Kemoterapi alıyorsanız tedavi süresini mümkün olduğunca rahat ve sağlıklı geçirmek istersiniz. Tüketilen gıdaların doğru seçimi bu dönemde sağlığınız açısından oldukça önem taşımaktadır. Bu yazımızda kemoterapi yan etkilerini azaltmak için sizlere bazı önerilerde bulunacağız.

Kemoterapinin yan etkileriyle başa çıkmak için:

 • Yemekleri lezzetli tüketin:
  Kemoterapi damak tadınızı değiştirebilir. Bu da belirli gıdaları ve içecekleri metalik veya tatsız hissettirebilir. Örneğin dönemde su ve etin tadı sevilmeyebilir. Sade su içmekte zorlanırsanız, tatlandırılmış maden suyu veya içme suyuna dilimlenmiş limon, salatalık, nane ilave ederek içebilirsiniz. Sıvı ihtiyacınızın bir kısmını çeşitli çaylar, ayran, kefir gibi diğer içeceklerden de karşılayabilirsiniz. Etlerin tadı kötü gelirse yumurta, kuru baklagil, balık gibi diğer protein kaynaklarını tercih edin.
 • Kabızlığı önleyebilirsiniz:
   Bazı kişilerde kemoterapi yan etkisi olarak kabızlık görülebiliyor. Kabızlığı önlemek için bol sıvı tüketmek önemlidir. Beslenmenizde her türlü lif yani posayı dahil etmek faydalı olur. Kuru baklagil, sebze ve meyvelerde bol miktarda posa bulunur. Biraz egzersiz ya da yürüyüş yapmak da bağırsaklarınız için önemli uyarıcılardır.
  - İlgili konu:
  Kabızlık için Beslenme Önerileri ve Örnek Bir Yemek Tarifi
 • Kilo kontrolü sağlayın: 
  Kanser tedavi sürecinde hareket kısıtlandığı için kalori ihtiyacı da azalmaktadır. Eğer aktif yaşamınızdaki gibi yemeye ve içmeye devam ederseniz kilo alma riskiniz artar. Bunun için daha az yağlı gıdalar ve bol bol sebze tüketimi öncelikli olarak önerilmektedir.
 • İştahınızı artırın: 
  Kemoterapi gören çoğu hastada iştah azalması görülür. Bu durumda yetersiz beslenmeyi önlemek için; tahılları sıcak tüketmek, fındık-fıstık ezmesi, pide ekmek ile humus, yoğurt ve püre haline getirilmiş sebze çorbaları gibi gıdalar önerilmektedir.
  - İlgili konu: Kansere bağlı zayıflama - kaşeksi nasıl tedavi edilebilir?
 • İshali önleyebilirsiniz: 
  Eğer ishal şikayetiniz varsa, yağlı ve kızartmalı gıdalar, kafein, şekerli içecekler ve hazır meyve suları, salatalar, çiğ ürünler, şeker ve alkolden uzak durmanızı öneriyoruz. Genellikle iyi tolere edilebilen yoğurt, yulaf ezmesi, kabuksuz meyve (elma, şeftali, muz gibi), patates gibi gıdaları tercih edebilirsiniz.
  - İlgili konu: Probiyotik nedir? Yoğurt, kolon kanserinden korunma ve bağırsak mikrobiyatası için faydalı mıdır?
 • Tükettiğiniz gıda ve sonrasında karşılaştığınız belirtilerin günlüğünü tutun:
   Günlük olarak yiyip içtiklerinizi ve ardından o gün içinde yaşadığınız sıkıntıların belirtilerini bu günlüğe not edin. Bu sayede hangi gıdanın mide bulantısı, ishal veya kabızlık gibi şikayetlerinizi artırdığını ayırt edebilirsiniz.

Son olarak;

 • Ağız yaralarınız varsa; baharatlı gıdalar, alkol ve çok sıcak gıdalardan uzak durun
 • Her zaman bol su için
 • Günümüzde kemoterapi eşit değildir mide bulantısı ve bulantıyı kontrol altına almak veya önlemek için oldukça etkili bulantı ilaçları mevcuttur. Yağlı ve kızartmalı gıdalar mide bulantınızı artırabilir
 • Sindirimi kolaylaştırmak için yemeklerinizi küçük öğünler-porsiyonlar halinde tüketin. Az az sık sık yemek hem sindirime yardımcı olur hem de mide bulantısı şikayetini hafifletir.

Kemoterapi alırken daha rahat bir süreç geçirmeniz için bu konulara dikkat edebilir, beslenme ve size uygun diyet planı için diyet uzmanından profesyonel destek alabilirsiniz.