İnsan büyüme hormonunun (HGH) kullanımı, on yıllardır devam eden tartışmalara yol açmıştır. Bazı uygulamalarda, tıbbi olmayan sorunları çözmek amacıyla kullanılan bir tıbbi tedavi örneği olarak öne çıkmaktadır. 

Bilim gazetecisi Natalie Angier şunları yazmaktadır: 

"Ortalama Amerikan erkeğinin boyu 180 cm’dir. Ortalamanın önemli ölçüde daha altında kalanların, okuldan ayrılma, alkol bağımlılığı, flört edememe, hastalanma veya depresyona girme riskleri daha yüksektir. Daha uzun erkeklere göre evlenme veya çocuk sahibi olma şansları daha düşüktür.” 

Vücudumuzu birçok şekilde değiştirmeye alışkınız; bu nedenle sadece ortalamanın altında boya sahip oğullarına yardımcı olmak amacıyla ebeveynlerin, çok pahalı HGH enjeksiyonları sağlaması yanlış mıdır?

HGH, beyinin altı kısmında bulunan hipofiz bezi tarafından salgılanır. Büyüme hormonu eksikliği yaşayan kişiler için, dışardan takviye almak sadece boyu dramatik olarak arttırmakla kalmaz, aynı zamanda vücut yağını azaltır, enerji seviyelerini artırır ve bağışıklık sisteminin işlevini iyileştirir. Hipofiz, gün boyunca büyüme hormonunu aralıklarla salgılar ve en fazla salınım uykuya dalınmasından yaklaşık bir saat sonra gerçekleşir. Yoğun egzersiz HGH salınımını tetikleyebilir. 

HGH, karaciğeri IGF-1 (insülin benzeri büyüme faktörü 1) üretmesi için uyarır, bu da kaslar, kemikler ve diğer dokularda büyümeyi uyaran bir faktördür. Yetersiz HGH, cüceliğe neden olabilir. Çok fazla HGH, çene ve parmakların aşırı kalınlaşması gibi belirtilerle birlikte akromegaliye (el, ayak ve yüz kemikleri gibi vücudun uç noktalarının büyümesi) sebep olabilir.

  • 1887'de Litvanyalı Tıbbi Araştırmacı Oskar Minkowski, hipofiz tümörlerinin akromegali ile ilişkili olduğunu gözlemledi. 
  • 1921'de, Amerikalı Araştırmacılar Herbert Evans ve Joseph Long, sıçanların büyümesindeki hipofiz bezinin görevini incelediler. 
  • 1960'larda insan cesetlerinden alınan büyüme hormonuyla ile çocuklar tedavi edilmeye başlandı. 
  • 1980 yılında genetik mühendisliğinin ilk uygulamalarından biri, insan geni içeren bakterilerle büyüme hormonu üretilmesiydi.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Oskar Minkowski (1858–1931), Joseph Abraham Long (1879– 1953), Herbert McLean Evans (1882–1971)