Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Xpert® Xpress SARS-ÇoV-2 hızlı moleküler tanı testini, yeni koronavirüsün tespitinde kullanılmak üzere onayladı. Test dünyanın bir çok yerinde faaliyet gösteren "23.000 Cepheid Xpert" adlı cihaz sisteminde çalışacak şekilde tasarlandı. Bu sistemle, balgam örneğinden 45 dakikada virüs testi yapılabiliyor. SARS-CoV-2 salgınında mücadelede en önemli ihtiyaçlardan biri de hızlı bir şekilde tanı koyacak sistemlere ihtiyaç duyulmasıdır. Xpert*Xpress sistemi tam otomatik ve çok hızlı bir tanı imkanı sunmaktadır. Örneklerin hazırlanması 1 dakikadan kısa sürmektedir.

Xpert- Xpress SARS COV 2 Testi Nasıl Çalışır?

Bu sistemde, SARS-CoV-2'ye özel genom dizileri polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile tespit edilir; yani bu hızlı bir PZR testidir. Bir başka deyişle, bu tanı sistemi hızlı, kolay kullanılabilir bir nükleik asit kopyalama testine dayalıdır.

Xpert sistemi öncelikle verilen örneklerden virüsü ayırır. Daha sonra virüsün genomik materyalini sonikasyon ses dalgaları kullanarak izole eder. Son olarak polimeraz zincir reaksiyonu ile bu genomik materyali hızlı bir şekilde çoğaltır. Bu süreçte, virüsün klinikle en ilişkili bölgeler tanımlanır. Test çok 45 dakika gibi kısa bir sürede sonuç verebilmektedir. Doktorlar kendi ofislerinde dahi bu testi gerçekleştirebilirler. Önemle vurgulamak gerekir ki, bu test FDA tarafından acil kullanım onayı verilmiştir. Gelecek hafta pazarlanmaya başlanacağı duyurulmuştur. Bu sistem, daha önce tüberküloz ve HIV tanısında başarıyla kullanılmıştı.