Kanser tanısının ardından tedavi söz konusu olduğunda, ilerisi için hazırlıklı olmanız gereken bazı durumlar olabilir. Bazı küçük hazırlıklar ve adımlar yaşam kalitenizi artırmaya yardımcı olur, sizi rahatlatır. Kemoterapi veya radyasyon tedaviniz başlamadan önce yapılması gereken bazı şeyleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yapmanız gereken önemli konulardan birisi tedavinizin tam olarak nasıl gerçekleşeceğini, ne kadar süreceğini, potansiyel yan etkilerini ve tedavinin temel hedeflerini sağlık ekibinizden öğrenmeniz. Bu konularla ilgili bir yakınınızın doktorunuzla olan görüşmelerini de dikkate alabilirsiniz. Eğer ihtiyaç duyarsanız ikinci görüş edinin. Başka uzmanlardan fikir almak doktorunuzun önerisiyle ilgili emin olmanıza yardımcı olur.

Neler Yapabileceğini Planlayın

Kemoterapi ya da radyoterapiden önce ve kemoterapi sırasında ortaya çıkan kaygılar çoğunlukla kanser tedavisiyle ilgili değil, genelde günlük endişelerle ilgilidir: “Hastaneye nasıl gidip geleceğim?” veya “Köpeğime kim bakacak?” gibi.

Çevrenizle iletişime geçin

  • Arkadaşlarınıza ve ailenize, neye ihtiyacınız olduğunu anlamalarına yardımcı olun (örneğin, dolabınızda hazır ve yüksek kalorili gıdalar, tatlı vb istemiyorsanız).
  • Yakınlarınızdan/komşularınızdan çocuklarınızı okuldan alma, köpeğinizi gezdirme veya ev işlerini sürdürme gibi belirli işleri üstlenmelerini rica edin.

Yardım istemekten korkmayın. İnsanlar siz zor durumdayken yardım etmekten memnuniyet duyar; sadece neye ihtiyacınız olduğunu söylemeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir:

Evinizi Gözden Geçirin

Hastaneden eve döndüğünüzde, oturma odanız ya da yatak odanız gibi belirli bir yerde iyileşmenizin devamını sürdürmeniz gerekebilir. Bunun nerede olmasının doğru olacağını düşünün.

  • Suya kolayca nasıl ulaşabilirsiniz?
  • Bilgisayar ve telefon şarj cihazları için prizler var mı?
  • İlaçları saklamak için çekmeceler var mı?
  • Yeni nevresim, yastık vs. neye ihtiyacınız var?
  • Güzel birşeyler görmek hoşunuza gider mi? Ailenizin resimleri veya bitki gibi gibi kendinizi iyi hissettiren şeylerle süsleyin.

Sağlıklı Yaşam Alışkanlıklarını Uygulamaya Başlayın

Fiziksel ve zihinsel sağlığınızla ilgili notlar alın. Tedavinizden önceki günlerde veya haftalarınızda, sağlıklı beslenmeyi ve yapabilirseniz egzersizi bir alışkanlık haline getirin. Bunlar hem yaşam kalitenizi hem de sağlığınızı olumlu yönde geliştirmeye yardımcı olurlar. Psikolojik olarak daha iyi hissetmek için meditasyon, yoga, sanat terapisi veya bir psikoterapist desteği alın. Tedaviye giderken hissettikleriniz, devam ederken hissettiklerinizi etkileyebilir.

Dış Görünüşünüzde Değişikliklere Hazırlıklı Olun

Kemo ve radyoterapi, saç dökülmesi, kilo kaybı, kilo alımı veya cilt kızarıklıkları gibi yan etkilere neden olabilir. Ayrıca ameliyatlar da fiziksel görünümünüzü değiştirebilir. Tüm bunlar sizin sağlığınız içindir. Doktorunuza tedavi öncesi sizi ne gibi değişikliklerin beklediğini sorabilirsiniz.

Bu Sürecin Benzerini Yaşamış Biriyle Konuşun

Belirsizlik, kaygı veya korkuyu hafifletmeniz gerekiyorsa kanserli diğer insanlarla iletişim kurun. Başlamak üzere olduğunuz yolculuğa çıkanlardan duymak gerçekten umutlandırabilir ve bakış açınızı değiştirebilir. Doktor ya da hastanenin sosyal hizmet bölümlerinden bir destek grubu tavsiyesi isteyerek size destek olabilecek bağlantılar kurabilirsiniz.