Osteopati, sağlık sorunlarının önlenmesi ve tedavisinde kas-iskelet sisteminin rolüne vurgu yapan bir sağlık alanıdır. 

İç Savaştan sonra Ordu Cerrahı Andrew Taylor Still, çocuklarının çoğunu bulaşıcı hastalıklardan kaybetmişti. Bunun ardından 1892 yılında Missouri'nin Kirksville şehrinde ilk osteopati okulunu kurdu. 

Still'in felsefesine göre, çoğu hastalık sinirlerin ve kan akışının tıkanıklığından kaynaklanıyordu. “Dengesiz, yerinden kaymış kemiklerin, sinirlerin ve kasların manipülasyonu - yani tüm engellerin kaldırılması - ile kişinin yaşam mekanizması harekete geçirilebilir ve kişi sağlığına kavuşabilirdi. 

Kendi otobiyografisinde Still, bir çocuğu sarsarak kızıl hastalığını veya difteriyi durdurabileceğini öne sürmüştür. Ayrıca kişinin boynunu burkarak üç günde öksürük nöbetini tedavi edebileceğini de iddia etmiştir. Günümüz standartlarına göre bu gibi iddialar abartılı görünse de yöntemleriyle, diğer doktorlara kıyasla daha fazla hastanın hayatta kalmasını sağladığı için konvansiyonel tıbbın başarısına göre daha başarılı sayılabilirdi. Dönemin cerrahisi ve ilaçları çoğunlukla zararlıydı, bu nedenle birçok insan arsenik ve cıva gibi toksik miktarlarda ajanlar içeren yaygın yöntemlerin etkinliğini sorguluyordu.

Bugün, Amerika Birleşik Devletleri'nde, Amerika'da eğitim alan bir D.O. (Osteopatik Tip Doktoru), geleneksel bir tıp doktoruna benzer bir şekilde eğitim görmektedir. Ayrıca temelde de bir tıp doktorunun (MD) yasal eşdeğeridir. Ancak Avrupa ve İngiliz Milletler Topluluğu, Osteopatları, doktor olarak kabul etmemektedir.

ABD'deki modern bir Osteopat geleneksel tıbbi yaklaşımlar ve ilaçların kullanımının yanı sıra diyet, duruş ve terapötik tedavileri de pratiğinde kullanır. Ancak, günümüzde kafatası osteopatisinin ağrıyı hafifletmek veya diğer hastalıkları tedavi etmedeki abartılı iddiaları hakkında güçlü tartışmalar yaşanmaktadır. Kafatası osteopatisi, kafatası kemiklerinin manipülasyonunu içerir ve çok az osteopat tarafından kullanılır.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler:Andrew Taylor Still (1828–1917)