ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) yeni tip koronavirüsün (SARS-CoV-2) tespiti için dakikalar içinde pozitif ve 13 dakika içinde negatif sonuç verebilen bir teste 28 Mart'ta acil kullanım yetkisi verdiğini açıkladı.

Test doktor ofisleri, acil bakım klinikleri ve hastane acil servisleri gibi çok çeşitli sağlık hizmetleri ortamlarında hızlı sonuçlar verebiliyor.

ABD'de artık diğer ülkelere göre daha fazla koronavirüs vakası var. Hastaneler binlerce insanın bu ölümcül virüsü test etme talebini karşılamak için mücadele ediyor.

Abbott Laboratuvarları (firma adı) COVID-19 testlerini önümüzdeki hafta ABD'deki acil bakım ortamlarındaki sağlık hizmeti sağlayıcılarına sunacak. Abbott ayda yaklaşık 5 milyon test üretmeyi hedefliyor. Test, diğer virüsler veya patojenler için değil, sadece SARS-CoV-2'ye ait nükleik asitlerin tespiti için yetkilendirilmiştir (yani bir çeşit hızlı antijen testi).

Abott yaptığı açıklamada, önümüzdeki hafta testi dağıtmaya başlamayı planladığını ve üretimi günde 50.000 teste çıkaracağını söyledi.

Taşınabilir test Abbott ID NOW platformunda yapılacaktır. ID NOW, enfeksiyon hastalıklarının kalitatif tespiti için hızlı, enstrüman tabanlı, izotermal bir sistemdir. İzotermal nükleik asit amplifikasyon teknolojisi sadece birkaç dakika içinde moleküler sonuçlar sağlar ve klinisyenlerin hasta ziyareti sırasında kanıta dayalı klinik kararlar almasına izin verir.

Bu test doğrudan doktor muayenehanelerinde ve diğer toplum sağlığı hizmetlerinde kullanılabilen ve hastalara hemen sonuç veren FDA tarafından onaylanan ikinci testtir. Daha önce 45 dakikada sonuç veren Xpert Xpress PCR sistemi onay almıştı.

Testlerin genişletilmesiyle birlikte, ABD'de kesin COVID-19 tanısı almış vaka sayısında belirgin bir artış olmuştur.

*

- TÜM KORONAVİRÜS YAZILARIMIZ

*