Antik Yunanlılar, Romalılar, Çinliler ve Hintliler, öküz tırnaklarından, yakılmış yumurta kabuğuna kadar birçok aşındırıcı malzeme içeren diş macunları kullandılar. 19. yüzyıl İngiltere'sinde hazırlanan karışımlar, kireç, dövülmüş tuğla, tuz ve yanmış ekmek içeriyordu. 1892 yılında, İngiliz Doktor James Crichton-Browne, florür (flor elementi içeren bileşikler) eksikliği olan diyetlerin, çürümeye "oldukça yatkın" olan dişlere neden olduğunu belirtti. Florürlü diş macunu için ilk patent 1914 yılında alındı.

Bugün şeker tüketildiğinde dişlerdeki bakteriler, asit ortamı üretebilir ve diş minesini aşındırabilir. Florür, aşındırmanın hızını azaltır (remineralizasyonun hızını artırır) ve orijinal diş minesinden aside daha dirençli bir florid vernik oluşturur.

ABD'deki su kaynaklarının florürle zenginleştirilmesi, Amerikalı Diş Hekimi Frederick McKay'in 1901 yılında Colorado'da birçok hastanın beyaz veya kahverengi lekeli dişlerini gözlemlemesinin bir sonucu olduğu söylenebilir. Bu tuhaf etkiye neyin neden olduğu önemli değildi, McKay’in gözlemlerine göre "Colorado Kahverengi Lekesi" (şimdi floroz olarak bilinir) olan insanların neredeyse hiç çürüğü yoktu. Yıllar süren araştırmaların ardından, McKay içme suyundaki doğal florür konsantrasyonlarının bu çürükleri önlemeden etkili olduğunu gösterdi. 

Amerikan Diş Araştırmacısı H. Trendley Dean ve meslektaşları 1945 yılında Michigan'ın Grand Rapids kentinde suya florür eklemeye başladılar. Benzer çalışmaların yapıldığı diğer ülkelerde de çürüklerde önemli bir azalma görüldü. İçme suyunun florürle zenginleştirilmesi 1951 yılında resmi bir ABD politikası haline geldi. 

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ne göre, su florürle zenginleştirilmesi 20. yüzyılın "on büyük kamu sağlığı başarısından" biridir. Ancak bazı kişiler, florürün etik olmadığını düşünerek bunun izin alınmadan verilen bir tıbbi tedavi olduğunu öne sürmektedir. 1950’lerde ABD’de bazı komplo teorisyenleri, florür kullanımının ABD vatandaşlarını hasta etmek için bir komünist komplosu olduğunu iddia etmiştir.

Yazı Görselinin Açıklaması: 1950’lerde ilk florürlü diş macunu olan Crest için gülümseyen çocukları içeren reklamlar.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: James Crichton-Browne (1840–1938), Frederick S. McKay (1874– 1959), Henry Trendley Dean (1893–1962)