Yeni bir tedavi rehberi masaj, akupunktur ve müzik terapisi gibi bütüncül (tamamlayıcı) ağrı yönetimi tekniklerinin yetişkinlerde kanser ağrılarının giderilmesinde rol oynayabileceğini vurgulamaktadır.

Eylül 2022'de Journal of Clinical Oncology dergisinde yayınlanan bu güncel tavsiyeler, doktorlara çeşitli farmakolojik olmayan ağrı yönetimi stratejilerinin önerilmesi konusunda rehberlik etmektedir.

Kanser ağrısı, birçok kanser hastası ve doktor için klinik bir zorluktur ve elimizde tamamlayıcı tedavilerin ağrı yönetiminde yararlı olabileceğini gösteren kanıtlar artmaktadır.

Ancak, bu yaklaşımların ne zaman uygulanabilir olup olmadığına dair klinik rehberler eksiktir ve birçok kanser merkezi bu meseleyi yeterince ele almamaktadır.

İlgili konu: Müzik, meditasyon ve yoga: meme kanserinde tamamlayıcı tedaviler desteklenmeli

Kansere bağlı kronik ağrıyı yönetmeye ilişkin mevcut rehberler, büyük ölçüde ağrıyı teşhis etmeye ve farmakolojik müdahalelere (ilaçla tedaviye) odaklandı.

Bu yeni tamamlayıcı ağrı yönetimi kılavuzunda, uzmanlar iki temel soruyu ele alıyor:

  1. Kanser teşhisi konmuş yetişkin ve pediatrik hastaların yaşadığı ağrıyı yönetmek için hangi zihin-beden terapileri öneriliyor?
  2. Kanser teşhisi konmuş yetişkin ve pediatrik hastaların yaşadığı ağrıyı yönetmek için hangi doğal ürünler öneriliyor?

Uzman panel bu yeni rehber için bir literatür taraması yaptı ve 277 ilgili çalışma belirledi. Bu araştırma 1990 ve 2021 yılları arasında yayınlanan ve ağrı yoğunluğu, ağrıya bağlı belirti-şikayetlerin azalması ve yan etkilerle ilgili sonuçları değerlendiren sistematik incelemeleri ve randomize kontrollü çalışmaları içeriyordu.

Uzmanlar mevcut kanıtların gücüne dayanarak önerilerde bulundu. Daha güçlü kanıtların bulunduğu modalitelerle ilgili olarak panel, akupunktur, refleksoloji, masaj ve hipnoz ile ilgili çeşitli önerilerde bulundu. Panel;

  • Meme kanserli hastalarda aromataz inhibitörleri (örneğin arimidex ve femara) ilişkili eklem ağrısı ve kanser kaynaklı genel veya kas-iskelet ağrısı için akupunkturun önerilebileceğini belirledi.
  • Kanser için sistemik tedavi sırasında yaşanan ağrı için refleksoloji veya akupresür önerdi.
  • Hipnoz, kanser tedavisinde veya tanısal tetkiklerde işlemlere bağlı ağrı yaşayan hastalar için bir seçenektir ve masaj, palyatif veya terminal/son dönem bakımı sırasında veya meme kanseri tedavisi sonrasında yaşanan ağrı için bir seçenektir.

Bu önerilerin gücü orta düzeyde kabul edildi ve faydaların risklerden daha ağır bastığını gösteren orta düzey kanıtlara dayanıyordu.

Panel, zayıf olduğunu düşündüğü ve düşük kaliteli kanıtlara dayanan birkaç tavsiye ekledi. Bunlar, meme veya baş-boyun kanserleri için tedaviden sonra ağrı yaşayan hastalar için Hatha yoga ve kanser ameliyatından sonra ağrı çeken hastalar için müzik terapisidir.

Uzmanlar ayrıca, omega-3 yağ asitleri ve glutamin de dahil olmak üzere doğal ürünleri önermek için kanıt olmadığını belirlediler.

İmmünoterapi ve hedefe yönelik tedavi gibi gelişmiş onkoloji tedavileri ile kanser teşhisi konan hastalar daha uzun yaşıyor; bu nedenle ağrı ve diğer yan etkilerin yönetimi yaşam kalitesini iyileştirmek için kritik öneme sahip. Bu yeni klinik kılavuzu, doktorlara, kanserden etkilenen hastalarda ağrı yönetimini iyileştirmek için akupunktur ve masaj gibi farmakolojik olmayan tedavileri zamanında dahil etmeleri için öneriler sağlayacaktır.

Bununla birlikte, bu tür terapilerin klinik olarak uygulanmasının her zaman kolay olmadığını bilmek de önemlidir. Sağlık sistemleri şu an için bu tamamlayıcı tedavileri uygulayan doktorları finanse etmeye istekli gözükmüyor. Fakat "yaşam kalitesinin, yaşamın kendisi kadar önemli olduğunu" konuştuğumuz bugünlerde, sigorta sistemlerinin bu tedavileri kapsamaya başlayacağını umuyoruz çünkü artan kanıtlar bunların kanser ağrısını yönetmede etkili olduğunu gösteriyor.