Akupunktur, genellikle akupunktur noktaları olarak adlandırılan vücudun çeşitli noktalarına iğnelerin yüzeysel bir şekilde batırılmasını içerir. Uygulama eski Çin yazılarında görünse de ("Huangdi Neijing" adlı yazımız bakın) Taş Devri'ne kadar uzanıyor olabilir. Doktor Yang Jizhou’nun, Ming Hanedanlığı döneminde (1368-1644) The Great Compendium of Acupuncture and Moxibustion (Akupunktur ve Yakının Büyük Özeti) adlı 1601 yayını, modern akupunktur ve geniş bir akupunktur noktası setini tanımlayan modern Çin metinlerinin temelini oluşturuyor. (Yakı, ısı üretmek için pelin otu yakılmasını içerir.)

Akupunktur, mide bulantısı ve ağrı gibi belirli hastalıkları kontrol etmek için bir miktar başarıyla kullanılmış olsa da, bir dizi bilimsel makale bunun çoğunlukla bir plasebo etkisi ile başarılabileceği ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu sonucuna varmıştır. Örneğin, "uygun olmayan" yerlere yerleştirilen iğnelerle veya derinin içine girmeyen iğnelerle yapılan sahte tedavileri kullanan çalışmalar, bazen iğneleri uygun akupunktur noktalarına yerleştirmekle aynı etkilere neden olabilir. Yine de plasebo, belki de kısmen beyindeki endorfinlerin (doğal ağrı kesiciler) tetiklenmesi yoluyla gerçek bir rahatlama sağlayabilir.

Klasik akupunktur teorisine göre sağlık, bir tür akan “hayati enerjisi” olan qi ile birlikte iki tamamlayıcı güç veya ilke - yin ve yang - arasındaki bir denge ile kontrol edilir. Geleneksel Çin Tıbbı, qi'yi manipüle etmek için akupunktur noktalarına uygulanan basınç, ısı ve akupunkturu kullanır. Klasik metinler akupunktur noktalarının çoğunu 12 ana meridyen ve içinden qi'nin aktığı iki ek meridyen olarak tanımlar. İlginçtir ki, kadavra incelemeyi yasaklayan geleneksel Çin tıbbı meridyenlerinin, modern biyolojik kavramlarda kesin bir karşılığı yok gibi görünmektedir.

The Great Compendium, geçmiş metinleri ve yazılmamış gelenekleri sentezledi. Yang Jizhou'ya göre, “Qi ne kadar hızlı gelirse, etki o kadar hızlı olur. Eğer qi sonunda gelmezse, hasta tedavi edilemez." Akupunktur, 1929'da Batı tıbbı lehine Çin'de yasaklandı, ancak 1949'da Çin hükümeti uygulamayı yeniden başlattı. Amerika Birleşik Devletleri'nde, önemli sayıda işveren sağlık sigortası planı akupunktur tedavilerini kapsamaktadır.

Yazı görselinin açıklaması: Birkaç akupunktur noktasını gösteren insan kafası modeli.

Yazıda ismi geçen tarihi kişiler: Gaspare Tagliacozzi (1546–1599), Karl (or Carl) Thiersch (1822– 1895), Jacques-Louis Reverdin (1842–1929), Sir Peter Brian Medawar (1915–1987)