Fransız Kimyager ve Mikrobiyolog Louis Pasteur, hastalıkların nedenleri ve önlenmesi konusunda öncü araştırmalar yapmıştır ve mikroorganizmaların birçok hastalığın nedeni olduğunu öne sürdüğü “hastalıklarda germ teorisi” için deneyler yürütmüştür.

1862'de yapılan ünlü bir deneyde Pasteur, sterilize edilmiş besin çözeltilerinde bakteri büyümesinin spontan jenerasyon (abiyogenezis) teorisinden kaynaklanmadığını gösterdi. Spontan jenerasyon teorisi, hayatın sıklıkla cansız maddeden kaynaklandığını öne sürer. Örneğin, toz, sporlar ve diğer partiküllerin çözeltiye girmesinin pek olası olmadığı uzun, ince, kıvrımlı bir boyuna sahip bir şişede hiçbir organizma gelişemezdi. Pasteur ise şişeler kırıldığında ortamda organizmaların büyümeye başladığı gözlemledi. 

Ayrıca kariyeri boyunca, Pasteur;

  • Şarap fermantasyonunu, koyun ve ipek böceklerindeki hastalıkları inceledi. 
  • Kuduz için bir aşı geliştiren Pasteur, pastörizasyonun (bir içeceğin belirli bir sıcaklıkta bir süre boyunca ısıtılması) gıdalarda mikrobiyal büyümeyi azalttığını gösterdi. 
  • Şarbon çalışmalarında, enfekte hayvan kanından elde edilen bakterilerin çok seyreltilmiş çözeltilerinin bile, hayvanlara enjekte edilmeden önce kültür ortamında çoğalmalarına izin verildiği taktirde hayvanları öldürebileceğini gösterdi.

Pasteur, görünmez yaratıkların hastalığa neden olduğunu öne süren ilk kişi değildi. Hatta Roma bilgini Marcus Terentius Varro, “Gözle görülemeyen, havada gezip vücuda ağızdan veya burundan girerek ciddi rahatsızlıklara yol açan yaratıklara dikkat edilmelidir” uyarısını M.Ö. 36'da yayımlamıştı. Ancak Pasteur'ün mikrobiyal hastalık nedenlerine yönelik geniş kapsamlı bilimsel deneyleri, tıp ve halk sağlığı alanında devrim yarattı.

Yazı Görselinin Açıklaması: Louis Pasteur deney yaparken

Yazıda Geçen Tarihi dKişiler: Marcus Terentius Varro (116 B.C.–27 B.C.), Louis Pasteur (1822– 1895)