Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Beslenme - Sağlık Haberleri - Güncel - Kuru meyveler sağlıklı mıdır?
Kuru meyveler sağlıklı mıdır?

Kuru meyveler sağlıklı mıdır?

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
16.09.2017

Kuru kayısıdan, yaban mersinine, hurmadan kuru üzüme; kuru meyveler sağlıklıdır! Uzun süre saklamaya dayanıklı hale gelmesi için kurutulan ve bu sırada suyu buharlaşan meyveler önemli besin kaynakları içerirler. 13.000’den fazla kişiyle yapılan bir çalışmada, kuru meyve tüketen kişilerin daha iyi beslendikleri ve tüketmeyenlere göre daha zayıf oldukları tespit edildi.

Karşılaştırmak gerekirse yarım küçük kase kayısı 4.7 gram lif içerir, fakat aynı miktarda taze kayısı 1.6 gram lif içerir. Kurutulmuş meyveler birçok önemli vitamin ve mineral bakımından zengindir. Bununla birlikte, kurutulmuş meyvelerdeki şekerin daha yoğun olduğunu hatırlamak gerekir. Genel olarak endişe yaratacak bir durum olmamakla beraber, daha fazla enerji ihtiyacı olan sporcular veya bedensel güç gerektiren işlerde çalışanlar için daha idealdir veya bir öğünü atlatmak için kullanılabilir. Fakat, şeker, karbonhidrat ve kalori takibinin iyi yapılması gerekir. Örneğin, bir fincan üzümde 23 gram şeker ve 104 kalori vardır. Ancak bir fincan kuru üzüm yaklaşık beş mislidir; 116 gram şeker ve 520 kalori içermektedir.

ABD diyet kurallarına göre, günde 1,5 ile 2 porsiyon meyve tüketimi önerilirken, yarım porsiyon kuru meyve bir porsiyon olarak sayılır.

Diyabet ya da obezite rahatsızlıkları olanlar için bu tüketim miktarları değişebilir. Bir sağlık problemi var ise bunun miktarını doktorunuza danışarak belirlemelisiniz.

Genel olarak kuru meyveler besleyici ve sağlıklı bir atıştırmalıktır; kalori kısıtlayarak kilo vermeyi düşünüyorsanız, haftanın belli günlerinde öğle yemeğini yerine kuru meyveler tercih edilebilir. Fındık fıstık gibi kuru yemişlerle de karıştırılarak her an çantada taşımak için de kolay bir alternatiftir. Fakat eğer şeker, karbonhidrat ve kalorilerle ilgili endişeler duyuluyorsa dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca, kurutulmuş ananas dilimlerinin şekerle kaplanması gibi eklenmiş şekerler içeren kurutulmuş meyvelerden uzak durmanızı öneriyoruz. Son olarak, sülfitlere karşı hassas veya astımlıysanız, kükürt dioksit, koruyucu madde içermeyen doğal kuru meyveleri seçin.

- İlginizi çekebilir: Sağlıklı atıştırmalıklar ve örnek bir ara öğün: Kuru meyveli enerji topları

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Kaynak:

Lisa Dryer
Is dried fruit healthy?
cnn.com - September 8, 2017
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Rutin aşılama programında olmadığı halde bilmeniz gereken 4 önemli AŞI
Rutin aşılama programında olmadığı halde bilmeniz gereken 4 önemli AŞI
Sağlıklı bir atıştırmalık olarak patlamış mısır
Sağlıklı bir atıştırmalık olarak patlamış mısır
Makine öğrenimi nedir? Sağlık hizmetlerinde yapay zekaya hazır mıyız?
Makine öğrenimi nedir? Sağlık hizmetlerinde yapay zekaya hazır mıyız?
Ramazan bayramında çocuklar ve misafirler için şeker yerine sağlıklı bir tatlı önerisi
Ramazan bayramında çocuklar ve misafirler için şeker yerine sağlıklı bir tatlı önerisi