5 Ekim 2018'de ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 9'lu insan papillom virüsü (HPV) aşısı Gardasil 9 için 27 ila 45 yaş arası kadınları ve erkekleri dahil etmek üzere ek bir uygulamayı onayladı.

-İlgili Konular:

HPV aşısının bu genişletilmiş kullanım onayı, HPV ile ilişkili hastalıkların ve kanserlerin daha geniş bir yaş aralığında engellenmesine yardımcı olacak önemli bir fırsat olarak değerlendirilmektedir.

HPV adlı virüsün 200'e yakın tipi vardır ve bunların yaklaşık 40 kadarı insanda enfeksiyon yapmaktadır. Tüm insanların %70-80 kadarının, yaşamlarının bir döneminde, herhangi bir HPV türü ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir. Bu enfeksiyonlar sonucu siğil / papillom gibi cilt lezyonları, prekanseröz (kanser öncesi) oluşumlar veya başta serviks (rahim ağzı) ve baş-boyun kanserleri olmak üzere çeşitli kanserler gelişmektedir. Tek başına HPV'nin, tüm insan kanserlerinin %5-6'sından sorumlu olduğu hesaplanmaktadır.

Aşağıdaki şekilde, HPV ilişkili kanserler görülebilir:

hpv ilişkili kanserler hangi kansere neden olur

HPV tarafından enfekte edilmeden önce yapılacak HPV aşısı, bu kanserlerin % 90'ından fazlasını ve sadece ABD'de her yıl 31.200 vakayı önleme potansiyeline sahiptir.

HPV ayrıca sadece kadınları etkilemez, erkeklerde de siğil ve anal/makat ve baş-boyun kanseri gibi çeşitli kanserlere neden olabilir.

İlk olarak 2006 yılında FDA tarafından onaylanan Gardasil, serviks kanseri için yüksek riskli olan HPV tip 6, 11, 16 ve 18'in neden olduğu belirli kanser ve hastalıkları önlemek için 4'lü aşı olarak geliştirilmişti.

2014 yılında FDA, Gardasil ile aynı dört HPV tipini ve beş ilave türü (31, 33, 45, 52 ve 58) kapsayan Gardasil 9'u onayladı. Gardasil 9, daha önce 9 ila 26 yaşlarındaki erkekler ve kadınlar için onaylıydı.

FDA'ya göre, 27 ila 45 yaşları arasındaki kabaca 3200 kadında yapılan bir çalışmada ortalama 3.5 yıl süren Gardasil, kalıcı enfeksiyon, genital siğiller, vulvar ve vajinal prekanseröz lezyonların kombine olarak önlenmesinde % 88 oranında etkiliydi.

Gardasil 9'un 27-45 yaşlarındaki erkeklerde etkinliği hem bu yaş grubunda hem de genç erkeklerde (16-26 yaş arası) daha önce yapılan çalışmalardan elde edilen verilerle gösterildi.

Çocukluk çağı dışında önerilen aşı dozu ve uygulama şekli, 3 HPV aşısının 6 ay içinde uygulanması şeklindedir.

Gardasil 9'un güvenliği toplam 13.000 erkek ve kadında değerlendirildi. En sık bildirilen yan etkiler enjeksiyon bölgesi ağrısı, şişlik, kızarıklık ve baş ağrılarıdır.

Aşağıdaki şekilde, dünya genelinde bulunan 3 tür HPV aşısı ve etkili oldukları HPV türleri görülebilir (Gardasil 9 henüz ülkemizde bulunmamaktadır).

hpv aşı çeşitleri ikili dörtlü dokuzlu aşı gardasil cervarix