. Bunun, kalıtsal nedenleri olabileceği düşünülmesine rağmen, kan damarlarının bu şekilde bir araya toplanmasının nedenleri açık değildir.

Hemanjiyomlar kimlerde daha sık görülür?

 • Dişi cinsiyet
 • Prematüre bebekler
 • Beyaz bebekler

Çocuklarda hemanjiom teşhisi

Teşhis için test genellikle gerekli değildir, cilt üzerinde yukarıda tarif edildiği gibi bir oluşum görülmesi üzerine hemanjiom tanısı konur.

Çocukluk çağı hemanjiomu nasıl tedavi edilir?

Hemanjiomların çoğunluğu hiçbir şekilde herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymaz. Bazı ebeveynler hemanjiyom tedavisinin gerekli olduğunu düşünür, çünkü şekil değiştirebilir ve sosyal veya psikolojik sorunlara neden olabilir. Doktorlar, fiziksel problemlere neden olmayan hemanjiyomları tedavi etmekte tereddütlü olabilirler, çünkü hemanjiyomlar genellikle tedavi olmaksızın tedricen yavaş yavaş kaybolur ve tedavilerin potansiyel yan etkileri vardır.

Büyüme çocuğunuzun görüşüne müdahale ederse veya başka sorunlara neden oluyorsa, tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

 • Beta bloker ilacı. Küçük, yüzeysel hemanjiyomlarda, etkilenen deriye timomol adlı beta bloker sınıfı ilaç jel olarak uygulanabilir. Bir başka beta bloker ilaç olan propranololün şurubu, ciddi infantil hemanjiyom tedavisinde kullanılmaktadır. Beta blokerler, kalp ilaçlarıdır, yan etkileri yönünde dikkatli olunmalıdır.
 • Kortikosteroid ilaçlar. Beta bloker tedavisine cevap vermeyen veya kullanamayan çocuklar için kortikosteroidler (kortizon) bir seçenek olabilir. Nodül içine enjeksiyon yoluyla, cilt üzerine veya ağız yoluyla verilebilir. Kortizonun uzun süreli kullanımı, büyüme geriliğine yol açabilir.
 • Lazer ameliyatı. Bazen lazerler hemanjiomu kaldırmak veya hemanjiomda ağrılı yaraları tedavi etmek için kullanılabilir.

Daha az yan etki ile diğer tedavileri bulmak için araştırma devam etmektedir. Bazı deneysel tedaviler arasında interferon alfa ve topikal immün baskılayıcılar bulunur.

Çocuğunuzun hemanjiyomunu tedavi ettirmeyi düşünüyorsanız, artıları ve eksileri ile çocuğunuzun doktoruyla bunu konuşun. Unutmayın, çoğu çocukluk hemanjiyomu 10 yaşına kadar kendiliğinden kaybolur.

karaciğer hemanjiomu nedir hemanjiyom

Karaciğer hemanjiomu

Karaciğer hemanjiomu, karaciğerdeki kansersiz (benign) bir kitledir. Bir karaciğer hemanjiyomu kan damarlarının yoğun bir şekilde bir araya gelmesinden oluşur. Karaciğer hemanjiyomu, hepatik hemanjiyom ve kavernöz hemanjiyom olarak da anılır.

Karaciğer hemanjiyomlarının çoğu, başka bir durumu araştırmak için yapılan bir görüntüleme (örneğin ultrason) sırasında keşfedilir. Karaciğer hemanjiomu olan kişiler nadiren belirti ve şikayet yaşarlar ve çoğu zaman tedaviye ihtiyaç duymazlar.

Karaciğerinizde bir kitle olduğunuzu bilmek, iyi huylu olsa bile rahatsız edici olabilir. Tedavi edilmeyen karaciğer hemanjiyomunun karaciğer kanserine yol açabileceğine dair kanıt yoktur.

Karaciğer hemanjiyomu nadiren de olsa şu belirti ve semptomlara (şikyet) neden olabilir:

 • Sağ üst karın ağrısı
 • Sadece az miktarda yemek yedikten sonra kendini tok hissetmek
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Bununla birlikte, bu belirtiler belli bir duruma özgü değildir ve bir karaciğer hemanjiyomuna sahip olsanız bile başka bir şeye bağlı olabilir.

Eğer sizi endişelendiren herhangi bir belirti ve semptom varsa, doktor randevusu alın.

Karaciğer hemanjiomu neden olur?

Karaciğer hemanjiyomuna neden olan şey net değil. Karaciğer hemanjiyomlarının konjenital olduğu düşünülür, yani onlarla doğduğumuz anlamına gelir.

Bir karaciğer hemanjiyomu genellikle, yaklaşık 4 santimetre çaptan daha geniş olan tek bir anormal kan damarı yumağı olarak ortaya çıkar. Bazen karaciğer hemanjiyomları daha büyük olabilir. Küçük çocuklarda büyük hemanjiyomlar oluşabilir, ancak bu çok nadirdir.

Çoğu insanda, bir karaciğer hemanjiyom asla büyümeyecek ve hiçbir zaman hiçbir belirti ve semptoma neden olmayacaktır. Fakat az sayıda insanda, karaciğer hemanjiyomu komplikasyonlara (sorun) neden olacak ve tedavi gerektirecek şekilde büyüyecektir. Karaciğer hemanjiomlarının kimlerde sorun çıkaracak kadar büyüyeceği net değildir.

Karaciğer hemanjiyomunun belirti ve semptomlara neden olma riskini artıran faktörler şunlardır:

 • Yaş. Bir karaciğer hemanjiomu her yaşta teşhis edilebilir, ancak en sık 30 ila 50 yaş arası kişilerde teşhis edilir.
 • Cinsiyet. Kadınların karaciğer hemanjiomu tanısı erkeklerden daha fazladır.
 • Gebelik. Gebe olan kadınların daha önce hiç hamile kalmamış kadınlara göre karaciğer hemanjiomu teşhisi daha olasıdır. Hamilelik sırasında yükselen östrojen hormonunun karaciğer hemanjiyom büyümesinde rol oynayabileceğine inanılmaktadır.
 • Hormon yerine koyma tedavisi. Menopozal şikayetler için hormon yerine koyma tedavisi kullanan kadınların, kullanmayanlara göre, karaciğer hemanjiomu tanısı alma ihtimalinin daha fazla olduğu söylenebilir.

Karaciğer hemanjiomu olası komplikasyonları

Karaciğer hemanjiyomları tanısı konan kadınlar gebe kaldıklarında komplikasyon riski ile karşı karşıyadır. Hamilelik sırasında artan kadın hormonu östrojen bazı karaciğer hemanjiyomlarının daha büyümesine neden olduğuna inanılmaktadır.

Nadiren büyüyen hemanjiyom, karın sağ üst kadranda ağrı, şişkinlik veya mide bulantısı gibi tedavi gerektirebilecek belirti ve semptomlara neden olabilir. Karaciğer hemanjiyomuna sahip olmak hamile kalmayacağınız anlamına gelmez. Ancak, doktorunuzla olası komplikasyonları tartışmak daha bilinçli bir seçim yapmanıza yardımcı olabilir.

Karaciğer hemanjiomu teşhisi

Karaciğer hemanjiyomlarının tanısında kullanılan testler ve işlemler şunlardır:

Karaciğer hemanjiomu nasıl tedavi edilir?

Karaciğer hemanjiyomunuz küçükse ve herhangi bir belirti veya semptoma neden olmazsa, tedaviye ihtiyacınız olmaz. Çoğu durumda bir karaciğer hemanjiyom asla büyümeyecek ve asla problemlere neden olmayacaktır. Hemanjiyom büyükse, doktorunuz periyodik olarak karaciğer hemanjiyomunuzu kontrol etmek için takip muayeneleri planlayabilir.

Karaciğer hemanjiyom tedavisi, hemanjiyomun birden fazla sayıda olup olmamasına, genel sağlık durumunuza, hemanjiyomun yerine, büyüklüğüne ve sizin müdahaleyi tercih edip etmemenize bağlıdır.

Tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

 • Ameliyat. Hemanjiyom karaciğerden kolaylıkla çıkarılabilir bir pozisyonda ise, doktorunuz kitleyi çıkarmak için ameliyat önerebilir.
 • Hemanjiom da dahil olmak üzere karaciğerin bir kısmını çıkarmak için cerrahi. Bazı durumlarda, cerrahların hemanjiyomla birlikte karaciğerinizin bir kısmını çıkarması gerekebilir.
 • Hemanjiyoma kan akışını durdurma prosedürleri (işlemleri). Kan kaynağı olmadan hemanjiyom büyümeyi durdurabilir veya küçültebilir. Hemanjioma kan akışını durdurmak için ya ana arter bloke edilir (hepatik arter ligasyon) ya da arter içine ilaç enjekte edilir (arteriyel embolizasyon). Sağlıklı karaciğer dokusu, diğer yakın damarlardan kan alabileceğinden, zarar görmez.
 • Karaciğer nakli cerrahisi. Muhtemelen büyük bir hemanjiyom ya da başka yollarla tedavi edilemeyen çoklu hemanjiyomunuz varsa, doktorunuz karaciğerinizi çıkarmak ve bir vericiden bir karaciğeri ile değiştirmek için ameliyat önerebilir.
 • Radyasyon tedavisi. Radyasyon tedavisi, hemanjiyom hücrelerine zarar vermek için X ışınları gibi güçlü enerji ışınları kullanır. Bu tedavi, daha güvenli ve daha etkili tedavilerin mevcut olması nedeniyle nadiren kullanılmaktadır.

Özetle hemanjiomlar, kanser olmayan, çoğunlukla herhangi bir şikayete neden olmadığı için de tedavi gerektirmeyen oluşumlardır. Eğer müdahale gerekirse, hemanjiomun yeri, kişinin yaşı ve tercihleri gibi faktörler dikkate alınır.