Sosyal izolasyon önlemleri, dünyanın dört bir yanındaki vatandaşların evde kalmasını gerektirir. Bu durumda, insanlar evde nasıl aktif kalabilirler? Fiziksel ve zihinsel refahlarını kendilerini ve başkalarını da düşünerek nasıl koruyabilirler? Bazı fikirler için kısa "nasıl yapılır" kılavuzumuzdan faydalanabilirsiniz.

Fiziksel olarak aktif kalmak, hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağlıklı kalmak için çok önemlidir. Çalışmalar, aktif kalmanın vücudun hemen hemen her bölümünü iyi durumda tutmak için harikalar yaratabileceğini ve hatta bir kişinin ruh halini iyileştirebileceğini göstermiştir.

Küresel salgın kontrol önlemleri dahilinde, birçok ülkenin sakinleri için spor salonları, sağlıklı yaşam stüdyoları, halka açık yüzme havuzları ve hatta parkların kullanımı kısıtlandı.

Birçok yerde ve ülkemizde düzenlemeler, insanların süpermarket alışverişi dışında evlerinden dışarıya çıkmasını haklı olarak engelliyor.

Bu bağlamda, aktif kalmak ve formda kalmak her zamankinden daha göz korkutucu görünebilir, ancak evde kalmak zorunda kalırken bile hareketsiz kalmaktan kaçınmanın birkaç iyi yolu vardır.

1. Hafif Jimnastik

Jimnastik, büyük kas gruplarını çalıştırmak için bir kişinin vücut ağırlığını kullanan bir egzersiz şeklidir. Jimnastik, insanların hemen hemen her yerde yapabileceği squat, mekik, şınav, plank, şınav gibi egzersizleri içererir.

Araştırmalar, jimnastiklerin hem sağlık hem de altta yatan sağlık koşulları olan bireylere birçok fayda sağlayabileceğini ileri sürdü. Örneğin, iskelet kası hacim düşüşünü önlemek isteyen kişilerde, tip 2 diyabeti olan kişilerde, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olanlarda ve duruş ve vücut gücünü artırmak isteyen sağlıklı yetişkinler bundan faydalanabilir.

Sabah saatlerinde aktiviteyi teşvik eden programlar izleyebilirsiniz veya kendiniz online bir video açarak beraberinde bu hareketleri yapabilirsiniz. Günümüzde hafif egzersiz olarak saydığımız hareketleri online olarak öğrenebileceğiniz binlerce spor hocası da mevcut.

2. Evde Kardiyo

Kardiyovasküler egzersiz veya kısaca “aerobik egzersizle eşanlamlı” kardiyo, bir kişinin kalp atış hızını artırmasıyla çalışır. Kardiyo egzersizlerine, yerinde koşma, ip atlama örnekleri verilebilir.

Çeşitli çalışmalara göre kardiyo bir kişinin kilo vermesine, beyin işlevini sürdürmesine ve kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmasına yardımcı olabilir.

Bir kez daha, birçok çevrimiçi kaynak ev tabanlı bir kardiyo antrenmanı bulmanıza yardımcı olabilir. Ev kardiyo egzersiz fikirlerini gösteren birçok başka çevrimiçi video da var. En iyi seçenek, bir kişinin zindelik düzeyine ve neyi başarmayı umduğuna bağlı olacaktır.

3. Evde Pilates

Son birkaç on yılda giderek daha popüler hale gelen pilates, denge ve duruşun yanı sıra vücut gücünü artırabilen bir beden eğitimi yöntemidir. Fiziksel antrenör Joseph Pilates aslında bu uygulamayı 20. yüzyılın başlarında geliştirdi.

Araştırmalar, pilatesin düzenli yapıldığın kas dayanıklılığını ve esnekliğini artırabildiğini doğruladı. Diğer çalışmalar pilatesin kronik bel ağrısını yönetmeye ve hatta bazı insanlarda uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

İnsanlar pilates egzersizlerini evde yapabilirler ve sırt ağrısını iyileştirmek gibi belirli amaçlara ulaşmak için özel rutinleri sunan birçok online/çevrimiçi video vardır.

4. Yoga

Yoga aktif ve esnek kalmak için iyi bir seçenek olabilir. Her biri farklı bir yoğunluk ve zorluk seviyesine sahip birçok farklı yoga türü vardır. Anekdot olarak, yoga bir kişinin refahını birçok yönden iyileştirmeye yardımcı olabilir ve son araştırmalar bu tür bireysel raporları destekliyor gibi görünüyor.

Çalışmalar yoganın faydalarının sırt ağrısını yönetmeyi, stres ve kaygıyı hafifletmeyi ve bir kişinin ruh halini iyileştirmeyi içerir.

5. Eğlenceli (ve Yararlı) Ev Aktiviteleri

Aktif kalabilmek için her zaman yapılandırılmış bir egzersiz rutinine katılmak gerekli değildir. Araştırmalar, sadece "hareketsizlikten kaçınmanın" bile fark yaratabileceğini göstermiştir.

Bir çalışma, haftada 10 dakika gibi kısa bir rahatlama aktivitesinin - oturma odanızda bahçe olması veya dans etmek gibi - erken ölüm riskini azaltma ile ilişkili olduğunu düşündürdü.

Bu nedenle, canlandırıcı bir sabah antrenmanı ve yatmadan önce rahatlatıcı bir yoga seansının yanı sıra, mutfak bahçenize biraz kişniş dikmek veya kendiniz veya ailenizle ev içinde oynayabileceğiniz oyunlar oynayarak anı yaşamanız da aynı derecede sağlıklı olabilir.

Bonus: Düzenli ev işleri ve sağlıklı yemekler yapmak sağlık yararları sağlayabilir. Bazı araştırmacılar, yaşlı erkeklerin kısmen kadınlardan daha az ev işi yaptıkları için sağlık durumlarının daha kötü olabileceğini ileri sürmüşlerdir.

Şimdi, kitap raflarının tozunu almak da dahil olmak üzere yeterince zaman geçirmediğimiz tüm aktivitelere katılma zamanı, biraz da olsa, refahımıza katkıda bulunacak ruh halimizi düzeltecek ve bu günleri atlamamıza fayda sağlayacaktır.