Telecerrahi, cerrahın yüksek hızlı iletişim ağları ve çok kollu robotlar kullanarak farklı bir yerdeki hasta üzerinde ameliyat yapmasına olanak tanır. 

7 Eylül 2001'de ilk transatlantik cerrahi prosedür, New York City ile Fransa'nın Strasbourg kenti arasında yaklaşık 4.300 mil (7.000 km) mesafe ile gerçekleştirildi. Fransız Cerrah Jacques Marescaux, Fransa'da safra kesesinin alınması gereken 69 yaşındaki bir kadını ameliyat ederken,  laparoskopik ameliyatı New York'tan yönetti. İki ülke arasındaki fiber optik iletişim, Marescaux'nun el hareketlerinin endoskopik kamera ile donatılmış robotik cerrahi aletlere aktarılmasına ve kameradan gelen görüntülerin Marescaux'ya geri iletilmesine olanak sağladı. Ortalama gecikme, her iki yönde 150 milisaniyeydi ve bu da etkili bir ameliyatı mümkün kılacak kadar kısaydı.

2003 yılında İran doğumlu Kanadalı Cerrah Mehran Anvari, Kanada'daki hastaneler arasında dünyanın ilk telerobotik destekli ameliyatının gerçekleştirilmesine yardımcı oldu. Anvari'nin el, bilek ve parmak hareketleri, Nissen fundoplikasyonu (kronik asit reflü tedavisi ameliyatı) gerçekleştirmek amacıyla yaklaşık 250 mil (400 kilometre) uzaktaki hastanın karnındaki endoskopik kamerayı ve cerrahi aletleri kontrol etmek için bir konsoldan dönüştürüldü.

Gecikme (cerrahın ellerini hareket ettirmesi ile uzaktaki robotik kolların yanıt vermesi arasındaki zaman gecikmesi), birçok senaryoda telecerrahiyi zorlaştırabilir. Öte yandan telecerrahi, yerel hastanenin dışına çıkmak zorunda olmadan bir hastaya özel uzmanlık gerektiren cerrahinin sağlanmasına yardımcı olabilir. Telecerrahi savaş alanlarında ve bir gün uzay görevlerinde de yararlı olabilir. Robot yardımlı cerrahi, ameliyat sırasında rahat bir pozisyonda oturabilen cerrahın normal el titremelerini ortadan kaldırır.

Günümüzde prostat alınması, böbrek ile üreter arasındaki tıkanıklıkların onarılması gibi operasyonlar için robotik ameliyatlar defalarca yapılmaktadır. Robotik cihazlar, cerrahın uzak dokuları daha iyi "hissedebilmesi" için ellerine giderek daha karmaşık hale gelen kuvvet geri bildirimi sağlamak üzere geliştirilmektedir.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Jacques Marescaux (d. 1948), Mehran Anvari (d. 1959)