Akdeniz mutfağının çok önemli bir parçası olan zeytinyağının Alzheimer’a ve beyin fonksiyonlarındaki yavaşlamaya karşı da iyi geldiği bulundu.

Akdeniz diyetinin sebze ağırlıklı olması, sıklıkla zeytinyağı tüketilmesinin sağlık açısından pek çok farklı yararı olduğu zaten biliniyordu. Bu yeni çalışma ile araştırmacılar zeytinyağının; hafızayı güçlendirdiğini, öğrenme kabiliyetinin arttığını ve alzheimer hastalığına sebep olan beyindeki amiloid-beta plak oluşumunu ve nörofibriler yumakları azalttığını buldular [nörofibriler yumaklar (neurofibrillary tangles - NFTs), Alzheimer hastalığının ana biyolojik belirteçlerinden biridir ve hiperfosforile tau protein birikimleridir).

Alzheimer Hastalığı Nedir?

Alzheimer, dünya genelinde 46 milyon kişiyi etkilediği hesaplanan kronik nörodejeneratif bir hastalıktır. Demans yani bunamanın en yaygın nedenidir. Alzheimer hastalığının mevcut tedavileri sadece belirtileri hafifletmeye yöneliktir, henüz nedenine yönelik tatmin edici bir tedavisi bulunmamıştır. Bu nedenle, Alzheimer söz konusu olduğunda, çalışmalarında çoğu bu hastalıktan korunma üzerinedir. Alzheimer belirtileri zihinsel bozukluklar, kişilik değişmesi, unutkanlık ve ilerleyici hafıza kaybıdır.

Çalışma

Bu çalışmaya göre önemli bir diğer gelişme; zeytinyağının beyinde enflamasyon oluşumunu azaltıp, otofajiyi yani hücrelerin hasarlı yapılarından kurtulmasını aktive ettiğidir.

Araştırmacılar deneyi fareler üzerinde gerçekleşmiş. Bu süreçte bir grup fareyi 2 gruba ayırmışlar. 1. grubu normal beslenmelerine saf-sızma zeytinyağı eklenmiş, 2. gruba ise bir takviye yapılmamış, her zamanki gıdalarıyla beslenmişler. 9. ve 12. aylarda yapılan değerlendirme, zeytinyağıyla beslenen farelerin hafızalarının ve öğrenme kabiliyetlerinin geliştiği, kontrol grubu farelerde bir değişiklik gözlenmediği ortaya çıkmıştır.

Sonuç olarak; Akdeniz diyetinin vazgeçilmezi saf-sızma zeytinyağının otofajiyi aktive etmesi sayesinde Alzheimer’ın başlangıcına sebep olabilen amiloid ve fosforilli tau protein birikmesinin azaltması umut verici ve heyecanlandırıcı bir haber. Bu çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılar önümüzdeki süreçte düzenli zeytinyağı kullanımının herhangi bir hastalığı engelleme veya durdurması ihtimali üzerine çalışmayı planlıyorlar. Zeytinyağını mutfağınızdan eksik etmeyerek bütün salata, meze, yemek ve kahvaltılıklarınızda sağlıkla kullanabilirsiniz.