Meme kanseri tedavisinin bir yan etkisi olarak menopoz belirtileri ortaya çıkabilir. Meme kanserine bağlı menopoz süreci, normal menopoz sürecinden daha uzun süreli ve daha şiddetli olabilir. Buna bağlı sıkıntıları yaşayan kadınların şikayetlerini rahatlatabilecek bazı önerilerde bulunacağız.

Normal menopoz süreci yaşayan kadınların, hormon yerine koyma tedavisi ile ateş basmaları veya aşırı terleme gibi şikayetleri rahatlayabilir; fakat meme kanserlerinin çoğu hormonlara duyarlı olduğu için meme kanserli hastalarda hormon terine koyma tedavisi kullanılmaz.

Menapozu kanser tedavisinin bir yan etkisi olarak gören kadınlar, genellikle doğal menopoza giren kadınlardan daha uzun daha ciddi şikayetler yaşar. Çünkü kısa bir zamanda östrojen seviyelerinde hızlı bir düşüş yaşanır, doğal süreçte ise yıllar boyu süren normal bir menopoz geçişi olur.

Vaginal Kuruluk ve Vajinal Atrofi (Dokularda Küçülme)

Vajinal Nemlendiriciler

Hormonal olmayan vajinal nemlendiricilerle bu şikayeti azaltma, cinsel aktivite için daha uygun koşullar yaratma ve vajinal dokunun elastikiyetini geri kazanma mümkün olabiliyor. Cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcılarla birlikte de kullanılabilir.

Fiziksel Kanal Genişletme Tedavisi

Vajinal dilatör (genişletici) terapisi, vaginal dokuyu nazikçe gerdirmek ve esnekliği korumak için çeşitli ebatlarda dilatör yerleştirmektir. Dilatörler genelde cinsel ilişkide ağrı şikayetini azaltmaya yardımcı olur. Günlük olarak on dakika kullanılması önerilir.

Pelvik (Kasık) Kegel Egzersizleri

Cinsel ilişki, jinekolojik muayene ile pelvik (kasık) taban kaslarını germek ve rahatlamak, kontrol ve güçlerini arttırmak da ağrıyı azaltmak için yardımcı olur. Hem dilatör tedavisi hem fizik tedavi, kasık bölgesinde daha iyi kan dolaşımı ve uyarılmayı teşvik edebilir. Vajinal kaslarını nasıl rahatlatılabileceğini öğrenmek için, uzman doktora ya da cinsel sağlık alanında uzman bir fizyoterapiste bu egzersizleri doğru şekilde gerçekleştirme konusunda danışabilirsiniz.

Düşük Doz Lokal Hormon Tedavisi

Düşük dozlu östrojen tabletler, vajinal dokuya verilmesi için vajina içine yerleştirilir. Bu, tüm vücuda östrojen veren yüksek doz hormon tedavisi seçeneklerine göre daha yeni bir yaklaşımdır. Konuyla ilgili çalışmadaki hastalar cinsel işlev ve tatmin ile ilgili genel olarak daha iyi hissettiklerini bildirmişler.

Sıcak Basmalarını Hafifletme

Hormonal olmayan ilaç seçenekleri değerlendirilebilir. Östrojen içeren ilaçlar birçok kadının sıcak basma şikayetlerini hafifletir, ancak meme kanseri öyküsü olan kadınlar için bu önerilmez. Bunun yerine alternatifler var; venlafaksin, sertralin ve paroksetin gibi düşük dozlu antidepresan ilaçlar, bazı kadınlarda sıcak basma şikayetinin sayısının ve ciddiyetini azaltmak için etkili seçeneklerdir. Ayrıca akupunktur, meme kanseri tedavisine bağlı sıcak basmasın tedavisi için etkisi kanıtlanmış bir tedavi seçeneğidir.

Duygusal Sorunlar İçin Psikoterapi ve Düzenli Egzersiz

Kanser tedavisi ile ilgili menopoz, duygusal bir dengesizliğe neden olabilir; kaygılı, üzüntülü hissedebilir ve bununla birlikte libido (cinsel istek) da olumsuz etkilenebilir. Psikoterapi bunlarla baş etmenize yardımcı olur.

Ayrıca düzenli yürüyüşler, yoga, pilates gibi düzenli egzersizler de hem duygusal hem de fiziksel anlamda daha iyi hissetmenize ve sağlıklı olmanıza yardımcı olur.