1948 yılında Amerikalı Doktor Philip Hench ve meslektaşları, romatoid artrit nedeniyle tekerlekli sandalyeye bağlı ve yaşı iki katı kadar görünen 29 yaşındaki Bayan Gardner'a kortizon adında bir steroid hormonu enjekte etti. 

Bu artrit türü, ağrı, şişlik ve eklem hasarı ile karakterize edilen kronik bir inflamatuar hastalıktır. 

Gardner, beş yıl boyunca yataktan yardım almadan kalkamıyordu. Ancak, sadece üç gün süren enjeksiyonların ardından iyileşti. Sadece hafif bir topallama ile yürümeye başladı. Bir gün sonra, New York'un Rochester şehir merkezinde üç saatlik bir alışveriş turuna çıktı. Adeta tıbbi bir mucize gerçekleşmişti!

Kortizon, bağışıklık sistemini baskılayarak ve inflamasyonu azaltarak "mucizelerini" gerçekleştirir. Böbreklerin üzerinde bulunan adrenal bezler, kolesterolü kullanarak kortizon ve kortizol (hidrokortizon olarak da bilinir) üretir. Vücuttaki enzimler hidrokortizonu, kortizona ve tersine dönüştürebilir. Hidrokortizon, hücreler ve dokular üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olan iki maddenin daha aktif olanıdır.

Kortizon tedavileri, iltihabı azaltmada, organ nakillerinde reddi engellemede veya astım tedavisi gibi birçok uygulamada kullanılır. 

1960'taki başkanlık kampanyası sırasında, Başkan John F. Kennedy, adrenal bezlerin kortizon üretme işlevinin başarısız olduğu Addison Hastalığını tedavi etmek için büyük dozlarda hidrokortizon aldı. Aslında, vücudun kendi hücrelerine ve dokularına saldırdığı bağışıklık hastalıklarının çeşitli belirtileri, kortizon benzeri ilaçlar kullanılarak azaltılabilir. Ne yazık ki, kortizon veya hidrokortizonun uzun süreli kullanımı yüksek tansiyon da dahil olmak üzere önemli yan etkilere neden olabilmektedir.

Kortizon'un keşfi, izolasyonu, testi veya kimyasal senteziyle ilgili diğer önemli araştırmacılar arasında Polonya doğumlu İsviçreli Kimyager Tadeusz Reichstein ve Amerikalı kimyagerler Lewis Sarett ile Edward Kendall bulunmaktadır. 1950'de bir ton sığır adrenal bezleri sadece 25 gram (0,06 pound) saf kortizon üretebiliyordu. Doğal kortizon molekülüne çok benzer bir yapıya sahip prednizon, inflamatuar hastalıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Yazı Görselinin Açıklaması: Kortizon molekülü.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Edward Calvin Kendall (1886–1972), Philip Showalter Hench (1896–1965), Tadeusz Reichstein (1897–1996), Lewis Hastings Sarett (1917–1999)