Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser ve Tedavisinde Yan Etkiler - Cilt ve tırnak üzerindeki etkiler
Cilt ve tırnak üzerindeki etkiler

Cilt ve tırnak üzerindeki etkiler

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
30.12.2016

Kanser tedavisinin cildinize ve tırnaklarınıza etkisi nelerdir?

Kanser tedavisi görürken, ufak cilt problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Kızarıklık, kaşıntı, pul pul kabarma, kuruluk, sivilceler, kızarık lekeler olası yan etkilerdir. Tırnaklarınız kolay kırılıp çatlayabilir veya üzerlerinde dikey çizgiler oluşabilir.

Özellikle hedefe yönelik tedavilere (akıllı ilaçlar) bağlı cilt problemlerini sıklıkla görmekteyiz. Ergenlik sivilceleri gibi tüm vücudunuz kaplayan sivilcelenmeler, kızarıklıklar, cilt enfeksiyonları görülebilir. Yumuşatıcı kremler, kortizonlu ve antibiyotikli kremler ile tedavisi çoğunlukla mümkündür. Doktorunuzdan yardım isteyiniz ve önerileri doğrultusunda tedavinizi yönlendiriniz.

Bu problemlerle nasıl baş edebiliriz?

Evde bahçe işleriyle uğraşırken, bulaşık yıkarken veya diğer işler için eldiven takarak tırnaklarınızı koruyun.
Bazı kemoterapi ilaçları, cildiniz güneş gördüğünde etkisini arttırabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda, doktorunuza danışarak minimum 15 koruma faktörlü güneş koruyucu kremler kullanmanızı tavsiye ederim.

Bazen, damar yolu boyunca ciltte kararma meydana gelebilir. Bazı hastalar, bu kararmayı kapamak için o bölgeye makyaj yaparlar. Tedavi bittikten birkaç ay sonra bu kararan bölgenin rengi açılacaktır.

Cildinizde kuruluğu önlemek için kısa bir duş alabilir veya vücudunuzu yumuşak bir süngerle yıkayabilirsiniz. Sıcak ve uzun banyolardan uzak durmanız yararınıza olacaktır.

Eğer cildinizde kaşıntı varsa kalamin losyonu kullanabilirsiniz.

Akne oluşursa, antibakteriyel sabun ve kremler kullanarak yüzünüzü temiz ve kuru tutmaya çalışın.

Uygun Tedaviler

- Nemlendiriciler: Cildinizi nemlendirmek için krem ve losyon kullanınız. Alkol içeren aftershave losyon veya kolonyalar ve parfüm kullanmaktan kaçınınız. Nemlendiriciyi, radyoterapi tedavisinden 2 saat sonra kullanınız.
- Steroid Krem: İltihap ve kaşıntıyı gidermek için kısa süre kullanınız. Rahatsızlık azalana kadar ince bir tabaka olarak sürünüz. İltihap ve kaşıntı devam etmiyorsa kullanmayı durdurunuz.
- Antibiyotik: Kanser tedavisine bağlı oluşan akne gibi sivilce, kızarıklık ve enfeksiyonların tedavisinde ağızdan hap şeklinde veya krem olarak antibiyotik verilebilir. Bu antibiyotiğin, iltihap giderici etkisi olmalıdır.

Doktorunuza başvurun

Ani ve şiddetli kaşıntı olursa, cildiniz kurdeşen dökerse veya nefes darlığı veya solunum yolları ile ilgili bir sıkıntı hissettiğinizde, vücudunuz alerjik reaksiyon veriyor demektir ve tedavi edilmelidir. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz. Doktorunuzdan habersiz asla kendi başınıza kulaktan dolma tavsiyeleri uygulamayınız. Doktorunuz, gereken tetkikleri yaparak gerekli gördüğü ilaveleri ve/veya değişiklikleri yapacaktır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Beğenmedim
Gönder
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
Olaparib, BRCA mutasyonu pozitif metastatik meme kanseri tedavisi için FDA onayı aldı
Olaparib, BRCA mutasyonu pozitif metastatik meme kanseri tedavisi için FDA onayı aldı
Kanser hastalarının bakımıyla ilgilenen yakınları için 6 öneri
Kanser hastalarının bakımıyla ilgilenen yakınları için 6 öneri
Reflü hastalığı, baş ve boyun kanserlerinin riskini artırıyor olabilir
Reflü hastalığı, baş ve boyun kanserlerinin riskini artırıyor olabilir
Kanser tedavisinde az bilinen önemli yan etkiler
Kanser tedavisinde az bilinen önemli yan etkiler