Koronavirüs vakalarında keskin bir artış mevcut. Şu an yoğun tedbirlerle salgını olabildiğince geciktirmeye çalışıyoruz. Yerel ilaç depolarından el dezenfektanı veya maske satın almak neredeyse imkansız hale geldi. Ancak, sadece gerekli durumlarda dışarı çıkmak dahil olmak üzere hayatınızı yaşamaya devam etmeniz gerekir.

Sağlıklı kalmak için bir restoranda yemek yerken, kendiniz yemek hazırlarken veya dışarıdan yemek sipariş ederken COVID-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 adlı virüsü veya diğer mikropları almaktan kaçınmanıza yardımcı olmak için bazı test edilmiş önlemler vardır. Benjamin Franklin'in bir zamanlar söylediği gibi, "Bir gram önlem, bir kiloluk tedaviye değer".

Sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak bazı temel ve takip edilmesi kolay ipuçları:

1. Ellerinizi yıkayın

Ellerinizi yıkayın

En belirgin ve belki de ilk önlem elleri sık sık sabunla ve 20 saniye boyunca yıkamak. Özellikle yemeğe başlamadan önce, tuvaletten sonra, öksürme veya hapşurmadan sonra.

Şu anda birçok insan çalışmaya devam ediyor. Yemekhaneler ve restoranlar kalabalık şekilde yemek yenilen yerlerdir. Herkes sizin kadar sıhhatli olmayabilir. Bu nedenle bazı sorumluluklar almalısınız. Su ve sabun bulunmuyorsa en az % 60 alkol içeren bir el dezenfaktanı kullanın. Eller gözle görülür derecede kirliyse mutlaka su ve sabun kullanın.

2. Açık büfeden kaçının

Açık büfeden kaçının

İstediğimiz şey, yiyecekle dolu yemekleri kaplayan koruyucu pleksiglas (özellikle otellerde yemeklerin üzerindeki cam fanus) kalkanlar. Bir sebepten ötürü onlara "hapşırma koruyucuları" denir. Ancak havadaki bulaşmaların ve bakterilerin nihayetinde tabağınıza inmesini önlemek için % 100 güvenli olmaya yakın bile değildirler. COVID-19 yiyeceklerden geçemese de, enfekte olmuş bir kişiden gelen vücut sıvıları kimsenin istemediği bir yerde olabilir.

Peki, ithal bir ürünün virüsle kirlenmiş olması konusunda ve taze meyve veya sebzeler yemekten endişelenmeli misiniz?

Birleşik Taze Ürün Birliği, CDC (Amerikan Hastalık Kontrol Merkezleri) ve FDA'nın (ABD Gıda ve İlaç İdaresi) virüsün meyve ve sebzeler gibi ürünlerde bulaşıp bulaşmayacağına dair henüz belirli bir açıklama yapmadığını, ancak şu anda aktarılabileceğini gösteren hiçbir kanıt olmadığını söylüyor.

Öte yandan, İrlanda Gıda Güvenliği Otoritesi, koronavirüsün çoğalmak için bir hayvana ya da insana ihtiyaç duyduğunu ve bu nedenle gıdada çoğalmasının imkansız olduğunu söylüyor.

Oy birliğiyle daha kesin bir bilgiye sahip olana kadar, şu anda meyve ve sebzeleri satın almak ve tüketmek büyük bir endişe kaynağı değil. Meyve ve sebzelerinizi suda bekletebilir veya kısa bir süre kaynar suya batırabilirsiniz. Kabuğu olan ürünler için, su altında bir fırça ile ovmayı deneyebilirsiniz.

Genel bir gıda güvenliği önlemi olarak, enfeksiyon riskini azaltmak için çiğ et kullandıktan sonra daima ellerinizi yıkamalısınız.

3. Az kalabalık ideal

az kalabalık

Birçok insanla teması sınırlandırmak, koronavirüs bulaş riskini azaltır. Yani, yemek tesisini seçerken, daha küçük restoranlar (daha az işçi ve patron ile) hastalanma riskini azaltabilir. Bunu akılda tutarak, yüzlerce kişiye hizmet veren zincir restoranları atlayın ve bunun yerine yerel veya büyük ferah restoranları seçin.

Peki bakkalda ya da restoranlarda yemek servisi yapan personelden endişe etmeli miyim?

Elbette temizliğini bildiğiniz ve güvendiğiniz restoranları tercih etmenizde fayda vardır.

Harvard Tıp Okulu’na göre, COVID-19 bazı insanların dışkısında da tespit edildi. Fakat bu virüsler ölü bulundu ve bu hali ile dışkı ile COVID-19 bulaştığı söylenemez.

4. Gıda güvenliği derecelendirmelerini kontrol edin

Gıda güvenliği derecelendirmelerini kontrol edin

Gıda kaynaklı hastalıkların yüzde 60'ı doğrudan mutfak ve restoran temizliği ile ilgili olan restoranlardan gelmektedir. En sevdiğiniz yerlerin ne kadar temiz olduğunu kontrol etmek asla kötü bir fikir değildir, bu konuda Google Haritalar yorumlar kısmına bakarak da fikir edinebilirsiniz (veya bölgelere göre belirli derecelendirme uygulamaları ile).

5. Hasta mı hissediyorsunuz? Evde kalın

Hasta mı hissediyorsunuz Evde kalın

Kendinizi yorgun ve halsiz hissediyorsanız doğru olanı yapın ve yemek yemek için dışarı çıkmayın. Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda elinizle ve gerekirse kolunuzla ağız ve burnunuzu örtün. Aksi halde kapı kollarına, lavabo musluklarına ve gerçekten dokunduğunuz her şeye patojenleri kolayca bırakabilirsiniz. Koronavirüsü kontrol altında tutmanın en iyi yolu onu kendinizden başka bir şeye bulaştırmamaktır.

6. Küçük gruplar halinde yiyin

Küçük gruplar halinde yiyin

Dışarıda yemek yemeniz gerekiyorsa restoranda büyük bir grupla büyük bir masada yemek yemek birinin hasta olma olasılığını artırır. Bu nedenle sadece 2 ile 4 kişi arasında bir grup seçmek daha iyi bir fikir olabilir. Muhtemelen daha iyi hizmet almakla kalmayacak aynı zamanda sağlıklı kalma şansınızı da artıracaksınız.

7. Sahte bilgilere inanma

Sahte bilgilere inanma

Koronavirüsün önlenmesinde sağduyu anahtardır yine de pandemiyi çevreleyen bir çok kalıcı hikaye vardır. Sizi özellikle güvende tutabilecek spesifik bir gıda veya marka yoktur. Dengeli ve yeterli beslenme ile bağışıklık sistemini ayakta tutmalısınız.

Dünya bu küresel salgının tehlikeleriyle uğraşırken, bunaltıcı sayıda şüpheli tedavi çözümü de ortaya çıktı (gerçek şu ki, sağduyu ve kapsamlı el yıkama COVID-19'dan kaçınmak için en iyi yaklaşımlardır ve bu hastalığa özgü henüz bilinen bir tedavi yoktur). Buna karşılık, ABD Federal Ticaret Komisyonu ve Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) yedi ortak uyarı bildirimi yayınladı. Bu uyarıya göre içilebilir gümüş, uçucu yağlar, çamaşır suyu içmek, 15 dakikada bir su içmek, bitkisel tedavi (geleneksel çin otları veya kenevir) veya sarımsak çorbası gibi yöntemlerden kaçınmalısınız.

İnsanlar daha önce bu virüsü hiç görmediler ve ona karşı bağışıklık sistemimizin hiçbir iç savunması yok. Bu virüsün moleküler ve klinik virolojisini anlamak için dünya çapında muazzam çabalar sarf edilmektedir. Bu virüsün genomikleri, yapısı ve virülansı hakkında inanılmaz moleküler bilgiye zaten ulaşılmıştır. Ancak bu bilgiler henüz bizi korumak veya içimizdeki enfeksiyonu sınırlamak için yeterli değildir.

koronavirus nasil yayilir koronavirus belirtileri ve koronavirusten korunma koronavirus yuzeylerde ne kadar dayanir sosyal mesafe nedir nasil saglanir sosyal mesafenin onemi kendimizi ailemizi ve toplumu korumak icin 3 oneri koronovirus asilari ve ilaclari koronovirus asilari ve ilaclari 2