Çoğu insan günümüzde, "modern" veya "klasik" tıp dediğimiz şeyin bir parçası olarak kabul edilmeyen tıbbi uygulamaları içeren tamamlayıcı ve alternatif tıbba (TAT) başvuruyor. Tamamlayıcı terimi, bu tür tedavilerin modern tıpla birlikte kullanıldığı durumlarda kullanılırken, alternatif terimi, tedavilerin modern tıbbın yerine kullanıldığı durumlarda kullanılır.

Akupunktur, Ayurvedik tıp, kayropraktik, geleneksel Çin tıbbı, meditasyon, yoga, hipnoz, kupa, hacamat ve homeopati de dahil olmak üzere pek çok alternatif tıp örneği verilebilir. Örneğin, kayropraktörler sıklıkla "sinirsel işlev bozukluklarını" hafifletmek için omurgayı manipüle ederler veya homeopatlar yüksek dozlarda bir madde belirli belirti/şikayetlere neden olursa, çok düşük dozların bu belirtileri hafifletebildiğine inanır ve bu pratiği uygularlar.

Alternatif ya da tamamlayıcı tıp kavramının temelleri Alman doktor Samuel Hahnemann'ın homeopati kavramını önerdiği 1796 tarihine dayanmaktadır. Kayropraktik, Amerikalı Daniel Palmer tarafından 1895'te bulundu. Alternatif tıp ya da ilaçların yararlarının plasebo etkisinden kaynaklanabileceği düşünülebilir, ancak temelde tıbbi tedavinin tarihi de plasebo etkisinden beslenen bugün bize tuhaf gelen birçok eski tedaviyle ilgilidir. Bununla birlikte modern tedaviler, plasebo etkisinden belirgin olarak daha başarılı olduklarında onaylanıp gelişmişlerdir.

Bazı insanlar cerrahiden veya ilaçların olası yan etkilerinden korktukları için alternatif tedaviyi seçebilirler. Alternatif tıp için düzenli bir şekilde test edilmemiş olmaları ve bazı insanların daha etkili ana akım tedavileri reddetmelerine neden olabilmeleri dezavantaj olarak sayılabilir.

İlgili konu: Steve Jobs ve binlerce yaşam alternatif kanser tedavilerine kurban ediliyor!

Doktor Allan Rosenfield: "Dünyanın birçok yerinde, ilaçlar kolayca bulunamadığı veya ulaşılabilir olmadığı için halk, kültürlerinde geleneksel olarak kullanılan ilaçları tercih etmeye devam ediyor. Aynı zamanda, sanayileşmiş dünyanın zengin tüketicileri kendi paralarını alternatif tıbba harcıyor ve bu oran sanıldığından çok daha büyük."

Yazı Görselinin Açıklaması:Moksibüsyon, kurutulmuş pelin otunun yakılmasını içeren geleneksel Çin tıbbı bir tekniktir. Bazen koni şeklinde bir moksa cilde yerleştirilip ve yakılır veya ısınmış bir moksa çubuğu kullanılabilir.Ginseng yüzyıllardır tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır.

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler:Christian Friedrich Samuel Hahnemann (1755–1843), Daniel David Palmer (1845–1913)