ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (US-CDC) yaptıkları son açıklamada, Covid-19’a karşı aşılanması tamamlanan kişilerin toplu alanlarda, topluluğun yeri ve büyüklüğünden bağımsız olarak maske takmaları veya sosyal mesafeye dikkat etmelerinin gerekmediğini açıkladı.

US-CDC yöneticisi olan Rochelle Walensky son basın açıklamasında “Tamamen aşılanan herkes, büyük veya küçük ve kapalı veya açık hava etkinliklerine maske takmadan ve sosyal mesafelerine dikkat etmeden katılabilir. Hepimiz biraz normallik duygusuna geri dönebileceğimiz bu anı özlemiştik. Heyecan verici ve güçlü bir an. Bu sadece üç güvenli ve etkili aşıyı hızlı bir şekilde uyguladığımızdan emin olan çoğu kişinin çalışması sayesinde olabilirdi.”

- İlgili konu: Koronavirüs salgını ne zaman bitecek? Hayat ne zaman normale dönecek?

US-CDC’nin bu yönlendirmesi hızlı bir şekilde Beyaz Saray’da bile tutuldu. Beyaz Saray basınına göre, Başkan Joe Biden liderliğinden düzenlenen bir toplantıda kimse maske takmadı. Sonrasında da Biden, US-CDC’nin bu yeni yönlendirmesinin ne anlam ifade ettiği konusunda açıklama yaptı. Biden, aşı yaptıran milyonlarca Amerikalıya ithafen şunları söyledi: “Vatanseverlik göreviniz olarak gördüğüm şeyi yaptınız. Bu günlere böyle geldik. Bu aşı olanlar için harika bir haber. Ama aşı olmadıysanız… hala maske takmanız gerekecek. Bu kadar ilerledik. Lütfen bitiş çizgisine gelene kadar kendinizi korumaya devam edin. Bugün bu yönlendirme ne kadar harika olsa da vazgeçmek istemiyoruz. Şimdilik bu kadar çok çalışma ve fedakarlıklarla dolu bir yılın ardından mesaj basit: aşı olun ya da aşı olana kadar maske takın.

- İlgili konu: Neden koronavirüs aşısı yaptırmalıyım? Bu kadar hızlı geliştirilen bir aşı güvenilir mi?

Walensky, Covid-19 aşılarının ilk virüse ve yeni varyantlara karşı etkinliği üzerinde üç büyük çalışmadan bahsetti. İsrail’de yapılan bir çalışmada, aşının belirti gösteren enfeksiyonlara karşı %97 etkili olduğu bulundu. Belirti gösterenlerin yine de maske takmaya başlamaları gerektiğini ve bağışıklık sistemi zayıf olanların uzmanlara danışması gerektiğini söyledi. Ayrıca hala uçak, otobüs veya tren yolculuklarında yolcuların maske takılması tavsiye ediliyor. Bu yönlendirme, hastaneler, evsiz barınakları ve hapishaneler gibi bazı kapalı ortamlarda hala maske takılmasını istisna tutuyor.

Walensky, “Bilim sadece aşı olduğunuzda, aşı olmamış maskesiz insanların olduğu yerlerde bile korunduğunuzu gösteriyor. Yönlendirmemize bakacağız ve kısa süre içinde seyahat rehberliği de dahil olmak üzere güncelleme yapacağız.” dedi.

Aşılamanın başlamasından sonra ölüm oranları düştü

ABD'de Covid-19 ölüm oranları, şu anda Nisan 2020’den beri görülen en düşük seviyelerde ve aşı olanların oranı arttıkça vakalar düşmeye devam etmektedir. Walensky, ABD’nin günlük ortalama vaka sayılarının 36.000’lerde olduğunu bildirdi. Biden, 4 Temmuz Bağımsızlık Günü’ne kadar Covid-19 tehdidi olmadan bir kutlama yapmak için yeterli sayıda Amerikalının aşılanmasının hedeflendiğini söyledi. Yönetim, yetişkinlerin en azından %70’nin kısmen aşılanmasını ve 160 milyon yetişkinin o güne kadar tamamen aşılanmasını sağlayacak bir hedefleri olduğundan bahsetti.

Yaklaşık 3 hasftalık tam kapanmanın bitmesine yakın bu son günlerde vaka sayıları Türkiye için yaklaşık 10.000’lerde seyretmektedir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye için yaz dönemini içine alan 3 – 4 aylık bir süre zarfında 18 yaş ve üstü vatandaşların aşılanmasının tamamlanması konusunda bir çaba içinde olduklarını açıkladı.

Ülkemizde sağlık otoriteleri tarafından şu anda aşılanmış kişilerin maske kullanımı ile ilgili alınmış bir karar veya öneri bulunmamaktadır. Umarız hızlı bir şekilde toplumun çoğunu tam bir şekilde aşılarız ve maske tedbirini hangi durumlarda gevşeteceğimizi de tartışacağımız günler gelir.

İLGİLİ KONULAR