Gazeteci Laura Fitzpatrick şöyle yazıyor: 

"Kayıtlı tarih boyunca birçok doktor, insan kalbini çözülemeyen, atıp duran ruhun yeri olarak gördü, müdahale edilmemesi gereken narin bir yapı olarak." 

Ancak, alıcı hastanın hasarlı kalbi, yaşamını yitirmiş bir donörün sağlıklı kalbi ile değiştirildiği kalp nakli olasılığı, 1953'te kalp – akciğer makinesinin icadı ile bir olasılık haline gelmiştir. Bu cihaz, cerrahi işlem sırasında kalbi ve akciğerleri geçici olarak atlatarak kanın yeterli oksijenlenmesini sağlamaktadır ("Kalp Akciğer Makinesi – 1953").

1964 yılında Amerikalı cerrah James Hardy, bir şempanzenin kalbini ölmekte olan bir adamın göğsüne naklederek ilk kalp naklini gerçekleştirdi (insan kalbi yoktu). Hayvan kalbi hastanın içinde atıyordu ancak onu hayatta tutmak için çok küçüktü. Hastası 90 dakika sonra hayatını kaybetti. 

Dünyanın ilk başarılı insandan – insana kalp nakli, 1967'de Güney Afrikalı Cerrah Christiaan Barnard tarafından gerçekleştirildi. Bir trafik kazasında hayatını kaybeden genç bir kadının kalbi alındı ve alıcı Louis Washkansky adında kalp hastalığı olan 54 yaşındaki bir adama nakledildi. Washkansky, bir gün sonra uyandı ve konuştu. 18 gün yaşadı ve ardından yabancı organ dokusunun reddedilmesini engellemek için aldığı immünsüpresif ilaçların neden olduğu zatürre sonucunda hayatını kaybetti.

1972'de, mantardan elde edilen bir bileşim olan siklosporin'in keşfi ile organ nakilleri çok daha başarılı hale geldi; bu madde organ reddini baskılayarak vücudun büyük bir kısmının bağışıklık sistemini normal olarak işlev göstermesine ve genel enfeksiyonlarla mücadele etmesine izin veriyordu. Kalp nakli hastaları için artık durum bu kadar karamsar değildi. Örneğin, Amerikalı Tony Huesman, nakledilen bir kalp ile 31 yıl yaşamıştır. 

Günümüzde nakledilebilen organlar arasında kalp, böbrekler, karaciğer, akciğerler, pankreas ve bağırsaklar bulunuyor. 

1982'de, Amerikalı Araştırmacı Robert Jarvik ilk kalıcı yapay kalbi implante etmiştir.

Yazı Görselinin Açıklaması: Dr. Christiaan Neethling Barnard ve Louis Washkansky

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: James D. Hardy (1918–2003), Christiaan Neethling Barnard (1922–2001), Robert Koffler Jarvik (d. 1946)