28 Haziran - 1 Temmuz tarihlerinde Barselona’da düzenlenen Dünya 19. Gastrointestinal Kanser Kongresi’nde sunulan bir çalışmaya göre Akdeniz diyetine ait üç özelliğin kolon ve rektum poliplerini belirgin bir şekilde azalttığı bulundu: yoğun balık ve meyve tüketimi, azaltılmış meşrubat (çoğu zaman gazlı olan şekerli veya tatlandırılmış içecek) tüketimi.

Bağırsak polibi nedir?

Sıklığı yaşla birlikte artan kalın bağırsak (kolon ve rektum) polipleri, bağırsağın en iç katmanından gelişen, yavaş büyüme gösteren ve kanserleşme riskine sahip oluşumlardır. Poliplerin kanserleşme riski oldukça düşüktür, yaklaşık %1 kadar; fakat kolon ve rektum polipleri sık görüldüğü için tıbbi öneme sahiptir. Kolonoskopi gibi kanserde erken tanı tarama yöntemleri sayesinde, polipler erken dönemde saptanabilmekte ve kolorektal kanserlerin sıklığı azaltılabilmektedir.

Kolorektal kanserler bağırsak poliplerinden gelişir ve düşük lifli beslenme, yoğun kırmızı veya işlenmiş et tüketimi, alkol ve yüksek kalorili yiyecek alımı polip gelişme riskini artırmaktadır.

Akdeniz diyetinin kolorektal (kolon ve rektum) polipleri azalttığını gösteren çalışmanın detayları

Akdeniz diyetinin kolon ve rektum kanserlerinin gelişme ihtimalini azalttığı bilinmekteydi, fakat Akdeniz diyetindeki hangi gıdaların bu risk azaltımını sağladığı konusunda şimdiye kadar net bir çalışma yoktu.

Fliss Isakov ve ekibi tarafından gerçekleştirilen araştırmada, kolonoskopi taraması ile takip edilen 808 kişiye beslenme tarzlarını sorgulayan anket çalışması yapıldı. Tüm katılımcılar 40 - 70 yaşları arasında ve kolorektal kanser için yüksek risk taşımayan kişilerden oluşuyordu.

Akdeniz diyetine uyum şu şartlara göre ölçülmüş: meyve, sebze ve baklagiller, fıstık ve tohumlar, tam tahıllar ve balıklar ve kanatlıların yoğun tüketimi; doymuş yağlardan ziyade tekli doymamış yağların (zeytinyağı) tüketimi; kırmızı et, alkol ve meşrubatı az tüketimi.

Sonuç

Çalışmanın sonucunda, beklenildiği üzere, bağırsağında daha sık polip bulunan kişilerin Akdeniz diyetine daha az uydukları bulunmuş. Çalışmanın dikkat çekici sonucu ise, diğer diyet bileşenleri dahil olmak üzere tüm kolorektal kanser risk faktörlerini hesaba kattıktan sonra, yüksek balık ve meyve tüketimi ve düşük meşrubat tüketimi, kolorektal polip olasılığını azaltmak için en iyi kombinasyon olması idi.

Bu seçimlerin her biri, Akdeniz diyetine hiç uymayanlara göre, bağırsak polibi gelişme riskini %30 düşürmekte. Üç sağlıklı seçimi birlikte yapan kişilerde ise, polip gelişme riskinin %86 azaldığı bulundu.

Araştırmacılar sonraki hedeflerinin, kolorektal kanser gelişme açısından yüksek riske sahip kişilerde Akdeniz mutfağı beslenme tarzının etkisini ölçmek olduğunu belirttiler.