Yeni bir araştırmaya göre bol meyve ve sebze tüketmek sadece fiziksel sağlık açısından değil psikolojik olarak da fayda sağlıyor.

Yeni Zelanda’da Otago Üniversitesi’nin psikoloji bölümünden Dr. Tamlin Conner ve ekibi 14 gün boyunca daha fazla meyve ve sebze tüketmenin psikolojik etkilerini inceledi. Belirledikleri porsiyonlarda meyve ve sebze tüketmeleri istenen bir grup yetişkinin motivasyonlarının ve yaşam enerjilerinin arttığı, daha mutlu hissettikleri gözlemlendi.

Çalışmada yaşları 18 ile 25 arası değişen, normal yaşamlarında az sebze-meyve tercih eden, 171 adet öğrenci 2 hafta sürecek bir çalışma için 3 gruba ayrıldı. Birinci grup her zaman tükettikleri kadar meyve ve sebze tükettiler. İkinci grup ikişer porsiyon meyve ve sebze tükettiler. Bunların içinde; havuç, elma, kivi ve portakal gibi meyveler var. Diğer gruba ise yazılı olarak ve günlük mesajlarla sık sık meyve ve sebze yemeleri hatırlatıldı.

Bu araştırmanın başında ve sonunda deney gruplarına bir değerlendirme testi yapılarak; duygusal modları, motivasyonları, depresyon, anksiyete-kaygı ve diğer psikolojik durumları kayıt edildi, öncesi ve sonrası karşılaştırıldı. Araştırmanın sonunda günlük 3-4 porsiyon meyve ve sebze tüketen grupta psikolojik anlamda kayda değer gelişmeler olduğu ortaya çıktı. Özellikle bu gruptaki kişiler yaşam enerjilerinin, motivasyonlarının arttığını ve daha iyi hissettiklerini belirttiler.

Yapılan araştırmalar günlük en az 2 porsiyon meyve ve 3 porsiyon sebze tüketmeyi öneriyor

Bir porsiyon meyve; bir adet orta boy elma, yarım greyfurt veya 12-14 adet kiraz yenebilir. Bir porsiyon sebze olarak ise; bir havuç, orta boy patates (fırında pişmiş) veya büyük bir adet kırmızı biber olarak düşünülebilir.

Sağlıklı beslenmede çok önemli rolü olan meyveler ve sebzeleri doğru miktarda günlük olarak tüketmek obezite, tip-2 diyabet, kalp hastalıkları , felç ve bazı kanser türlerinin risklerini azaltmaya yardımcı olabileceği düşünülüyor. Özellikle kahvaltılarda ve ara öğünlerde tercih edebileceğiniz meyve ve sebzelerin mümkün olduğunca farklı çeşitte ve renkte olmasını öneririz. Bunun için alternatif olarak daha önce yazdığımız meyve salatası ve zeytinyağlı enginar dolması tariflerimizi inceleyebilirsiniz. Serin meyveler ve sebzeler sıcak yaz günlerinize renk katsın, afiyet olsun.