Kanser tedavileri çeşitli cilt ve tırnak değişikliklerine neden olabilir. Aldığınız tedaviye bağlı olarak bu değişikliklere sahip olup olmayacağınızı öğrenmek için sağlık ekibinizle konuşun.

Radyoterapi, ciltte kuruma, kaşıntı ve kırmızı ya da koyu hale gelmesine neden olabilir. Güneş yanığı veya bronz görünebilir ve şişmiş veya kabarık olabilir.

Kemoterapi ilaçları hücre bölünmesi (mitoz) üzerine etkilidir, bu nedenle en çok hızlı çoğalan hücreleri olumsuz etkiler. Deriye ve tırnak hücrelerimiz dde en hızlı çoğalan hücrelerimizdne olduğu için kemoterapi bunlar üzerine yan etkilere sahiptir. Kemoterapi, kuru, kaşıntılı, kırmızı ve / veya kabuklu cilt sorunlarına neden olabilir. Bazı insanlar, güneş yanığı oluşmasına neden olan kızarıklık veya güneşe karşı hassasiyet geliştirebilir. Tırnak değişimleri, tırnakta kızarıklık, kuyulu-açıklı renk değişimleri, sarı veya çatlamış tırnakları içerir. Kemoterapiye bağlı tırnak ve cilt değişiklikleri genelde 3-6 ay içinde eski haline döner.

Geçmişte radyasyon tedavisi almış, şu an kemoterapi alan kişilerde, cildin radyasyon tedavisi alan kısmında kızarıklık, kabartı veya kabuk bağlama olabilir; buna radyasyon hatırlama (radiation recall) denir.

Hedefe yönelik akıllı ilaçlar ve immünoterapiler kaşıntıya neden olabilir

Akıllı hap olarak da isimlendirilen moleküler hedeflere yönelik yeni nesil kemoterapi ilaçları - ki bunların çoğu hap şeklindedir - ve immünoterapiler kuru bir cilde, döküntüye ve tırnak sorunlarına neden olabilir.

- İlgili Konu: İmmünoterapi ilaçları yan etkileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Aşağıdaki cilt problemleri daha ciddidir ve acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyarlar:

 • Kemoterapi sırasında ani veya şiddetli kaşıntı, döküntü veya kurdeşen. Bunlar ciddi alerjik reaksiyon belirtileri olabilir.
 • Tedavi verilen bölgede ani başlayan ağrı, kızarıklık, nemlilik, enfekte ve / veya yara görünümü. Buna nemli reaksiyon (moist reaction) denir ve kulaklarınız, memeleriniz veya kalça bölgeniz gibi cildin katlandığı bölgelerde meydana gelebilir.

Doktorunuz veya onkoloji hemşireniz olası cilt ve tırnak değişimleri hakkında konuşur ve bunları tedavi etme veya önleme yolları konusunda size tavsiyelerde bulunur.

Cilt ve tırnak değişikliklerini tedavi etmenin yolları

Hangi tedaviyi aldığınıza bağlı olarak, cildinizi korumak, enfeksiyonu önlemek ve kaşıntıyı azaltmak için aşağıdaki adımları atmanız önerilir:

 • Sadece önerilen cilt ürünlerini kullanın
  Cildinize yumuşak gelen sabunlar kullanın. Antibakteriyel sabunlar önermiyoruz. Hemşirenize belirli losyonları ve kremleri önermesini isteyin. Ne zaman ve ne sıklıkla kullanıldığını sorun. Cilt ürünlerinin hangilerinin kaçınmanız gerektiğini sorun. Örneğin, radyasyon tedavisi öncesinde toz veya antiperspirant kullanmamanız tavsiye edilebilir.
 • Cildini koru
  Kuru, kaşıntılı, enfekte veya şişmiş ciltler için losyon veya antibiyotikler sorun. Radyasyon tedavisi alan alanda ısıtma pedleri, buz paketleri veya bandaj kullanmayın. Cildiniz ağrıyorsa daha az sıklıkta tıraş edin ve elektrikli tıraş bıçağı kullanın veya tıraş etmeyi bırakın. Güneş koruyucu ve dudak nemlendirici veya gevşek bir uzun kollu gömlek, pantolon ve açık havada geniş ağızlı bir şapka takın.
 • Derinizi kaşımaktan kaçının
  Özellikle bazı kemoterapi ilaçları aldığınız sırada (örneğin bleomisin), cildinizi kaşımaktan kaçınmalısınız, çünkü kaşıma izleri kalıcı olabilir. Doktorunuz kaşıntının nedenini değerlendirmek için çalışacaktır. Daha iyi hissetmek için atabileceğiniz adımlar da vardır. Cildinizi kurutabilecek veya tahriş edebilecek alkol veya parfüm içeren ürünlerden kaçının. Çok sıcak suyla duş almayın. Cildiniz hala biraz nemli iken, bir duştan nemlendirici losyon kullanabilirisniz. Evinizi serin ve nemli tutun. Sağlıklı bir diyet yiyin ve cildinizi nemli ve sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için bol miktarda sıvı için. Etkilenen bölgeye soğuk bir bez veya buz uygulamak da yardımcı olabilir. Akupunktur da bazı insanlara yardımcı olur.
 • Küçük tırnak problemlerini önleyin veya tedavi edin
  Tırnaklarını temiz tutun ve kısa kesin. Bulaşıkları yıkarken, bahçede çalışırken ya da evi temizlerken eldiven kullanın. Tırnaklarınıza yardımcı olabilecek ürünler hakkında hemşirenizle görüşün.

Cildiniz tedavi gördüğünüz alanda acı veriyorsa, doktorunuza veya hemşirenize söyleyin. Cildiniz bir nemli reaksiyona sahip olabilir. Çoğu zaman bu, cildin kulak arkası veya göğüslerin altından katlandığı yerlerde oluşur. Uygun şekilde tedavi edilmezse enfeksiyona yol açabilir. Bu bölgelere nasıl bakacağınızı doktorunuza veya hemşirenize sorun.

Cilt ve tırnak değişiklikleri hakkında onkoloji ekibinizle konuşmak

Sorulacak soruların bir listesini yaparak ziyaretinize hazırlanın. Bu soruları listenize eklemeyi düşünün:

 • Hangi belirtilerden bahsedeceğim?
 • Daha iyi hissetmek için hangi adımları atabilirim?
 • Kullanmak için hangi sabun ve losyonları tercih etmelisi? Tırnaklarımın sağlıklı kalmasına hangi ürünler yardımcı olabilir?
 • Hangi cilt ve tırnak ürünlerinden kaçınmalıyım?
 • Bu sorunlar ne zaman ortadan kalkacak?