Hem katılaşan sosyal izolasyon tedbirleri hem de aşılamalarla COVID-19 Pandemisi'nin durulmaya başladığı düşünülen günlerde, çeşitli ülkelerden bildirilen daha bulaşıcı koronavirüs varyantları endişeye sebep oldu. Hatta kimi raporlar bu varyantların daha ölümcül olduğunu düşündürmekte. Bu nedenle ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (US-CDC) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), COVID-19'a neden olan virüs olan SARS-CoV-2'nin varyantlarını sınıflandırmak için yeni kriterler oluşturdu.

Aşağıdaki kriterler, dolaşımdaki virüslerde meydana gelen son mutasyonlar / değişiklikler hakkında açıklayıcı bilgi içermektedir. Seviyeler ayrıca riski algılamaya ve paylaşmaya yardımcı olur.

Koronavirüs varyant çeşitleri

bilinen koronavirüs varyantları dsö ve cdc sınıflaması

Yeni tanımlamalar "ilgi çeken varyant" dir; "endişe verici varyant"; ve "yüksek öneme haiz varyant". 

  • Bir ilgi çeken varyant, ABD'de veya diğer ülkelerde ayrı enfeksiyon kümelerine neden oldu veya vakalarda bir artışa neden oluyor gibi görünüyor. Ayrıca, daha bulaşıcı olabileceğini veya doğal enfeksiyon veya aşılama ile sağlanan bağışıklıktan kaçmasına yardımcı olabileceğini düşündüren gen değişikliklerine de sahiptir. Tedavi edici ajanlar ve testler buna karşı da işe yaramayabilir. CDC bunlardan üçünü izliyor.
  • Bir endişe verici varyantın daha bulaşıcı olduğu ya da daha şiddetli hastalığa neden bilimsel çalışmalar yoluyla kanıtlanmıştır. Ayrıca tedavide denenen ajanların ve aşıların etkinliğini de azaltabilir. Daha önce COVID-19 olan kişiler, bu yeni varyant ile yeniden enfekte olabilir. CDC bunlardan beşini takip ediyor.
  • Bir yüksek öneme haiz varyant daha şiddetli hastalık ve daha fazla yatışa neden olur. Ayrıca aşılar, antiviral ilaçlar ve monoklonal antikorlar gibi tıbbi önlemleri yendiği de gösterilmiştir. Şimdiye kadar, varyantların hiçbiri bu tanımı karşılamıyor.

CDC yeni kriterleri takip ederken ve ilgilenilen varyantları belirlerken geniş bir ağ oluşturduğunu, ancak bir varyantı endişe verici olarak adlandırmadan önce daha güçlü kanıta ihtiyaç duyacağını söyledi.

Bir CDC sözcüsüne göre; "CDC, Halk sağlığı açısından en yüksek etkilere sahip potansiyel olarak önemli varyantları izlemek için ilgilenilen bir varyantı belirleme eşiğinin nispeten düşük olması gerektiği için DSÖ yaklaşımı ile uyumludur; ancak, bir endişe varyantını belirleme eşiği yüksek olmalıdır."

Önceden, varyantlar CDC tarafından sınıflandırılıyordu, ancak bu biraz değişmek üzere. Gelecekte, hangi varyantların dikkat edilmesi önemli olduğuna dair nihai kararlar, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (US-NIH), ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Savunma Bakanlığı, Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu ve Tarım Bakanlığı uzmanlarından oluşan varyantlar hakkında yeni SARS Interagency Group ile istişare halinde CDC tarafından verilecektir.

Varyantlar nasıl izleniyor?

Yeni CDC / DSÖ tanımlamalarının ötesinde, Birleşik Krallık’ın CDC’nin muadili Public Health England, "araştırılan varyantlar" için ek bir sınıflandırma kullanıyor. İncelenmekte olan varyantlar yeni tanımlandı ve devam eden çalışmaların konusudur, ancak bilim insanları yeni varyantların halk sağlığı açısından önemi hakkında henüz çok az şey biliyorlar.

16 Mart Salı günü, Public Health England, ilk olarak Filipinler'de tespit edilen yeni ortaya çıkan P3 varyantını araştırdığını duyurdu.

Pazartesi günü, Kolombiya'daki araştırmacılar, L249S ve E484K'daki spike (diken) proteininde mutasyonlarla B.1.111'in yeni bir varyantını açıklayan bir ön baskı çalışması yayınladılar. Bu iki mutasyonun, diğer virüslerin hem aşılara hem de doğal enfeksiyona yanıt olarak vücut tarafından oluşturulan antikorlardan kaçmasına yardımcı olduğu belirlendi.

Fransa Halk Sağlığı da Salı günü Brittany bölgesindeki bir hastaneye bağlı 20C sınıfındaki yeni bir varyantın neden olduğu yeni bir vaka kümesini duyurdu. Fransız varyantının spike proteininde dokuz mutasyonu var ve PCR testi ile tespit edilmedi, bu da değişikliklerin bu testlerle tespit edilmesini engellediğini gösteriyor.

Varyantlara bakış nasıl olmalı?

Bir virüs mutasyona uğradığında veya genetik kodunda bir değişiklik elde ettiğinde, bu bir varyant oluşturur. Bu, yalnızca onu oluşturan virüsten farklı bir virüs sürümüdür. Varyantlar sıklıkla ortaya çıkar ve genellikle insanlara zararlı değildir. Bazen, bir değişiklik veya bir grup değişiklik, virüsün bir sürümünün diğer varyantları geride bırakmasına yardımcı olur ve o varyant(lar) dünya genelinde dominant / baskın hale gelir. Örneğin, daha hızlı çoğalabilir veya hücreleri enfekte etmek için farklı veya daha etkili bir yol geliştirebilir. Bazen bir değişiklik yapısını yeterince değiştirir, böylece bağışıklık sistemimizin yaptığı antikorlar ona tutunamaz.

Bu olduğunda, daha fazla hastalık ve daha şiddetli hastalık takip edebilir. İlaç firmaları tarafından ilaçların ve aşıların buna ayak uydurmak için değiştirilmesi gerekebilir.

Endişe verici noktalar

Şimdiye kadar, CDC endişe verici beş varyantı takip ediyor:

  • İlk olarak Birleşik Krallık'ta tanımlanan B.1.1.7 varyantı;
  • Japonya ve Brezilya'da tespit edilen P.1 varyantı;
  • Güney Afrika'da bildirilen B.1.351 varyantı; ve
  • Kaliforniya'da yayılan B.1.427 ve B.1.429 varyantları. 

Bu varyantların gözetimi şu anda sınırlıdır. Birleşik Devletler, Birleşik Krallık gibi diğer ülkelere kıyasla virüsün nispeten az genomik gözetimi yapıyor.

B.1.1.7 varyantı, virüsün eski sürümlerinden en az % 50 daha bulaşıcıdır. Birleşik Krallık, İsrail ve Avrupa'da büyük COVID-19 dalgalanmalarına neden oldu. CDC, 16 Mart itibarıyla Amerika Birleşik Devletleri'nde 4686 vakanın tespit edildiğini ve 50 eyaletin tümünü kapsadığını söylüyor.

Laboratuvarlar, B.1.351 varyantının 142 vakasını tespit etti. Bunlar ABD'de 25 eyaletten geliyor. En az 12 eyalette en az 27 P.1 varyantı vakası olmuştur. Çalışmalar, mevcut aşıların bu iki varyanta karşı daha az etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, geliştirilen bazı monoklonal antikor terapilerine karşı da savunmasız değildirler. B.1.1.7 gibi, B.1.351 de yaklaşık % 50 daha bulaşıcı görünmektedir.

B.1.427 ve B.1.429 varyantları, virüsün önceki sürümlerinden yaklaşık % 20 daha bulaşıcı görünmektedir. Aşıların ve terapötiklerin etkinliğini de biraz azaltabilirler. Aşıların ürettiği bağışıklık o kadar güçlü ki, bu azalmanın enfeksiyonları önlemede veya virüsün bulaşmasını azaltmada etkili olmasını engellemesi beklenmiyor.

İLGİLİ KONULAR