Kemoterapiye bağlı saç dökülmesi

Saç dökülmesi (alopesi) en sık görülen ve en fazla strese neden olan kanser tedavi yan etkilerinden biridir. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların tamamı saç dökmese de çoğu neden olur. Kemoterapiye başladıktan sonraki 2-4 hafta içinde saç dökülmeye başlayabilir. İyi haber ise kanser tedavilerine bağlı saç dökülmelerinin hemen hepsinin geçici bir durum olmasıdır.

Kanser tedavisi nedeniyle yaşanan saç dökülmesine dair yapabileceğiniz 12 şey

 • Bilgilenmek: Tüm kemoterapi ilaçları saçınızı aynı şekilde etkilemez. Bazıları sadece saçın incelmesine neden olur. Diğerleri saç dökülmelerine neden olabilirler. Doktorunuza sizi tam olarak neyin beklediğini sorarak saç dökülmesine dair olan korkunuzu hafifletebilirsiniz.
 • Ailenizi bilgilendirin: Özellikle çocuklar saç dökülmesinden korkabilir ve hatta utanabilir. Onlara saç dökülme ihtimali ve tedavinizin neden bu kadar önemli olduğuyla ilgili bilgilendirin. Ne kadar olumlu olursanız, karşınızdaki yakınınız da o kadar olumlu tepki verir.
  - İlgili konu: Çocuklara, anne ya da babasının kanser olduğu nasıl söylenmeli?
 • Saçlarınıza dikkat edin: Saç dökülmesini yavaşlatmak için ağır kokulu, alkollü veya salisilik asit içeren şampuanlardan ve bakım ürünlerinden uzak durun. Bu dönemde saçlarınıza boya, perma ya da kimyasal olarak saç düzleştirme gibi işlemler yapmayın. Saçınıza şekil vermek için maşalama, düzleştirme ya da ütüleme gibi aletleri kullanmaktan kaçının. Yumuşak kıllı saç fırçaları kullanın ve fönü düşük güç ve sıcaklıkta kullanın veya hava uygunsa kendi halinde kurumaya bırakın.
 • Daha kısa saç tarzı deneyin: Kısa modellerde saç daha gür ve daha dolgun görünebilir (ayrıca peruk kullanmak daha kullanışlı olur). Saçınızı tıraş etmeyi seçerseniz, elektrikli bir tıraş makinesi kullanın ya da kuaförde yaptırın.
 • Cilt bakımınıza özen gösterin: Saçlarınız döküldüğünde, kafa derinizde hassasiyet veya kaşıntı görülebilir. Nemlendirici bir şampuan ve saç kremi yardımcı olabilir.
 • Uygulaması kolay birkaç öneri: Geceleri başınıza yumuşak bir bere veya tülbent takmak, gevşek saçları toplamaya yardımcı olabilir. Saçlarınızı örgü ya da at kuyruğu gibi sıkıp çekecek toplamalardan kaçının. İpek yastık kılıfı da uyurken sürtünmeyi azaltarak daha iyi konfor sağlar.
 • Başınızı koruyun: Dışarıdayken bir şal, bere ya da şapka soğuktan korur. Eğer havalar sıcaksa ve bunları kullanmayı tercih etmezseniz güneş ışınlarına karşı korunmak için kafa derinize güneş kremi uygulayın.
 • Peruk veya saç modeli düşünün: Peruk kullanmaya karar verirseniz doğal renk, doku ve saç stilinizi yakışanı bulmak için tedavinizin başında alışveriş yapın.
 • Yakışanı giyin, takın: Sevdiğiniz bir çift küpe ya da renkli bir eşarp/şal kullanabilirsiniz. Kadınlar hafif makyaj, kaş kalemi kullanmak isteyebilir. Dış görünüşünüze özen göstermek moralinizi ve özgüveninizi olumlu etkiler.
 • Saç dökülmesi hakkında konuşun: Saçınızın dökülmesiyle ilgili endişeli, depresif veya güvensiz hissetmek normaldir. Ve bu durum kadınlar için genellikle erkeklerden daha zordur. Bir destek grubu sizin duygularınızı paylaşabilir ve tavsiyelerde bulunabilirler.
 • Sabırlı olun: Çoğu kemoterapi bittikten sonra saçlarınız birkaç hafta ya da ay sonra çıkmaya başlar. Farklı bir renkte ve yapıda olabilir, hatta kimi zaman eskisinden daha gür çıkabilir.
 • Saç derisi soğutma işlemi hakkında bilgilenin: Özel bir başlık (kemokep) yardımı ile saçlı derinin soğutulmasıdır. Böylelikle kemoterapinin saç folikülleri üzerindeki etkisi ve dolayısı ile saç dökülmesi azaltılır. Bu yöntem en sık olarak meme kanserli hastalarda adjuvan ve neoadjuvan tedavi sırasında tercih edilir.