Hızlı Arama
Anasayfa - Kanser Haberleri - Mide kanseri - Kanserden korunma - Helikobakter pilori enfeksiyonu tedavisi ile mide kanserinden korunma

Helikobakter pilori enfeksiyonu tedavisi ile mide kanserinden korunma

Helikobakter pilori enfeksiyonu tedavisi ile mide kanserinden korunma
whatsappfacebooktwittervklinkedin
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
24.03.2018

Helikobakter pilori adlı bakteri ve bunun yol açtığı uzun süreli inflamasyonun mide kanserinin ana nedeni olduğu bilinmektedir. Helikobakter pilori enfeksiyonu tüm dünya genelinde yaygın olarak gözükmektedir bununla birlikte Uzakdoğu’da en yaygındır; ayrıca Uzakdoğu, mide kanserinin de en sık görüldüğü yerdir.

Mide kanserinin en sık görüldüğü ülke ise Güney Kore’dir ve bu ülkeden çıkan büyük bir klinik çalışma 22 Mart 2018’de NEJM’de yayımlanmıştır.

Helikobakter piloriyi uygun antibiyotiklerle tedavi etmenin mide kanseri riskini azalttığı önceki çalışmalarla gösterilmişti. Bu çalışma ise, daha önce erken evre mide kanseri tedavisi görmüş kişilerde, helikobakterin antibiyotikle tedavisinin, metakron (ikincil) mide kanseri gelişimi riskini anlamlı derecede azalttığını göstermektedir.

Not: İkincil kanserler ikiye ayrılır: aynı organda farklı zamanlarda ve farklı bölgelerde kanser çıkmasına metakron kanser adı verilir. Aynı kişide farklı organlarda çıkan kanserlere ise sekonder kanser denir.

Günümüzde lenf nodu metastazı riski taşımayan erken evre mide kanserinin standart tedavisi endoskopik rezeksiyondur. Endoskopik rezeksiyonda mide korunduğu için, yılda yaklaşık % 3'lük bir sıklıkla, metakron mide kanserleri gelişebilir.

Çalışmaya erken evre mide kanseri olup, endoskopik yöntemle midenin iç yüzeyinden tümörü kazınarak tedavi olmuş 470 hasta alındı. Hastalar, tedavi sorası rastgele iki gruba ayrılarak, bir gruba helikobakter antibiyoterapisi uygulanırken diğer gruba plasebo verildi.

Ortanca olarak 5,9 yıllık takip sonrası;

• Helikobakter tedavisi alan grupta 14 hastada (% 7) metakron mide kanseri gelişirken, plasebo grubunda 27 (% 13) hastada ikincil mide kanseri gelişti. Yani helikobakter tedavisi, metakron mide kanseri gelişme riskini %50 azalttı.

• Çalışmada alt grup analizine tabi tutulan 327 hasta arasında, helikobakter tedavi grubunun % 48’inde, plasebo grubunun % 15’inde mide atrofi derecesinde başlangıç düzeye göre düzelme gözlendi.

• Ciddi yan etkiler açısında bir farklılık bulunmadı; hafif yan etkiler tedavi grubunda daha sıktı.

• Bununla birlikte genel sağkalım / yaşam sürelerinde anlamlı bir farklılık bulunmadı.

Sonuç olarak bu çalışmaya göre erken evre mide kanserinde endoskopik cerrahi sonrası H. pylori tedavisi metakron mide kanseri gelişme riskini azaltmaktadır.

İLİGİLİ KONULAR:

- Kanser tedavisi ve araştırmalarında yeni bir ufuk: Metagenomik! Bakteri ve virüs gibi mikroorganizmalar kansere nasıl yol açar?

- Mide ve over kanserinde karın içi sıcak kemoterapi uygulamasında yeni gelişmeler

- FLOT kemoterapi rejimi - mide kanseri tedavisi

- İlk olarak mide kanseri tedavisi için bir immünoterapi ilacı FDA onayı aldı

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

Il Ju Choi, Myeong-Cherl Kook, Young-Il Kim ve ark.
Helicobacter pylori Therapy for the Prevention of Metachronous Gastric Cancer.
N Engl J Med 2018.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.