Çoğu vitamin ve mineral takviyesi için, kanseri ve kardiyovasküler hastalıkları (KVH) önlemek için bunları almanın lehine veya aleyhine yeterli kanıt bulunmamaktadır.

Çoğu vitamin ve mineral takviyesi için kanıtlar hala belirsiz olsa da, iki ürünün bu hastalıkların riskini azaltmadığına dair kanıtlar var. Şimdiye kadarki bilimsel kanıtlar, E vitamini almanın hiçbir yararı bulamadı ve aslında beta karoten almakla ilişkili zararlar buldu (örneğin kanser riskinin artması).

Kanıtlar, E vitamini almanın bir yararı olmadığını ve beta karotenin zararlı olabileceğini, çünkü sigara içenler gibi zaten risk altında olan kişilerde akciğer kanseri riskini artırdığını, ayrıca kalp hastalığı ve inmeye (beyin felci) bağlı ölme riskini artırdığını gösteriyor.

Bu bilgiler, hamile olmayan yetişkinler için geçerlidir. Bilinen veya şüphelenilen beslenme yetersizliği veya özel beslenme ihtiyaçları olan bireyler için geçerli değildir. Hamile kalmayı planlayan veya hamile kalabilen kadınlar için ayrı bir vitamin takviye önerisi vardır ve bu kişilerin folik asit takviyelerinin kullanması önerilmektedir.

İki başlıca yaşam kaybı nedeni

Kanser ve kalp damar hastalıkları, ülkemiz ve birçok batılı ülkede önde gelen iki ölüm nedenidir ve ikisi birlikte, tüm ölümlerin yaklaşık yarısını oluşturmaktadır.

kalp damar hastaligi cesitleri

İnflamasyon ve oksidatif stres her iki hastalık grubunda da rol oynar ve diyet takviyeleri antiinflamatuar ve antioksidatif etkilere sahip olabilir. Bu, hem kalp damar hastalıklarını hem de kanseri önlemenin bir yolu olarak diyet takviyelerinin kullanımını araştırmanın gerekçesini oluşturmuştur.

Kalp damar hastalıkları ve kanser, önde gelen iki ölüm nedeni olduğundan, vitamin ve mineral almanın bu önemli hastalıkları önlemeye yardımcı olup olmadığı birçok bilim insanının odağı olmuştur. Bununla birlikte, vitamin, mineral ve multivitamin takviyeleri almanın bu koşulları önleyip önlemediğini bilmek için yeterli kanıt bulunmuyor.

Vitamin takviyeleri konusunda temel öneriler

  • Beta karoten takviyelerinin ve E vitamini takviyelerinin kalp damar hastalığı veya kanseri önlemede hiçbir fayda sağlamadığına dair yeterli kanıt vardır.
  • Yeterli kanıt, beta karotenin, yüksek risk altındaki kişilerde akciğer kanseri riskini artırmada küçük zararlara neden olduğunu göstermiştir.
  • E vitamini ve multivitaminlerin en az zarara neden olduğuna dair yeterli kanıt vardır.
  • Kalp damar hastalıkları veya kanseri önlemede multivitamin takviyelerinin yararlarına dair kanıtlar eksiktir.
  • Beta karoten ve E vitamini dışında tekli veya multi (çoklu) vitamin-mineral takviyeleri kullanmanın, kalp-damar hastalığı veya kanseri önlemede yararları konusunda yetersiz kanıt vardır. Aynı şekilde bu takviyelerin potansiyel zararları konusunda da kanıtlar sınırlıdır.
  • D vitamini desteğinin kanserli hastalarda yaşam süresi üzerinde bir etkisinin olup olmadığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ayrıca, belirli ırklar arasında heterojenlik olup olmadığını veya temel besin düzeyine göre, özellikle de bilinen eksiklikleri olmayan bireyler arasında heterojenlik olup olmadığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Vitamin ve mineral ihtiyaçları, öncelikle yiyecek ve içeceklerden, özellikle de sağlıklı bir diyet (örneğin Akdeniz diyeti) ile karşılanmalıdır. Sağlıklı bireylerin, takviye almak yerine, çeşitli yiyecekleri ılımlı bir şekilde yiyerek yeterli miktarda besin almasını önermekteyiz.

*