ASCO 2020 Sanal Kongre Özeti
ASCO 2020 Sanal Kongre Özeti
Güncel Koronavirüs Haberleri
Güncel Koronavirüs Haberleri
Anasayfa - Sağlık Haberleri - Nöroloji-nöroscience - Beslenme-diyet - Akdeniz Diyeti yaşa bağlı beyin küçülmesini azaltıyor olabilir

Akdeniz Diyeti yaşa bağlı beyin küçülmesini azaltıyor olabilir

Akdeniz Diyeti yaşa bağlı beyin küçülmesini azaltıyor olabilir
paylaşwhatsappfacebooktwitterlinkedin
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
19.05.2017

Akdeniz Diyeti’ne uyan 70 yaş ve üstü bireylerde, yaşa bağlı beyin küçülmesinin yavaşladığı bulundu.

Akdeniz Diyeti zeytinyağı, tam tahıllı ekmek ve işlenmemiş peyniri temel alan bir diyettir. Bu besinlerle birlikte içeriğinde ağırlıklı olarak tahıllar, baklagiller, taze sebze ve meyveler ve kabuklu yemişler bulunmaktadır.

Akdeniz Diyeti ile ilgili daha önceki yazılarımızdan da hatırlayabileceğiniz gibi, bu tipte beslenmenin diyabet (şeker hastalığı), kanser ve obezite gibi bir takım kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltabileceği ve yaşlanma hızını azaltabileceği düşünülmektedir. Bu konudaki kanıtlar her geçen gün artmaktadır.

İlginizi çekebilir:Dünyanın En İyi Diyet - Beslenme Programları Listesi

Çalışma

Ocak 2017’de Neurology adlı tıp ve bilim dergisinde yayımlanan bir araştırmada Akdeniz tipi beslenmenin beyin hacmindeki yaşa bağlı küçülmeyi azalttığı gözlemlenmiştir.

Yapılan araştırmada bunama belirtisi göstermeyen 70’li yaşlarında 967 bireyin beslenme alışkanlıkları incelenmiştir.

Bireylere uygulanan anketlerle bireylerin beslenme tarzlarının Akdeniz Diyeti’ne ne kadar yakın olduğu incelenmiştir. Üç yıl süren araştırmanın başında ve sonunda bireylere MR (emar = manyetik rezonans görüntüleme) taraması yapılarak beyin hacmi ve serebral korteksin (beynin en dıştaki tabakasının) kalınlığı ölçülmüştür.

Araştırmanın sonucunda Akdeniz mutfağı beslenen bireylerin, bu diyete uymayan bireylere kıyasla üç yıl içinde yarı yarıya daha az beyin hacmi kaybına uğradığı görülmüştür.

Sonuç olarak bu çalışma, az ve sebze ağırlıklı tüketimin esas olduğu Akdeniz tipi beslenmenin, kalp sağlığı, diyabet ve kanser üzerine olumlu etkilerinin yanında, yaşa bağlı beyin küçülmesini azalttığını göstermesi açısından oldukça değerlidir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

Luciano, M., Corley, J., Cox, S. R. et al.
Mediterranean-type diet and brain structural change from 73 to 76 years in a Scottish cohort.
Neurology, 2017
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.