Dünya Kanser Araştırma Fonu kalın bağırsak (kolon ve rektum) kanserinden korunmanın en etkili yolunu keşfedebilmek için 29 milyon kişi ve 247.000 kolon ve rektum kanseri hastasının; diyet, kilo ve yaşam tarzı verilerini incelediler. Araştırmaların sonuçlarına göre doğru beslenme ve aktif yaşam ile kalın bağırsak kanserlerinden yüksek oranda korunmak mümkün.

Kolorektal kanser olarak adlandırdığımız kalın bağırsak kanserleri, dünya genelinde en yaygın ve en fazla yaşam kaybına neden olan ilk dört kanser türünden biridir. 2012’de yaklaşık 1.4 milyon yeni kolorektal kanser teşhisi konmuştur. Ayrıca 700.000 kişi bu kanser sebebiyle yaşamını kaybetmiştir. Bu çalışma sayesinde pek çok insan için bu risk azaltılabilir.

Araştırmalar ve raporlar bu önemli kanser türünden korunmak için pek çok yol olduğunu gösteriyor. Bunlara göre; beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı oldukça büyük önem taşıyor.

Kolorektal kanseri riskini %47’ye kadar azaltmak mümkün!

Çalışma kapsamında 29 milyon yetişkinin verilerini toplandığı, dünyanın her yerinden 99 adet farklı çalışma incelenmiştir. Bu çalışmalar randomize kontrollü çalışmalar, kohort çalışmaları ve iç içe geçmiş vaka kontrol çalışmalarını içermektedir.

Bu çalışmaların meta-analizlerinden sonra kolorektal kanser riskini artıran faktörler şöyle bulunmuştur:

• Her hafta 500 gr'dan fazla pişmiş kırmızı et (sığır eti, domuz eti veya kuzu gibi) tüketmek (her 100 gramda kolorektal kanser riski yaklaşık %12 artırmaktadır),

İşlenmiş et tüketmek,

• Günde 2 kadeh alkollü içki,

• Fazla kilolu veya obez olmak.

Çalışmaların sonucunda riski önemli ölçüde azaltan faktörler:

• Hergün tam buğday tüketerek kolorektal kanser riski azaltılabilir. Günlük yaklaşık 90 gram; kahverengi pirinç ve tam buğdaylı ekmek dahil tam buğday tüketmek bu riski %17 azaltmaktadır (örneğin Akdeniz diyeti ile).

• Yapılan düzenli fiziksel aktivite ve egzersizler de %20’ye yakın oranda kolorektal kanseri riskini azaltmaktadır.

• Yüksek lifli beslenmek,

Düşük yağlı beslenmek,

• Süt ürünleri tüketmek,

• Yeterli kalsiyum almak,

C vitamini içeren meyve, sebze (turunçgiller, çilek, kivi, brokoli, ıspanak, kırmızı biber) ve balığın da kolorektal kanser riskini azalttığı düşünülüyor, fakat bununla ilgili net bir şey söyleyebilmek için biraz daha fazla veriye ihtiyaç duyulmaktadır.

- lginizi çekebilir: Şeker hastaları meyve yiyebilir mi? Meyveler ve Diyabet hakkında faydalı bilgiler

Sonuç olarak; bu çalışmaya göre beslenme alışkanlıkları düzenlenerek ve egzersiz ile kolorektal kanser riskini %47’ye kadar azaltmak mümkün.