Məzmuna keç
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan · Tibbi onkologiya mütəxəssisi

PD-L1 Testində CPS və TPS Balları nə deməkdir? Boyama dərəcələrini nə dəyişir?

PD-L1 Testində CPS və TPS Balları nə deməkdir? Boyama dərəcələrini nə dəyişir?
Bu məqalədə

PD-L1 hesabatınızdakı rəqəmləri oxumaq: TPS, CPS və hədd dəyərləri üzrə bələdçi

İmmun müalicəsi (immunoterapiya) müzakirə olunan bir çox xəstənin patologiya hesabatında "PD-L1 (22C3): TPS 60%" və ya "CPS 15" kimi sətirlər olur. Bu rəqəmlər şiş toxumasında PD-L1 adlı zülalı daşıyan hüceyrələrin payını göstərir. TPS (şiş nisbəti balı) yalnız şiş hüceyrələrini, CPS (birləşmiş pozitivlik balı) isə şiş hüceyrələri ilə yanaşı ətrafdakı immun hüceyrələrini də sayır. Rənglənmə faizi artdıqca PD-1 və PD-L1-i hədəf alan dərmanlardan fayda görmək ehtimalı adətən yüksəlir; buna görə bir çox xərçəngdə immunoterapiyanın kimə, tək başına, yoxsa kemoterapiya ilə birlikdə veriləcəyi bu hədlərə əsasən müəyyən edilir. Lakin PD-L1 qüsursuz test deyil: hansı balın istifadə olunacağı və hansı həddin keçərli olduğu xərçəngin növündən, dərmandan və ölkədən asılı olaraq dəyişir. Bu bələdçidə iki balın necə hesablandığını, hansı xərçəngdə hansı həddin tətbiq edildiyini və nəticənizi nələrin dəyişə biləcəyini izah edirik. İmmunoterapiyanın əsaslarını pembrolizumab (Keytruda) yazımızda, immunoterapiyada istifadə olunan digər biomarkeri isə şişin mutasiya yükü (TMB) bələdçimizdə nəzərdən keçirmişdik.

TPSyalnız şiş hüceyrələri sayılır; nəticə faizlə verilir
CPSşiş hüceyrələri və immun hüceyrələri birlikdə sayılır; 0–100 arası bal
≥50%ağciyər xərçəngində tək başına immunoterapiya üçün "yüksək PD‑L1" həddi (TPS)
≥1ABŞ-da 2025-ci ildən bəri mədə və qida borusu xərçəngində immunoterapiya üçün PD‑L1 şərti
Sürətli cavab · Həkim xülasəsi
  • TPS nədir? PD-L1 ilə rənglənən şiş hüceyrələrinin bütün canlı şiş hüceyrələrinə nisbətidir və faizlə verilir. Əsasən kiçik hüceyrəli olmayan ağciyər xərçəngində istifadə olunur; ≥50% "yüksək", 1–49% "aşağı", <1% "neqativ" sayılır.
  • CPS nədir? PD-L1 ilə rənglənən şiş hüceyrələri, limfositlər və makrofaqların cəminin canlı şiş hüceyrələrinin sayına bölünüb 100-ə vurulmasıdır. Vahidi yoxdur, ən çox 100 qəbul edilir. Mədə, qida borusu, baş-boyun, uşaqlıq boynu və üçqat neqativ süd vəzi xərçəngində istifadə olunur.
  • Rənglənmə faizi nəyi dəyişir? Faiz yüksəldikcə immunoterapiyanın faydası adətən daha aydın olur. Məsələn, ağciyər xərçəngində TPS ≥50% olduqda pembrolizumab sağqalmanı mediana təxminən 8 ay uzadır, TPS 1–49% olduqda isə tək başına töhfəsi məhduddur. Mədə xərçəngində ABŞ-da 2025-ci ildən bəri immunoterapiya yalnız PD-L1 ≥1 olan xəstələrdə təsdiqlənib.
  • Nəticə qətidirmi? Xeyr. Biopsiyanın yeri və həcmi, istifadə olunan antitel, əvvəlki müalicələr və qiymətləndirən patoloq nəticəni dəyişə bilər. PD-L1 neqativ xəstələrin bir qismi də fayda görə bilər; qərar digər biomarkerlərlə birlikdə verilir.

Bu mövzu niyə vacibdir?

PD-1 və PD-L1-i hədəf alan immun nəzarət nöqtəsi inhibitorları son on ildə ağciyər, mədə, qida borusu, baş-boyun, süd vəzi, uşaqlıq boynu və sidik kisəsi xərçəngi kimi bir çox xərçəngin müalicəsini dəyişdi. Lakin bu dərmanlar hər xəstədə eyni dərəcədə təsirli olmur, bəzən isə immun sistemi ilə bağlı ciddi yan təsirlərə səbəb ola bilir (immunoterapiyanın yan təsirləri). Hansı xəstənin daha çox fayda görəcəyini əvvəlcədən proqnozlaşdırmaq üçün ən geniş istifadə olunan test PD-L1 rənglənməsidir.

PD-L1 nəticəsi artıq bir çox xərçəngdə müalicə seçimini birbaşa müəyyən edir: immunoterapiyanın tək başına, kemoterapiya ilə birlikdə veriləcəyinə, yoxsa ümumiyyətlə verilməyəcəyinə; dərmanın təsdiq çərçivəsinə daxil olub-olmamasına və Türkiyədə ödəniş şərtlərinin ödənib-ödənilmədiyinə təsir göstərir. Hesabatdakı eyni sətrin bir xərçəngdə "yüksək", digərində isə "kifayət deyil" sayıla bilməsi xəstələr və onların yaxınları üçün çaşdırıcı ola bilər. Hesabatınızdakı rəqəmlərin nəyi göstərdiyini bilmək müalicə seçimlərinizi həkiminizlə daha şüurlu müzakirə etməyi və lazım gəldikdə ikinci rəy istəməyi asanlaşdırır.

İlkdirmi? PD-L1 testinin qısa tarixçəsi
1992
PD-1 kəşf edildi
Tasuku Honconun komandası T hüceyrələrində PD-1 adlı reseptoru təsvir etdi. Honco bu işlərinə görə 2018-ci ildə Tibb üzrə Nobel mükafatını Ceyms Ellisonla bölüşdü.
1999–2000
PD-L1 təsvir edildi
Lieping Çenin komandası B7-H1 adlı zülalı təsvir etdi; Qordon Frimen və Honco bu zülalın PD-1-ə birləşərək T hüceyrəsini əyləclədiyini göstərdilər və ona PD-L1 adını verdilər.
2015
İlk müşayiətedici diaqnostik test
FDA ağciyər xərçəngində pembrolizumabı təsdiqləyərkən PD-L1 IHC 22C3 testini ilk "müşayiətedici diaqnostik test" kimi təsdiqlədi və TPS istifadəyə verildi.
2016–2017
TPS ≥50% və CPS
KEYNOTE-024 əsasında TPS ≥50% olan ağciyər xərçəngində birinci xətdə tək başına immunoterapiya təsdiqləndi; 2017-ci ildə mədə xərçəngində ilk dəfə CPS-ə əsaslanan təsdiq verildi.
2024–2025
Hədd məhdudiyyəti
FDA-nın məsləhət komitəsi PD-L1-i 1-dən aşağı olan mədə və qida borusu xərçənglərində faydanın kifayət etmədiyi qənaətinə gəldi; 2025-ci ildə təsdiqlər PD-L1 ≥1 ilə məhdudlaşdırıldı.

PD-L1 testində CPS və TPS nə deməkdir?

TPS PD-L1 ilə rənglənən şiş hüceyrələrinin bütün canlı şiş hüceyrələrinə nisbətidir və faizlə yazılır. CPS isə rənglənən şiş hüceyrələri, limfositlər və makrofaqların cəmini canlı şiş hüceyrələrinin sayına bölüb 100-ə vurmaqla tapılır və ən çox 100 olur. Dəyər nə qədər yüksəkdirsə, immunoterapiyanın fayda vermə ehtimalı adətən bir o qədər artır.

PD-L1 nədir və nə üçün ölçülür?

İmmun sistemimizin T hüceyrələri anormal hüceyrələri tanıyıb aradan qaldıra bilir. Bu hücumun sağlam toxumalara zərər verməməsi üçün orqanizmdə "əyləc" rolunu oynayan nəzarət nöqtələri var. Onlardan biri T hüceyrəsinin səthindəki PD-1 reseptorudur. Bəzi şiş hüceyrələri və onların ətrafındakı immun hüceyrələri səthlərində PD-L1 adlı zülal daşıyır. PD-L1 PD-1-ə birləşdikdə T hüceyrəsi dayanır və şiş immun sistemindən gizlənə bilir.

Pembrolizumab, nivolumab, tislelizumab, sintilimab, cemiplimab və dostarlimab PD-1-ə, atezolizumab, durvalumab və avelumab isə PD-L1-ə birləşərək bu əyləci aradan qaldırır (nivolumab (Opdivo), immunoterapiyalar və xərçəng peyvəndləri). PD-L1 testi bu əyləcin şişdə nə dərəcədə "qurulu" olduğunu ölçməyə çalışır. Test biopsiya və ya əməliyyat toxumasından hazırlanmış nazik kəsiklərə PD-L1-ə spesifik antitel tətbiq etməklə aparılır; bu üsul immunohistokimya (IHC) adlanır. PD-L1 daşıyan hüceyrələrin membranı mikroskopda qəhvəyi görünür.

Şəkil 1 · PD-1 / PD-L1 əyləci və immunoterapiya

Əyləc işə düşəndə və dərman əyləci aradan qaldıranda

PD-1 / PD-L1: immun sisteminin əyləciƏyləc işə düşüb: PD-1 PD-L1-ə birləşirPD-1PD-L1hücum dayanırT hüceyrəsişiş hüceyrəsiDərman əyləci aradan qaldırırdərmanhücum davam edirT hüceyrəsişiş hüceyrəsiQəhvəyi rənglənən hüceyrələr PD-L1 daşıyırPD-L1 testi əyləcin şişdə nə qədər qurulu olduğunu ölçür
Necə oxumalı: Yuxarıda T hüceyrəsinin (mavi) səthindəki PD-1 şiş hüceyrəsinin (bənövşəyi) səthindəki PD-L1-ə (qəhvəyi) birləşib; T hüceyrəsi hücumu dayandırır. Aşağıda PD-1-ə birləşən dərman (yaşıl) bu əlaqənin qarşısını alır və T hüceyrəsi hücumu davam etdirir. Patologiya laboratoriyasında qəhvəyi rənglənən hüceyrələr PD-L1 daşıyan hüceyrələrdir.

TPS necə hesablanır?

TPS (tumor proportion score, şiş nisbəti balı) hesablanarkən patoloq yalnız canlı şiş hüceyrələrinə baxır. Membranında qismən və ya tam, istənilən intensivlikdə qəhvəyi rənglənmə olan şiş hüceyrələri "pozitiv" sayılır. Pozitiv şiş hüceyrələrinin sayı bütün canlı şiş hüceyrələrinin sayına bölünür və 100-ə vurulur. Məsələn, 1000 şiş hüceyrəsindən 300-ü rənglənibsə, TPS 30%-dir. İmmun hüceyrələri, birləşdirici toxuma və nekrotik (canlılığını itirmiş) sahələr hesaba alınmır. Etibarlı nəticə üçün nümunədə ən azı 100 canlı şiş hüceyrəsi olmalıdır.

Şəkil 2 · TPS hesablaması

Yalnız şiş hüceyrələri sayılır

TPS: yalnız şiş hüceyrələri sayılır20 şiş hüceyrəsi, 6-sı rənglənibşiş (−)şiş (+)immunhüceyrəsiTPS-dəsayılmırTPS6 ÷ 20= 30%TPS = PD-L1 (+) şiş ÷ canlı şiş × 100nəticə faizlə yazılır (məs., 30%)membranda qismən və ya tam rənglənmə sayılırimmun hüceyrələri hesaba alınmır
Necə oxumalı: Mikroskop sahəsində 20 şiş hüceyrəsi var; onlardan 6-nın membranı qəhvəyi rənglənib. Aradakı kiçik yumru immun hüceyrələri rənglənmiş olsalar belə TPS-də sayılmır. TPS = 6 ÷ 20 × 100 = 30%. Real qiymətləndirmədə patoloq yüzlərlə, çox vaxt minlərlə hüceyrəyə baxır.

CPS necə hesablanır?

CPS (combined positive score, birləşmiş pozitivlik balı) şişin ətrafındakı immun mühitini də nəzərə alır. Surətə PD-L1 ilə rənglənən şiş hüceyrələri, limfositlər və makrofaqlar birlikdə yazılır; məxrəc yenə yalnız canlı şiş hüceyrələridir. Nəticə 100-ə vurulur. Surətdə immun hüceyrələri də olduğuna görə hesablanan dəyər 100-ü keçə bilər; bu halda nəticə 100 kimi bildirilir. CPS faiz deyil, vahidsiz baldır. Buna görə "CPS 10%" deyil, "CPS 10" yazmaq düzgündür.

Eyni nümunədə CPS heç vaxt TPS-dən aşağı çıxmır: immun hüceyrələri rənglənibsə, CPS TPS-dən xeyli yüksək ola bilər. Mədə, qida borusu və baş-boyun xərçənglərində PD-L1-in əhəmiyyətli hissəsi şiş hüceyrələrində deyil, ətrafdakı immun hüceyrələrində olur; bu xərçənglərdə CPS-ə üstünlük verilməsinin səbəbi də budur.

Şəkil 3 · Eyni nümunədə TPS və CPS

İmmun hüceyrələri sayılanda nəticə necə dəyişir?

Eyni sahə, iki bal: TPS və CPS20 şiş hüceyrəsi, 8 immun hüceyrəsişiş (+)limfosit(+)makrofaq(+)4 şiş (+)6 immun (+)20 canlı şişhüceyrəsiTPS4 ÷ 20 = 20%yalnız şiş hüceyrələriCPS10 ÷ 20 × 100 = 50şiş + immun hüceyrələriEyni nümunə, iki fərqli rəqəmCPS vahidsizdir və ən çox 100 qəbul edilirhər iki balda məxrəcdə yalnız şiş hüceyrələri var
Necə oxumalı: Sahədəki 20 şiş hüceyrəsindən 4-ü, 8 immun hüceyrəsindən (limfosit və makrofaq) 6-sı qəhvəyi rənglənib. TPS yalnız şiş hüceyrələrini sayır: 4 ÷ 20 = 20%. CPS immun hüceyrələrini də əlavə edir: (4 + 6) ÷ 20 × 100 = 50. Eyni toxuma istifadə olunan bala görə fərqli rəqəmlə hesabata yazılır; buna görə hesabatda balın növü mütləq göstərilməlidir.
Bal Nəyi sayır? Necə yazılır? Harada istifadə olunur?
TPS Yalnız rənglənən şiş hüceyrələri Faiz (0–100%) Kiçik hüceyrəli olmayan ağciyər xərçəngi; nivolumab üçün bəzi qida borusu xərçəngləri
CPS Rənglənən şiş hüceyrələri + limfositlər + makrofaqlar Vahidsiz bal (0–100) Mədə, qida borusu, baş-boyun, uşaqlıq boynu, üçqat neqativ süd vəzi xərçəngi
TC / IC TC: şiş hüceyrələri; IC: şiş sahəsindəki immun hüceyrələrinin tutduğu sahə Faiz Atezolizumab üçün SP142 testi (məs., ağciyər xərçəngi)
TAP Rənglənən şiş və immun hüceyrələrinin tutduğu sahənin şiş sahəsinə nisbəti Faiz Tislelizumab üçün SP263 testi (mədə və qida borusu xərçəngi)

Hansı xərçəngdə hansı bal və hansı hədd?

PD-L1 hədləri hər dərmanın öz faza 3 tədqiqatında hansı xəstə qrupunda fayda göstərdiyinə əsasən müəyyən edilir. Buna görə hətta eyni xərçəngdə belə dərmandan asılı olaraq fərqli bal və hədd istifadə oluna bilər; ABŞ-da (ABŞ Qida və Dərman İdarəsi, FDA), Avropada (Avropa Dərman Agentliyi, EMA) və Türkiyədə verilən təsdiqlər də bir-birindən fərqlənə bilər. Aşağıdakı sxem və cədvəl ən çox rast gəlinən halları ümumiləşdirir.

Şəkil 4 · Xərçəngin növünə görə PD-L1 balı

TPS, CPS və TAP-ın istifadə olunduğu əsas sahələr

Hansı xərçəngdə hansı bal? (ABŞ təsdiqləri)Avropada və Türkiyədə bəzi dərmanların hədləri fərqlidir Ağciyər (KHOAX)TPS: ≥50% tək başına,≥1% bəzi təsdiqlərdə Baş-boyunCPS ≥1;ən çox fayda CPS ≥20 Mədə (HER2-neqativ)CPS ≥1 (tislelizumabüçün TAP ≥1%) Qida borusuyastıhüceyrəli növ:PD-L1 ≥1; dərmana görəCPS, TPS və ya TAP Üçqat neqativ süd vəziirəliləmiş mərhələdəCPS ≥10 Uşaqlıq boynuirəliləmiş mərhələdəCPS ≥1 PD-L1-ə baxılmadan qərar verilənlərmelanoma, MSI-H/dMMR şişlər, böyrək xərçəngi,erkən mərhələli üçqat neqativ süd vəzi xərçəngi
Necə oxumalı: Kiçik hüceyrəli olmayan ağciyər xərçəngində TPS istifadə olunur; ≥50% tək başına immunoterapiyaya uyğunluq deməkdir. Baş-boyun, mədə, uşaqlıq boynu və üçqat neqativ süd vəzi xərçəngində CPS istifadə olunur; hədlər müvafiq olaraq 1, 1, 1 və 10-dur. Qida borusu xərçəngində dərmandan asılı olaraq CPS, TPS və ya TAP istifadə olunur. Melanoma, MSI-H/dMMR şişlər, böyrək xərçəngi və erkən mərhələli üçqat neqativ süd vəzi xərçəngində immunoterapiya qərarı PD-L1-ə baxılmadan verilir.
Xərçəng / vəziyyət Bal və hədd (ABŞ) Avropada fərq Əsas tədqiqat
Ağciyər (KHOAX), birinci xətt, tək başına immunoterapiya TPS ≥50% (pembrolizumab həmçinin TPS ≥1%) Tək başına pembrolizumab yalnız TPS ≥50% KEYNOTE-024, KEYNOTE-042
Ağciyər, kemoterapiya + immunoterapiya PD-L1-dən asılı deyil Oxşar KEYNOTE-189, KEYNOTE-407
Baş-boyun, birinci xətt CPS ≥1 CPS ≥1 KEYNOTE-048
Mədə / mədə-qida borusu keçidi (HER2-neqativ) PD-L1 ≥1 (2025-ci ildən bəri) Nivolumab CPS ≥5, pembrolizumab CPS ≥1 CheckMate 649, KEYNOTE-859, RATIONALE-305
Mədə (HER2-pozitiv) CPS ≥1 CPS ≥1 KEYNOTE-811
Qida borusunun yastıhüceyrəli xərçəngi PD-L1 ≥1 (2025-ci ildən bəri) Pembrolizumab CPS ≥10, nivolumab TPS ≥1% KEYNOTE-590, CheckMate 648
Üçqat neqativ süd vəzi, metastatik CPS ≥10 CPS ≥10 KEYNOTE-355
Uşaqlıq boynu, irəliləmiş mərhələ CPS ≥1 CPS ≥1 KEYNOTE-826
Ağciyər, III mərhələ, kemoradioterapiyadan sonra durvalumab PD-L1-dən asılı deyil TPS ≥1% PACIFIC

Cədvəldə ümumiləşdirilən məlumatlar 2026-cı ilin oktyabr ayına olan vəziyyəti əks etdirir; təsdiqlər zaman keçdikcə dəyişə bilər. Türkiyədəki qeydiyyat və ödəniş şərtləri üçün aşağıdakı "Türkiyədə vəziyyət" bölməsinə baxa bilərsiniz.

Ağciyər xərçəngi: TPS və 50% həddi

Kiçik hüceyrəli olmayan ağciyər xərçəngində (KHOAX) PD-L1 diaqnoz qoyularkən molekulyar testlərlə birlikdə təyin edilir (ağciyər xərçəngi). KEYNOTE-024 tədqiqatında TPS ≥50% olan xəstələrdə birinci xətdə tək başına pembrolizumab kemoterapiya ilə müqayisədə cavab tezliyini 27,8%-dən 44,8%-ə qaldırdı və sağqalmanı nəzərəçarpacaq dərəcədə uzatdı. Beş ilin sonunda pembrolizumab qolundakı xəstələrin 31,9%-i, kemoterapiya qolundakıların isə 16,3%-i həyatda idi. Cemiplimab və atezolizumab da yüksək PD-L1 zamanı tək başına istifadə oluna bilən dərmanlardır (ağciyər xərçəngində immunoterapiyanın planlaşdırılması).

Yüksək PD-L1 zamanı uzunmüddətli nəticə: 5 ildən sonra həyatda olan xəstələrin payı

KEYNOTE-024 faza 3 tədqiqatı; TPS ≥50% olan irəliləmiş ağciyər xərçəngi, birinci xətt. 5 illik ümumi sağqalma, %.

Kemoterapiya
16,3%
Pembrolizumab
31,9%

Nisbi baxımdan həyat itkisi riski təxminən 38% azaldı (risk nisbəti 0,62); mütləq baxımdan isə hər 100 xəstədən təxminən 16-sı əlavə olaraq 5 ildən sonra həyatda idi. Kemoterapiya qolundakı xəstələrin xeyli hissəsi sonradan immunoterapiyaya keçə bilsə də, fərq qorunub saxlanıldı.

KEYNOTE-042 tədqiqatı isə həddi 1%-ə endirməyi sınadı. TPS ≥1% olan bütün qrupda pembrolizumab sağqalmanı uzatdı; lakin ətraflı təhlil faydanın əsasən TPS ≥50% olan xəstələrin hesabına olduğunu göstərdi. TPS 1–49% aralığında olan xəstələrdə tək başına pembrolizumabın kemoterapiyadan üstünlüyü aydın deyildi. Bu gün həmin qrupdakı xəstələrə immunoterapiya əsasən kemoterapiya ilə birlikdə verilir; PD-L1 neqativ xəstələr üçün də kemoimmunoterapiya və ya ikili immunoterapiya (nivolumab + ipilimumab) seçimləri var.

Ağciyər xərçəngində PD-L1 nə qədər yüksəkdirsə, immunoterapiyanın töhfəsi bir o qədər aydındır

KEYNOTE-042 faza 3 tədqiqatı; irəliləmiş kiçik hüceyrəli olmayan ağciyər xərçəngi, birinci xətdə pembrolizumab və kemoterapiya. Ümumi sağqalmanın medianası, ay.

TPS ≥50% · kemoterapiya
12,2 ay
TPS ≥50% · pembrolizumab
20,0 ay
TPS 1–49% · kemoterapiya
12,1 ay
TPS 1–49% · pembrolizumab
13,4 ay

TPS ≥50% qrupunda pembrolizumab sağqalmanın medianasını təxminən 8 ay uzatdı (risk nisbəti 0,69). TPS 1–49% qrupunda fərq təxminən 1 ay idi və statistik əhəmiyyətli deyildi (risk nisbəti 0,92; kəşfiyyat xarakterli təhlil). Buna görə bu gün aşağı PD-L1 zamanı immunoterapiya adətən kemoterapiya ilə birlikdə verilir.

Ağciyər xərçəngində daha bir vacib xəbərdarlıq var: EGFR, ALK, ROS1 kimi drayver genetik dəyişiklik varsa, PD-L1 yüksək olsa belə ilk seçim hədəfə yönəlmiş dərmanlardır. Bu xəstələrdə immunoterapiya daha az təsirlidir və bəzi hədəfə yönəlmiş dərmanlarla ardıcıl istifadə edildikdə yan təsir riski arta bilər. Buna görə PD-L1 nəticəsi yeni nəsil sekvenləşdirmə (NGS) nəticələri ilə birlikdə qiymətləndirilir.

Şəkil 5 · Ağciyər xərçəngində PD-L1-ə görə qərar yolu

Əvvəlcə drayver dəyişiklik, sonra TPS

İrəliləmiş ağciyər xərçəngi (KHOAX)diaqnostik toxumada molekulyar testlərvə PD-L1 birlikdə təyin edilir 1-ci addım: drayver dəyişiklik varmı?EGFR, ALK, ROS1, KRAS G12C, BRAF,MET, RET, NTRK və ya HER2;varsa, PD-L1 yüksək olsa belə,hədəfə yönəlmiş dərman öncədir 2-ci addım: dəyişiklik yoxdursa, PD-L1 TPSnəticə müalicə seçimini müəyyən edir TPS ≥50%immunoterapiyatək başına və yakemoterapiya ilə TPS 1–49%əsasənkemoterapiya +immunoterapiya TPS <1%kemoimmunoterapiya və ya ikili immunoterapiya;fayda daha məhduddur, qərar fərdi verilir
Necə oxumalı: İrəliləmiş kiçik hüceyrəli olmayan ağciyər xərçəngində əvvəlcə EGFR, ALK, ROS1, KRAS G12C, BRAF, MET, RET, NTRK və HER2 kimi drayver dəyişikliklərə baxılır; varsa, hədəfə yönəlmiş dərman üstündür. Drayver dəyişiklik yoxdursa, TPS ≥50% olduqda immunoterapiya tək başına və ya kemoterapiya ilə, TPS 1–49% olduqda isə əsasən kemoterapiya ilə birlikdə verilir. TPS 1%-dən aşağıdırsa, kemoimmunoterapiya və ya ikili immunoterapiya istifadə oluna bilər; fayda daha məhduddur və qərar xəstənin vəziyyətinə görə verilir.

Baş-boyun xərçəngləri

Ağız boşluğu, udlaq və qırtlaq xərçənglərinin residiv və ya metastatik mərhələsində CPS KEYNOTE-048 tədqiqatı ilə istifadəyə başlandı. CPS ≥20 olan xəstələrdə tək başına pembrolizumab sağqalmanın medianasını 10,7 aydan 14,9 aya, CPS ≥1 olanlarda isə 10,3 aydan 12,3 aya qədər uzatdı. CPS-i 1-dən aşağı olan kiçik qrupda tək başına pembrolizumabın faydası göstərilmədi. Buna görə CPS yüksəldikcə tək başına immunoterapiya daha güclü seçimə çevrilir, aşağı CPS zamanı isə onun kemoterapiya ilə birləşdirilməsinə üstünlük verilir (baş-boyun xərçəngində müalicə, PD-L1 neqativ baş-boyun xərçəngində yeni yanaşmalar).

Mədə və qida borusu xərçəngi

HER2-neqativ irəliləmiş mədə xərçəngində CheckMate 649 (nivolumab), KEYNOTE-859 (pembrolizumab) və RATIONALE-305 (tislelizumab) tədqiqatlarında immunoterapiyanın kemoterapiyaya əlavə edilməsi sağqalmanı uzatdı. Lakin fayda PD-L1 artdıqca daha aydın oldu; PD-L1-i 1-dən aşağı olan xəstələrdə əhəmiyyətli fayda göstərilmədi. FDA-nın məsləhət komitəsi 2024-cü ilin sentyabrında bu qrupda fayda-risk balansının əlverişli olmadığı qənaətinə gəldi və 2025-ci ildə təsdiqlər PD-L1 ≥1 olan xəstələrlə məhdudlaşdırıldı. Eyni məhdudiyyət qida borusunun yastıhüceyrəli xərçənginə də tətbiq edildi. Mədə xərçənglərinin təxminən 80–90%-ində PD-L1 ≥1 olduğuna görə xəstələrin əksəriyyəti yenə də immunoterapiyaya uyğundur (irəliləmiş mədə və qida borusu xərçəngində immunoterapiya, ESMO 2026 mədə və qida borusu xərçəngi təlimatı).

Mədə xərçəngində PD-L1 artdıqca fayda da böyüyür

KEYNOTE-859 faza 3 tədqiqatı; HER2-neqativ irəliləmiş mədə və mədə-qida borusu keçidi xərçəngi, pembrolizumab + kemoterapiya. Həyat itkisi riskinin nisbi azalması, %.

Bütün xəstələr
22%
CPS ≥1
26%
CPS ≥10
35%

Risk nisbətləri müvafiq olaraq 0,78, 0,74 və 0,65 idi. Sağqalmanın medianası bütün xəstələrdə 11,5 aydan 12,9 aya, CPS ≥10 qrupunda isə 11,8 aydan 15,7 aya qədər uzandı. PD-L1-i 1-dən aşağı olan kiçik qrupda aydın fayda göstərilmədi; ABŞ-dakı təsdiqlər məhz buna görə PD-L1 ≥1 ilə məhdudlaşdırıldı.

Üçqat neqativ süd vəzi xərçəngi

Metastatik üçqat neqativ süd vəzi xərçəngində KEYNOTE-355 tədqiqatı CPS həddinin nə qədər vacib olduğunu göstərən ən aydın nümunələrdən biridir. CPS ≥10 olan xəstələrdə kemoterapiyaya pembrolizumabın əlavə edilməsi sağqalmanın medianasını 16,1 aydan 23,0 aya qədər uzatdı; CPS ≥1 qrupunun bütövlükdə isə fərq 1,6 ayla məhdudlaşdı və statistik əhəmiyyətli deyildi. Buna görə təsdiq CPS ≥10 olan xəstələrlə məhdudlaşır. Bununla belə, erkən mərhələli (əməliyyatdan əvvəlki) üçqat neqativ süd vəzi xərçəngində pembrolizumab PD-L1-dən asılı olmayaraq istifadə olunur (erkən mərhələli üçqat neqativ süd vəzi xərçəngi, sacituzumab govitecan).

Süd vəzi xərçəngində CPS həddi: 1, yoxsa 10?

KEYNOTE-355 faza 3 tədqiqatı; metastatik üçqat neqativ süd vəzi xərçəngi, birinci xətdə pembrolizumab + kemoterapiya və kemoterapiya. Ümumi sağqalmanın medianası, ay.

CPS ≥1 · kemoterapiya
16,0 ay
CPS ≥1 · pembrolizumab + kemoterapiya
17,6 ay
CPS ≥10 · kemoterapiya
16,1 ay
CPS ≥10 · pembrolizumab + kemoterapiya
23,0 ay

CPS ≥10 qrupunda sağqalmanın medianası 7 ay uzandı (risk nisbəti 0,73). CPS ≥1 qrupunda fərq 1,6 ayla məhdudlaşdı və əhəmiyyətli deyildi (risk nisbəti 0,86). Buna görə təsdiq CPS ≥10 olan xəstələr üçündür.

Uşaqlıq boynu, sidik kisəsi və digər xərçənglər

İrəliləmiş uşaqlıq boynu xərçəngində KEYNOTE-826 tədqiqatına əsasən pembrolizumab CPS ≥1 olan xəstələrdə kemoterapiyaya (bevacizumabla və ya bevacizumabsız) əlavə edilir (uşaqlıq boynu xərçəngində bevacizumab). Sidik kisəsi xərçəngində əvvəllər sisplatin qəbul edə bilməyən xəstələrdə PD-L1 həddi tələb olunurdusa, bu gün birinci xətdə enfortumab vedotin ilə pembrolizumab kombinasiyası PD-L1-dən asılı olmayaraq istifadə edilir (sidik kisəsi xərçəngi). Melanoma, böyrək xərçəngi və MSI-H/dMMR şişlərdə isə immunoterapiya qərarı PD-L1-ə baxılmadan verilir.

Eyni şiş, fərqli test: antitellər və platformalar

PD-L1 testləri eyni tipli deyil. Hər dərman öz klinik tədqiqatında müəyyən bir antitel və rəngləmə cihazı ilə işlənib hazırlanıb. Buna görə hesabatınızda testin "klonu" (məs., 22C3, 28-8, SP263, SP142) yazılır. Müqayisəli tədqiqatlar (Blueprint layihəsi) 22C3, 28-8 və SP263-ün şiş hüceyrələrini bir-birinə yaxın nisbətdə rənglədiyini, SP142-nin isə şiş hüceyrələrini xeyli az rənglədiyini göstərdi. Buna görə SP142 ilə "aşağı" çıxan nəticə başqa testlə "yüksək" ola bilər.

Antitel (klon) Hansı dərman üçün hazırlanıb Əsas bal Qeyd
22C3 Pembrolizumab TPS, CPS Türkiyədə və dünyada ən geniş istifadə olunan test
28-8 Nivolumab TPS, CPS 22C3 ilə böyük ölçüdə uyğundur
SP263 Durvalumab, tislelizumab TPS, TAP Şiş hüceyrələrində 22C3-ə yaxın nəticə verir
SP142 Atezolizumab TC, IC Şiş hüceyrələrini daha az rəngləyir; digərlərini əvəz etmək üçün istifadə olunmamalıdır

Bəzi laboratoriyalar təsdiqlənmiş test dəsti əvəzinə özlərinin hazırlayıb validasiya etdikləri testlərdən (laboratoriyada hazırlanmış testlər) istifadə edir. Bu testlər düzgün validasiya olunduqda etibarlı nəticə verə bilər; lakin hesabatda hansı üsuldan istifadə edildiyi aydın yazılmalıdır.

Rənglənmə faizi nəyi dəyişir?

PD-L1 "var və ya yox" testi deyil, fasiləsiz ölçmədir. Ümumi qayda belədir: rənglənmə faizi artdıqca immunoterapiyaya cavab ehtimalı və sağqalmaya töhfə artır. Lakin bu əlaqə mütləq deyil:

  • Yüksək PD-L1 zəmanət deyil: TPS ≥50% olan ağciyər xərçəngli xəstələrin təxminən yarısı tək başına immunoterapiyaya cavab vermir.
  • Aşağı və ya neqativ PD-L1 ümidsizlik demək deyil: PD-L1 neqativ xəstələrin bir qismi də fayda görür; xüsusən immunoterapiya kemoterapiya ilə birlikdə verildikdə və ya MSI-H, yüksək TMB kimi başqa xüsusiyyətlər olduqda.
  • Həddin iki tərəfi bir-birindən çox fərqlənmir: TPS 49% ilə 51% arasında bioloji uçurum yoxdur. Hədlər klinik tədqiqatlardakı xəstə qruplarını ayırmaq üçün seçilmiş sərhəd dəyərlərdir.
  • Xərçəngin növü vacibdir: Eyni CPS dəyəri bir xərçəngdə təsdiq üçün kifayət etdiyi halda, digərində kifayət etməyə bilər.

Nəticəyə nələr təsir edir?

PD-L1 şişin daxilində bərabər paylanmır. Bir sahədə sıx rənglənmə olduğu halda, bir neçə millimetr aralıda heç bir rənglənmə olmaya bilər. Kiçik iynə biopsiyası şişin bütövlükdə mənzərəsini əks etdirməyə bilər. Bundan əlavə, PD-L1 zaman keçdikcə və müalicələrin təsiri ilə dəyişə bilər: kemoterapiya, radioterapiya və hədəfə yönəlmiş dərmanlar rənglənməni artıra və ya azalda bilər. Əsas şişlə metastazlar arasında da fərq ola bilər (biopsiya növləri).

Şəkil 6 · Şişdaxili heterogenlik

Biopsiyanın yeri PD-L1 nəticəsini dəyişə bilər

Biopsiyanın yeri nəticəni dəyişə bilərBiopsiya ATPS 60%Biopsiya BTPS 5%PD-L1 (+)PD-L1 (−)iynə iləbiopsiyaEyni şiş, iki biopsiya, iki fərqli nəticəPD-L1 şişin daxilində ləkəvari paylana bilərkiçik nümunə şişin bütövlükdə mənzərəsini verməyə biləruyğunsuz nəticədə yeni nümunə götürmək düşünülə bilər
Necə oxumalı: Şişin sol tərəfində PD-L1 ilə rənglənən hüceyrələr (qəhvəyi kənarlı) sıx, sağ tərəfində isə seyrəkdir. Sol tərəfdən götürülən iynə biopsiyasında (A) TPS 60%, sağ tərəfdən götürülən biopsiyada (B) isə 5% tapıla bilər. Buna görə kiçik biopsiyalarda neqativ və ya aşağı nəticə klinik mənzərəyə uyğun gəlmirsə, yeni nümunə götürülməsi və ya başqa blokun yoxlanılması düşünülə bilər.

Şəkil 7 · PD-L1 nəticəsinə təsir edən amillər

Şiş, nümunə, test və qiymətləndirmə

PD-L1 nəticəsini dəyişə bilən amilləreyni xəstədə iki test fərqli nəticə verə bilər Şişdaxili heterogenlikrənglənmə şişinhər yerində eyni deyil Nümunənin həcmiən azı 100 canlışiş hüceyrəsi lazımdır Götürüldüyü yerəsas şiş ilə metastazfərqli ola bilər Götürüldüyü vaxtkemoterapiya və şüanəticəni dəyişə bilər İstifadə olunan test22C3, 28-8, SP263,SP142 fərqli rəngləyir Toxumanın emalısümük dekalsifikasiyası,köhnə kəsiklər,sitoloji nümunələr Həddə yaxın nəticələr ən çox mübahisəlidirməs., CPS 1 və ya TPS 45–55%; lazım olsa, təkrarlanır
Necə oxumalı: Şişdaxili heterogenlik, nümunədə kifayət qədər şiş hüceyrəsinin olmaması (ən azı 100 canlı şiş hüceyrəsi lazımdır), nümunənin əsas şişdən, yoxsa metastazdan götürülməsi, əvvəlki müalicələr, istifadə olunan antitel və toxumanın emal şəraiti (məs., sümük nümunələrinin turşu ilə yumşaldılması, uzun müddət saxlanılmış kəsiklər, sitoloji nümunələr) nəticəni dəyişə bilər. Həddə yaxın nəticələr (məs., CPS 1 ətrafında və ya TPS 45–55%) patoloqlar arasında ən çox fərqli oxunan dəyərlərdir.

Qiymətləndirən patoloq da nəticəyə təsir göstərə bilər. TPS-də, xüsusən 1% və 50% hədlərində patoloqlar arasında uyğunluq adətən yaxşıdır. CPS-də isə immun hüceyrələrini ayırd etmək daha çətin olduğundan aşağı dəyərlərdə (CPS 1 ətrafında) uyğunluq xeyli azala bilər. Buna görə müalicə qərarını dəyişəcək sərhəd nəticələrində təcrübəli patologiya mərkəzindən ikinci qiymətləndirmə istəmək məntiqli addımdır. Bu fərqi azaltmaq üçün süni intellekt əsaslı təsvir təhlili üsulları da hazırlanır (süni intellektlə immunoterapiyaya cavabın proqnozlaşdırılması).

PD-L1 hesabatınızı necə oxumalısınız?

Yaxşı PD-L1 hesabatı yalnız bir rəqəm deyil, həm də həmin rəqəmin necə əldə edildiyini izah edir. Hesabatınızda aşağıdakı məlumatların olub-olmadığına baxa bilərsiniz:

Hesabatda gördüyünüz ifadə Nə deməkdir?
"PD-L1 (22C3 pharmDx, Dako Autostainer Link 48)" İstifadə olunan antitel və cihaz; nəticənin hansı dərmanın tədqiqatı ilə müqayisə oluna biləcəyini göstərir
"TPS: 60%" və ya "TPS ≥50%" Şiş hüceyrələrinin 60%-i rənglənib; ağciyər xərçəngində "yüksək PD-L1"
"TPS: 1–49%" və ya "aşağı ekspressiya" Pozitivdir, amma yüksək deyil; müalicə adətən kombinasiya şəklində planlaşdırılır
"TPS <1%" və ya "neqativ" Şiş hüceyrələrində əhəmiyyətli rənglənmə yoxdur
"CPS: 15" Şiş və immun hüceyrələrinin cəminə görə bal 15-dir; CPS ≥1 və ≥10 hədlərini keçir
"Canlı şiş hüceyrələrinin sayı ≥100" Nümunə qiymətləndirmə üçün kifayətdir
"Material kifayət deyil" və ya "qiymətləndirilə bilmədi" Nəticə etibarlı deyil; yeni nümunə və ya başqa blok lazım ola bilər
"Pozitiv və neqativ nəzarət nümunələri uyğundur" Rəngləmənin texniki baxımdan düzgün aparıldığını göstərir

Hesabatınızda yalnız "PD-L1 pozitiv" yazılıbsa, hansı balın və hansı həddin istifadə edildiyini soruşmağınız vacibdir. Eyni toxumada TPS 5% olduğu halda CPS 20 ola bildiyindən, balın növü bilinmədən nəticəni düzgün şərh etmək mümkün deyil. Patologiya hesabatlarındakı digər anlayışlar üçün Ki-67 və cərrahi kənar bələdçilərimizə baxa bilərsiniz.

PD-L1 tək başına kifayətdirmi? Digər biomarkerlər

PD-L1 immunoterapiyaya cavabı proqnozlaşdıran biomarkerlərdən yalnız biridir. Qərar verilərkən başqa göstəricilər də nəzərə alınır:

  • MSI-H / dMMR: DNT bərpa sistemi pozulmuş şişlər PD-L1-dən asılı olmayaraq immunoterapiyaya çox yaxşı cavab verə bilər (dMMR mədə və qida borusu xərçəngində dostarlimab).
  • Şişin mutasiya yükü (TMB): Çoxlu mutasiya daşıyan şişlər immun sistemi tərəfindən daha asan tanına bilər; TMB və PD-L1 bir-birindən böyük ölçüdə asılı deyil (TMB-yüksək şişlərdə pembrolizumab).
  • Drayver genetik dəyişikliklər: EGFR, ALK kimi dəyişikliklər ağciyər xərçəngində immunoterapiyadan öndə gəlir (genetik test hesabatı və ESCAT).
  • Viruslarla əlaqəli şişlər: HPV və ya EBV ilə əlaqəli bəzi şişlərdə immun mühit fərqlidir.
  • Yeni yanaşmalar: Şişi əhatə edən immun hüceyrələrinin sıxlığı, gen ekspressiyası imzaları və süni intellekt əsaslı modellər araşdırılır.

Həkiminizə verə biləcəyiniz suallar

  • PD-L1 testim aparılıbmı? Hansı antitellə (22C3, 28-8, SP263, SP142) və hansı balla (TPS, CPS, TAP) qiymətləndirilib?
  • Nəticəm mənim xərçəng növüm və təklif olunan dərman üçün hansı həddən yuxarı və ya aşağıdır?
  • Bu nəticə immunoterapiyanın tək başına, yoxsa kemoterapiya ilə birlikdə veriləcəyini dəyişirmi?
  • Test hansı nümunədə aparılıb (əsas şişdə, yoxsa metastazda)? Nümunə kifayət idimi?
  • Nəticəm həddə yaxındırsa, testin başqa blokda və ya yeni nümunədə təkrarlanmasının mənası varmı?
  • MSI, TMB və genetik testlərim də aparılıbmı? Onlar qərara necə təsir edir?
Geniş yayılmış yanlış təsəvvürlər
  • "PD-L1 neqativdirsə, immunoterapiya mənə heç kömək etməz." Xeyr. Bir çox xərçəngdə PD-L1 neqativ xəstələr də, xüsusən kemoterapiya ilə birlikdə, immunoterapiyadan fayda görə bilər; MSI-H kimi hallarda PD-L1-ə ümumiyyətlə baxılmır.
  • "PD-L1 yüksəkdirsə, müalicə mütləq təsir edəcək." Xeyr. Yüksək PD-L1 cavab ehtimalını artırır, amma zəmanət vermir; yüksək PD-L1-li xəstələrin xeyli hissəsi cavab vermir.
  • "CPS 10, 10% deməkdir." Xeyr. CPS faiz deyil, vahidsiz baldır; şiş hüceyrələrinin yalnız 10%-inin rəngləndiyi mənasına gəlmir.
  • "PD-L1 qan analizi ilə yoxlanılır." Xeyr. Standart PD-L1 testi şiş toxumasında aparılır; qanda PD-L1 ölçülməsi bu gün müalicə qərarı üçün istifadə edilmir.
  • "Bir dəfə yoxlanılıbsa, nəticə heç vaxt dəyişmir." Dəyişə bilər. Şişdaxili heterogenlik, metastazlar və müalicələr səbəbindən fərqli vaxtlarda və fərqli nümunələrdə fərqli nəticə çıxa bilər.
Türkiyədə vəziyyət
  • PD-L1 testi (əsasən 22C3, bəzi mərkəzlərdə SP263) Türkiyədə universitet, tədris-tədqiqat xəstəxanaları və özəl patologiya laboratoriyalarında aparıla bilir. Hesabatın yazılış forması mərkəzdən mərkəzə dəyişə bilər; hesabatınızda balın növü və antitel göstərilməyibsə, bunu həkiminizdən istəyə bilərsiniz.
  • Dərmanların Türkiyədəki qeydiyyatı (Türkiyə Dərman və Tibbi Cihaz Qurumu, TİTCK) əsasən Avropa təsdiqlərini izləyir; buna görə bəzi hədlər ABŞ-dakından fərqli ola bilər.
  • Sosial Təminat Qurumu (SGK) tərəfindən ödəniş bir çox göstərişdə PD-L1 nəticəsindən və tibbi komissiya hesabatı şərtlərindən asılıdır. Aktual şərtlər üçün immunoterapiyanın ödəniş şərtləri yazımıza baxa bilərsiniz.
  • Ödəniş çərçivəsindən kənar hallarda göstərişdənkənar istifadəyə icazə və ya dərmanın xaricdən gətirilməsi gündəmə gələ bilər; bu prosesdə PD-L1 hesabatının tam olması vacibdir.

Tez-tez verilən suallar

PD-L1 testində TPS ilə CPS arasında fərq nədir?
TPS yalnız PD-L1 ilə rənglənən şiş hüceyrələrinin bütün canlı şiş hüceyrələrinə nisbətidir və faizlə yazılır. CPS isə rənglənən şiş hüceyrələrinə limfosit və makrofaqları da əlavə edir, canlı şiş hüceyrələrinin sayına bölür və 100-ə vurur. CPS vahidsizdir və ən çox 100 olur; eyni toxumada TPS-dən yüksək çıxa bilər.
PD-L1 neçə faiz olduqda immunoterapiya verilir?
Bu, xərçəngin növündən və dərmandan asılıdır. Ağciyər xərçəngində TPS ≥50% tək başına immunoterapiya üçün kifayətdir; daha aşağı dəyərlərdə immunoterapiya adətən kemoterapiya ilə verilir. Mədə, qida borusu, baş-boyun və uşaqlıq boynu xərçəngində CPS ≥1, metastatik üçqat neqativ süd vəzi xərçəngində isə CPS ≥10 tələb olunur.
PD-L1 neqativ çıxsa, immunoterapiya ala bilərəmmi?
Bəzi hallarda bəli. Ağciyər xərçəngində kemoterapiya ilə birlikdə immunoterapiya PD-L1-dən asılı olmayaraq istifadə oluna bilər; MSI-H/dMMR şişlərdə və melanomada PD-L1-ə baxılmır. Lakin mədə və qida borusu xərçəngi kimi bəzi xərçənglərdə PD-L1 1-dən aşağıdırsa, fayda məhduddur və təsdiq çərçivəsindən kənarda qala bilər.
PD-L1 testi təkrarlanmalıdırmı?
Həmişə lazım deyil. Lakin nümunə kifayət deyilsə, nəticə həddə çox yaxındırsa, test illər əvvəl və ya şişin başqa sahəsində aparılıbsa, yaxud nəticə klinik mənzərəyə uyğun gəlmirsə, testin yeni biopsiyada və ya başqa blokda təkrarlanmasını həkiminizlə müzakirə edə bilərsiniz.

Lüğət

PD-1
T hüceyrələrinin səthində yerləşən, birləşdikdə T hüceyrəsini əyləcləyən nəzarət nöqtəsi reseptoru.
PD-L1
Şiş və immun hüceyrələrində ola bilən, PD-1-ə birləşərək immun cavabı zəiflədən zülal.
İmmunohistokimya (IHC)
Toxuma kəsiyində zülalın xüsusi antitellərlə rənglənərək mikroskopda göstərilməsi.
TPS (şiş nisbəti balı)
PD-L1 ilə rənglənən şiş hüceyrələrinin bütün canlı şiş hüceyrələrinə faizlə nisbəti.
CPS (birləşmiş pozitivlik balı)
Rənglənən şiş hüceyrələri, limfositlər və makrofaqların cəminin canlı şiş hüceyrələrinin sayına bölünüb 100-ə vurulması; ən çox 100.
TAP balı
Rənglənən şiş və immun hüceyrələrinin tutduğu sahənin şiş sahəsinə nisbəti; tislelizumab üçün istifadə olunur.
Müşayiətedici diaqnostik test
Dərmanın hansı xəstələrdə istifadə ediləcəyini müəyyən etmək üçün həmin dərmanla birlikdə təsdiqlənən test.
Klon
PD-L1 testində istifadə olunan antitelin adı (məs., 22C3, 28-8, SP263, SP142).
İmmun nəzarət nöqtəsi inhibitoru
PD-1, PD-L1 və ya CTLA-4 kimi əyləcləri bloklayaraq immun sisteminin şişə cavabını gücləndirən dərman.
Şişdaxili heterogenlik
Eyni şişin müxtəlif sahələrində hüceyrə xüsusiyyətlərinin və rənglənmənin fərqli olması.

DROZDOGAN Akademiya şərhi

PD-L1 immunoterapiya dövrünün ən çox istifadə olunan, eyni zamanda ən çox mübahisə doğuran biomarkeridir. Düzgün oxunduqda müalicə seçimini asanlaşdırır; tək başına "bəli/xeyr" testi kimi istifadə edildikdə isə yanılda bilər.

⚡ Niyə vacibdir

Ağciyər, mədə, qida borusu, baş-boyun, uşaqlıq boynu və süd vəzi xərçəngində immunoterapiyanın kimə, necə və hansı ödəniş şərti ilə veriləcəyi bu gün birbaşa PD-L1 hədlərindən asılıdır. 2025-ci ildəki ABŞ məhdudiyyəti bu hədlərin əhəmiyyətini bir daha göstərdi.

✅ Güclü tərəflər

Ucuz, geniş yayılmış və sürətli toxuma testidir. Böyük faza 3 tədqiqatlarında PD-L1 artdıqca faydanın da artdığı ardıcıl şəkildə göstərilib; TPS ≥50% olan ağciyər xərçəngində uzunmüddətli sağqalma qazancı 5 illik məlumatlarla təsdiqlənib.

⚠️ Məhdudiyyətlər

Fərqli antitellər, fərqli ballar və fərqli hədlər qarışıqlıq yaradır. Şişdaxili heterogenlik, kiçik biopsiyalar və xüsusən aşağı CPS dəyərlərində patoloqlar arasındakı fərq nəticəni həddin o biri tərəfinə keçirə bilər. PD-L1 neqativ xəstələrin bir qismi də fayda görür.

🩺 Praktikada

PD-L1-i həmişə xərçəngin növünə uyğun bal və hədlə, MSI, TMB və genetik test nəticələri ilə birlikdə qiymətləndiririk. Hesabatda antitelin və balın növünün yazılmasını istəyir, həddə yaxın və ya klinik mənzərəyə uyğun gəlməyən nəticələrdə təkrar qiymətləndirməni və ya yeni nümunəni şura iclasında müzakirə edirik.

❓ Açıq suallar

Süni intellekt dəstəkli sayım patoloqlar arasındakı fərqi aradan qaldıra biləcəkmi? Cavabı PD-L1-dən daha yaxşı proqnozlaşdıran birləşmiş biomarkerlər (immun mühit, gen imzaları, qanda şiş DNT-si) gündəlik praktikaya daxil olacaqmı?

Nəticə: TPS yalnız şiş hüceyrələrini, CPS isə şiş və immun hüceyrələrini birlikdə sayır. Rənglənmə faizi artdıqca immunoterapiyanın faydası adətən böyüyür; lakin hədlər xərçəngin növünə və dərmana görə dəyişir və PD-L1 cavaba qəti zəmanət vermir. Hesabatınızı balın növü, antitel və xərçənginizin növü ilə birlikdə həkiminizlə müzakirə edin.

Şəffaflıq qeydi
  • Bu yazı 2026-cı ilin oktyabrında hazırlanıb.
  • Ağciyər xərçəngi məlumatları KEYNOTE-024 və KEYNOTE-042, baş-boyun məlumatları KEYNOTE-048, süd vəzi xərçəngi məlumatları KEYNOTE-355, mədə xərçəngi məlumatları KEYNOTE-859 və CheckMate 649, uşaqlıq boynu məlumatları KEYNOTE-826 tədqiqatlarına; testlərin müqayisəsi Blueprint layihəsinə; ABŞ-dakı 2024–2025 məhdudiyyəti isə FDA məsləhət komitəsinin iclasına və müvafiq xəbərlərə əsaslanır.
  • Hədlər və təsdiqlər ölkədən ölkəyə fərqlənir və zaman keçdikcə dəyişə bilər; cədvəl 2026-cı ilin oktyabrına olan ümumi xülasədir.
  • Təsvirlər sadələşdirilib; real qiymətləndirmədə xeyli çox hüceyrə sayılır. Akademiya şərhi bizə məxsusdur.
  • Bu yazı tibbi tövsiyə deyil; PD-L1 nəticənizi müalicə komandanızla birlikdə qiymətləndirin.

Mənbələr

  1. Reck M, Rodríguez-Abreu D, Robinson AG, et al. Five-year outcomes with pembrolizumab versus chemotherapy for metastatic non-small-cell lung cancer with PD-L1 tumor proportion score ≥50%. J Clin Oncol 2021;39:2339-2349. doi:10.1200/JCO.21.00174
  2. Mok TSK, Wu YL, Kudaba I, et al. Pembrolizumab versus chemotherapy for previously untreated, PD-L1-expressing, locally advanced or metastatic non-small-cell lung cancer (KEYNOTE-042). Lancet 2019;393:1819-1830. doi:10.1016/S0140-6736(18)32409-7
  3. Burtness B, Harrington KJ, Greil R, et al. Pembrolizumab alone or with chemotherapy versus cetuximab with chemotherapy for recurrent or metastatic squamous cell carcinoma of the head and neck (KEYNOTE-048). Lancet 2019;394:1915-1928. doi:10.1016/S0140-6736(19)32591-7
  4. Cortes J, Rugo HS, Cescon DW, et al. Pembrolizumab plus chemotherapy in advanced triple-negative breast cancer. N Engl J Med 2022;387:217-226. doi:10.1056/NEJMoa2202809
  5. Rha SY, Oh DY, Yañez P, et al. Pembrolizumab plus chemotherapy versus placebo plus chemotherapy for HER2-negative advanced gastric cancer (KEYNOTE-859). Lancet Oncol 2023;24:1181-1195. doi:10.1016/S1470-2045(23)00515-6
  6. Janjigian YY, Shitara K, Moehler M, et al. First-line nivolumab plus chemotherapy versus chemotherapy alone for advanced gastric, gastro-oesophageal junction, and oesophageal adenocarcinoma (CheckMate 649). Lancet 2021;398:27-40. doi:10.1016/S0140-6736(21)00797-2
  7. Colombo N, Dubot C, Lorusso D, et al. Pembrolizumab for persistent, recurrent, or metastatic cervical cancer. N Engl J Med 2021;385:1856-1867. doi:10.1056/NEJMoa2112435
  8. Tsao MS, Kerr KM, Kockx M, et al. PD-L1 immunohistochemistry comparability study in real-life clinical samples: results of Blueprint phase 2 project. J Thorac Oncol 2018;13:1302-1311. doi:10.1016/j.jtho.2018.05.013
  9. U.S. Food and Drug Administration. Oncologic Drugs Advisory Committee meeting: immune checkpoint inhibitors in HER2-negative gastric/GEJ adenocarcinoma and esophageal squamous cell carcinoma. 26 sentyabr 2024. fda.gov
  10. Targeted Oncology. Checkpoint inhibitors in advanced upper GI cancers after 2024 FDA shift. 25 mart 2026. targetedonc.com
DROZDOGAN SÜNİ İNTELLEKT

Bu məqaləni birlikdə araşdıraq

Məqalə haqqında sual verin və cavabları saytımızdakı yayımlanmış mənbələrlə birlikdə oxuyun.

DROZDOGAN SÜNİ İNTELLEKT

Drozdogan Köməkçisi

PD-L1 Testində CPS və TPS Balları nə deməkdir? Boyama dərəcələrini nə dəyişir?

Məqalə haqqında sual verin və cavabları saytımızdakı yayımlanmış mənbələrlə birlikdə oxuyun.

Söhbət və məxfilik məlumatı

Bu söhbətə Drozdogan Köməkçisi cavab verir. Səlahiyyətli sayt idarəçiləri onu keyfiyyət üçün nəzərdən keçirə bilər. Şəxsi məlumat paylaşmayın.

Cavablar OpenAI infrastrukturu ilə hazırlanır. Suallar və cavablar həmin xidmət tərəfindən işlənir; söhbət qeydləri saytımızda saxlanılır. Şəxsiyyət, əlaqə və ya şəxsi sağlamlıq məlumatlarını paylaşmayın.

0 / 1000

Yalnız məlumat üçündür; fərdi diaqnoz və ya müalicə məsləhəti verilmir.

Əlaqəli məqalələr

Bu mövzuda digər məqalələrə baxın.

Yeniliklərdən xəbərdar olun

Yeni məqalələri və elmi yenilikləri e-poçtla alın.

Google Analytics ümumi səhifələrdə bu pəncərədən asılı olmadan işləyir və analitik kukilərdən istifadə edə bilər. Buradakı seçiminiz yalnız xarici xidmətləri idarə edir.