Glasgow Üniversitesi'nde tıp eğitimi alan İskoç anatomist ve obstetrisyen William Hunter notlarında: "Anatomi, tıbbın tek sağlam temelidir; bir astronom için geometri neyse, anatomi de hekim ve cerrah için odur. Gerçeği keşfeder ve saptar, hurafe ve yaygın hataları çürütür."

1764 yılında Hunter, III. George'un eşi Kraliçe Charlotte'un doktoru oldu. III. George ve Charlotte'un 15 çocuğu vardı ve bunların 13'ü yetişkinliğe kadar hayatta kaldı. Hunter'ın doktorluk pratiği kısa sürede Londra'daki en saygın ve bilinir pratik haline geldi. En büyük çalışması olan 1774 yılında yayınlanan Anatomia Uteri Umani Gravidi (Figürlerle İnsan Gebelik Rahmi Anatomisi), eserinde Hollandalı tıbbi illüstratör Jan van Rymsdyk ile çalışan Hunter hamile kadın ve fetüsün gelişiminin farklı aşamalarındaki anatomiyi açıklamıştır.

Hunter, çalışmasının kökenini şöyle anlatır: 

“İlk dişi kadavram 1751'de gebeliğinin sonuna çok yakınken aniden ölen bir kadındı. Ceset, herhangi anlamlı bir çürüme başlamadan önce temin edilmişti; mevsim diseksiyon için uygundu. Her bölüm incelikle ve toplumca kabul edilebilecek şekilde incelendi ve gerçek böylece doğrulandı.”

Uzayda Yüzen Küçük Bir Yetişkin

Fetus bir önceki yüzyılda bazılarınca uzayda yüzen küçük bir yetişkin formu olarak tasvir edilirken Hunter'ın tasvirleri, insan gelişimine özel ve doğru bir bakış açısı sağlayan bir "evrensel dil" oluşmasına öncülük etti.

Hunter, anatomik diseksiyonlardan (kadavra incelemeleri) halkın şok olabileceğini ve endişelenebileceğini anladı ve 1783'te anatomi öğrencilerine şöyle yazdı:

"Ölü bedenlerin yasal olarak tedarik edilemediği bir ülkede anatomistler halkın tepkisini çekmekten kaçınmak için özellikle dışarıda ne olup bittiği konusunda dikkatli olmalıdır. Bu nedenle, burada neler olup bittiği konusunda özellikle ölü bedenlerle ilgili olarak dışarıda dikkatli konuşulması gerektiği unutulmamalıdır."

Yazı Görselinin Açıklaması: William Hunter’ın The Anatomy of the Human Gravid Uterus Exhibited in Figures adlı eserinden bir figür (1774).

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: William Hunter (1718–1783), Jan van Rymsdyk (1730–1790), Charlotte of Mecklenburg-Strelitz (1744–1818)