Aşağıdaki yazı, "geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin" dünya genelinde önde gelen ismi olan Profesör Dr. Edzard Ernst tarafından bloğunda yayımlanan bir makaleden çevrilmiştir. Geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tedaviler konusunda neredeyse aynı düşündüğümüz ve çok benzer sorularla karşılaştığımız için yazısını paylaşmak istedik: Düzenli olarak, pozitif ve yapıcı olmak yerine negatif ve yıkıcı olduğumla ilgili eleştiriler alıyorum. En son aldığım yorumlardan birisi: Sahip olduğu niteliklerle Edzard, koronavirüs için bir çare sunmalıdır. Tamam, anladım, homeopatlar "şarlatanlardır" ama Edzard'ın sunduğu şey nedir? Konuşmak çok kolaydır. Homeopatların değerlerini kanıtlayamamaları konusu üzerinde durmak yerine, Edzard onlardan daha iyi olduğunu kanıtlamalı, ancak ne yazık ki daha fazlasına sahip olmayan birisi. İnsanlığa ve hastalara bir çözüm öneremediğinde, "şarlatanların" hatalarını bulmasının ne faydası var? Bir dilenci bile ondan daha iyisini yapabilir. Bir tedavi sunana kadar, başkalarında hata bulmak onun işi değildir. Mesajlarımın çoğu olmasa da birçoğunun, alternatif tıp uygulayıcılarının sahte iddialarını açığa çıkarmak veya alternatif tıp araştırmalarının sınırlarını ortaya çıkarmakla ilgili olduğu doğrudur. Alternatif tıp taraftarlarının bunu neden olumsuz bir davranış olarak gördüğünü anlıyorum. Bununla birlikte, eleştirilerimi olumlu bir katkı olarak görüyorum: eğer bugün bu ya da başka bir iddianın/terapinin kanıta dayalı olmadığını gösterirsem;

  • bazı hastaların yarın kullanmasını engelleyebilirim.
  • ayrıca, bu onların paralarını boşa harcamalarını önleyecek ve daha da önemlisi,
  • bazı durumlarda hayat kurtarabilecek ihtiyatlı tıbbi kararlar almalarına yol gösterecektir.

Çalışmalarımı eleştiren diğer kişiler, alternatif tıbbı sürekli olarak eleştirmemem gerektiğini, aksine modern tıbbın birçok zayıflığı hakkında bir şeyler yapmam gerektiğini belirtiyor. Çalışmalarımın bu konuda da yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Açıklayayım: Alternatif tıbbın ne kadar sahte olduğunu göstermek bir soruyu gündeme getirir: O zaman neden bu kadar çok insan kullanıyor? Sık sık verdiğim bir cevap (burada ve başka yerlerde): Tüketicilerin etkili tedaviler değil, daha çok eskiden tıbbın "sanatı" olarak adlandırılan şeyi aradıklarıdır:

  • merhamet,
  • anlayış,
  • empati,
  • doktorlarla yeterli zaman,
  • samimi bir terapi süreci.

Bunlar, hastaların doktorlarına danışırken sıklıkla bulamadıkları şeyler ve bunlar sıklıkla alternatif tıp uygulayıcılarından aldıkları şeyler. Bu içgörü, bir sonraki mantıklı adıma, yani modern tıpta merhamet, empati, vb. alanlara yönlendirmelidir. Bariz bir şekilde, bu nitelikler iyi sağlık bakımının merkezinde yer alır ve hastaların bunlardan faydalanması için alternatif tıbba ihtiyacımız yoktur. Bilim ve tıp sanatı birbirini dışlamaz; birlikte olmamaları için iyi bir neden yok. Ve 'sanatı' tekrar bilim temelli tıbbın içine koyma zamanı gelmiştir. Bunu alternatif tıp uygulayıcılarına devretmek, hastalar için bir kötülüktür. Peki, insanlığa ve hastalara yaptığım iş neye yarar? Bu cevaplayamayacağım bir soru. Yapabileceğim tek şey, eleştirilerimin gelecekteki sağlık hizmetlerini iyileştirmek için küçük bir katkı sağlayacağını ummaktır.