Patlamış mısırı çok seviyorsanız güzel haber; patlamış mısır diyetinize ekleyeceğiniz sağlıklı bir ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Patlamış mısır, kraker veya cips gibi abur cuburların aksine oldukça düşük kalorili ve liflidir. Bununla birlikte patlamış mısırın her türlüsü düşündüğünüz kadar da sağlıklı olmayabilir.

Patlamış mısırın kalori ve besin değerleri

Patlamış mısır kilo vermek için diyet yapanların tercih edebileceği harika bir ara öğün alternatifi olabilir. Kilo vermek istemiyorsanız bile, özellikle paketli abur cubur ürünlerle karşılaştırıldığında; bunun yerine evde kendi yaptığınız patlamış mısırı hem sağlıklı hem de lezzetli olduğu için tercih edebilirsiniz.

1 porsiyon (24 gr - yaklaşık orta boy bir kase) patlamış mısır 93 kaloridir; 1 gr yağ, 78 mg potasyum, 18 gr karbonhidrat, 3.1 gr protein, 3.5 gr lif içerir. Her porsiyon 14,5 gr net karbonhidrat içerir ve bu da çoğu paketli hazır abur cuburların kalori ve karbonhidrat değerlerine kıyasla çok daha düşüktür.

Ancak bu değerler patlamış mısırı nasıl yaptığınıza veya tükettiğinize göre ciddi farklılıklar gösterir. Örneğin yağlı bir porsiyon patlamış mısır kalori miktarını en az iki kat artırır. Veya tuzlu yemeyi tercih ediyorsanız, sodyum patlamış mısırı sağlıksız kılan bir diğer unsur olabilir. Son zamanlarda mısırı şekerli tüketmek de tercih edilmeye başlandı. Basit şeker tüketimi de obezite ve tatlı bağımlılığı riskini artıran bir faktör olduğu için mümkünse sade mısır tüketin. Bu nedenle, hazır, paketli veya sinemalardaki mısırlar genellikle bol yağlı, tuzlu ve şekerli olduğundan dolayı sağlıksız olarak tanımlanabilir.

Patlamış mısırı zayıflamak için diyetinize dahil edebilirsiniz. Özellikle, “patlamış mısır kilo verdirir” demek doğru olmaz ancak içeriğindeki lif sayesinde diğer atıştırmalıklara kıyasla daha az yiyerek daha uzun süre tokluk hissedersiniz ve lif sindirim sisteminizi harekete geçirir. Diğer bir yandan da fazla lif ve tuzlu ise soydum içeriğinden dolayı yedikten sonra şişkinlik hissedebilirsiniz. Bağırsak hareketleriniz de artabilir. Bu gayet doğaldır.

Sonuç olarak, patlamış mısırı sağlıklı diyetinizin bir parçası olarak evinizde yağsız patlatabilir, tuz yerine lezzetini artırmak için hafif baharat serperek tüketebilirsiniz.

İlgili Konu:

- Kuru meyveler sağlıklı mıdır?