Gazeteci Edward Marriott şöyle yazmıştı:

"Veba. Kelime bile korkunç bir yankı taşıyor. Başka hiçbir hastalığın apokaliptik gücü olduğu iddia edilemez: yüzyıllarca uykuda kalabilir ve ardından ulusları yok edecek güçle yeniden ortaya çıkabilir."

Hong Kong'da veba salgını yaygınlaştığında, Hong Kong'un iki üst düzey bilim insanı olan Fransız-İsviçreli Doktor Alexandre Yersin ve Japon Doktor Shibasaburo Kitasato arasındaki kıyasıya yarış sonunda, vebanın bakteriyel kökeni nihayet aydınlatıldı. Doktor Yersin, vebayı şu anda Yersinia pestis olarak adlandırılan çubuk şeklindeki bakteri ile ilişkilendirdi. Veba için ünlü isimlerin yorumları ise; 

  • Tarihçi Norman F. Cantor: "1348-49'daki Kara Ölüm, Avrupa ve belki de dünya tarihindeki en büyük biyomedikal felaketidir." 
  • Arap Tarihçi İbn Haldun: "Doğu ve Batı medeniyeti, ulusları yok eden ve nüfusu ortadan kaldıran yıkıcı bir veba salgını karşısında diz çöktü.”

14. yüzyıl vebası - genellikle Kara Ölüm olarak adlandırılır - sebebiyle Avrupa'nın nüfusunun üçte birinden fazlası dahil olmak üzere dünya çapında yaklaşık 75 milyon kişi yaşamını kaybetti. Vebanın genellikle fareler ve pireler tarafından taşınan Yersinia pestis veya varyantlarından kaynaklandığı kabul edilir. Vebaya yakalanan insanların lenf düğümleri şişer ve birkaç gün içinde hayatlarını kaybedebilirler. Avrupalılar hastalığın nedeni hakkında astrolojik güçlerden veya Tanrı'nın Gazabı gibi teoriler ortaya atmıştır.

Yazar Lloyd ve Dorothy Moote: "Koch ve Pasteur'ün çalışmalarından temel alan Yersin ve Kitasato'nun başarılarıyla 20. yüzyıl mikrop avcıları, uzun süredir aranan veba tedavisinde kullanılabilecek mucize ilaçları [antibiyotikleri] geliştirecekti."

Yazı Görselinin Açıklaması: 1656'da Romalı bir Doktorun çizimi: 17. yy Avrupa Salgınında doktorlar, vebadan korunmak için uzun gagalı maskeler, deri eldivenler ve uzun pantolonlar giyiyordu. 

Yazıda Geçen Tarihi Kişiler: Shibasaburo Kitasato (1853–1931), Alexandre Emile Jean Yersin (1863–1943)