İnsan kalbi, kanın kalp içindeki hareketini kontrol eden dört tek yönlü kapakçığa sahiptir. Doğru şekilde işlev gördüklerinde, tüm kapakçıklar kanın tek yönde akmasını sağlar ve geri akışı önler. Mitral ve üç yapraklı kapakçıklar atriyumlar ile ventriküller arasında açılıp kapanırken, aortik ve pulmoner kapakçıklar kalpten çıkan arterlerde bulunur. Kapakçık yaprakları her iki taraftaki basınçlara yanıt olarak açılıp kapanır.

Kapakçıklar düzgün çalışmadığında - örneğin romatizmal ateşin bir komplikasyonu olarak mitral kapak kalınlaştığında - kapakçıklar yapay olanlarla değiştirilmelidir.

  • Stenoz, kan akışını engelleyen kapakçık açıklığında daralmayı ifade eder.
  • Regürjitasyon ise kapakçık aracılığıyla geri akışı ifade eder. 

Modern mekanik kapakçıklar bir hastanın yaşam süresi boyunca normal kalabilir. Ancak kırmızı kan hücreleri ve trombositlerin hasarından kaynaklanan kan pıhtılaşmasını azaltmak için antikoagülanlar (kan sulandırıcıları) kullanılması gerekebilir. Daha az dayanıklı olan domuz veya inek perikardiyal kesesinden elde edilen dokulardan yapılan doku kapakçıkları, daha az hasara neden olur. Ayrıca antikoagülan kullanımı gerektirmezler. Fakat değiştirilmeleri gerekebilir. 

Biyolojik kapakçıkların oluşması için hayvan dokuları kullanıldığında, doku reddini engellemek için biyolojik işaretleyiciler kaldırılır.

İlk yapay kalp kapakçığı uygulamalarında, metal kafes içindeki silikon bir top kullanıldı.Top basınç değişiklikleri nedeniyle ileri-geri hareket ettiğinde metal kafes tek yönlü bir kapakçık görevi görüyordu. 1952'de, Amerikalı Cerrah Charles Hufnagel, hasarlı aortik kapakçığı olan bir hastaya kafesli-top kapakçığı taktı. 

Amerikalı bir başka cerrah olan Albert Starr ve mühendis Lowell Edwards benzer bir kapakçık icat etti. Cerrah bu kapakçığı, 1960'ta bir hastada kullandı. Daha sonra hareketli top, eğimli bir disk ile değiştirildi ve pirolitik karbon kullanımıyla kan pıhtılaşmasının oluşumunu azaltıldı. 

Yazı Görselinin Açıklaması: Starr-Edwards mitral kapak ile hareketli metal top.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Miles Lowell Edwards (1898 – 1982), Charles A. Hufnagel (1916 – 1989), Albert Starr (d. 1926)