Kolombiya Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, obezite problemi olan çocuklarda 8 yaşındayken bile karaciğer yağlanması görülebiliyor.

Alkol nedenli olmayan yağlı karaciğer hastalığı, karaciğerde çok fazla yağ birikmesi sonucu inflamasyonu tetikler, bu durum da karaciğer hasarına neden olur. Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı, yetişkinlerde ve çocuklarda en yaygın kronik karaciğer hastalığıdır ve sadece ABD'de yaklaşık 80 milyon kişiyi etkilemektedir. Hastalık genellikle semptomlara (şikayete) neden olmaz ancak ilerleyen zamanlarda karaciğer sirozuna veya karaciğer kanserine yol açabilir.

Obezitenin, tip 2 diyabet ve diğer metabolik rahatsızlıklara yol açabileceği bilinmeye başlandı, ancak küçük çocuklarda bile obezitenin ciddi karaciğer hastalığına yol açabileceği pek bilinmiyor.

Yazımızın konusu olan araştırmada, 3 ila 8 yaş arasında olup, daha geniş bel çevresi olan çocukların, karaciğer yağlanması bulgularına sahip oldukları bulundu. Önceki çalışmalar gençlere ve adölesanlara odaklanmıştı, ama bu çalışma küçük çocuklarda karaciğer yağlanması rahatsızlığı risk faktörlerini araştırmıştır. 635 çocuk ve kadın üzerinde yapılan bu prospektif (ileriye dönük) çalışmada araştırmacılar, ALT olarak adlandırılan karaciğer enziminin kan seviyesini ölçtüler. ALT, karaciğerdeki hasarın bir işaretidir ve alkol ilişkili olmayan karaciğer yağlanması hastalığında ve diğer karaciğer rahatsızlıklarında kan seviyesi yükselir. Journal of Pediatrics’te yayımlanan araştırmaya göre; 3-8 yaş arasında daha çok kilo alan çocukların daha yüksek ALT kan seviyesine sahip olma riskleri yüksek bulundu.

8 yaşında obez olan çocukların yaklaşık %35'inin ALT değeri normalden yüksekti.

Bu çalışma, kilo alımının 8 yaşından küçük çocuklarda karaciğer sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini gösteren ilk çalışmadır. Özet olarak çalışma 3-5 yaşlarında daha büyük bel çevresine sahip olmanın, 8 yaşına gelindiğinde, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı bulgularına sahip olma olasılığını arttırdığını ortaya koymuştur.

Bu Çalışma Sonuçlarına Göre Hem Kendiniz Hem de Çocuklarınız İçin Öneriler

  • Fazla kilo sorunu var ise uzman bir diyetisyen danışmanlığı alarak aile mutfağını düzenlemek.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmek; çocukları hamburger ya da çikolatayla ödüllendirmek yerine meyve sebzeyi daha çok sevdirmek, eve kola gibi gazlı şekerli içecekler sokmamak gibi.
  • Fiziksel aktiviteyi artırmak; spor, oyun, yürüyüş, yüzme, bisiklete binmek gibi.
  • Sağlıklı beslenme nedir?