Yemek yediğinizde, ne zaman yediğiniz sorusu beslenmede önemli bir rol oynar. Akşam yemeği saatini erken saatlere çekmeniz, belki de sağlığınız için atacağınız en olumlu adımlardan biridir. Bilim insanları sadece hafif bir akşam yemeğinin değil, aynı zamanda erken bir zamanda yenilen bir akşam yemeğinin de vücudumuzda yarattığı olumlu etkileri uzun yıllardır araştırmaktadır.

Vücudumuzun mekanik bir saati yoktur, ancak ana vücut fonksiyonlarını planladığı bir iç ritmi (biyolojik saat) vardır. Sirkadiyen ritim olarak adlandırılan bu iç saat, vücudun çevresel değişikliklere, uykuya, sindirim ve yeme gibi aktivitelere uyum sağlamasına yardımcı olur. Sirkadiyen ritim, 24 saatlik periyot içerisindeki biyokimyasal ve psikolojik davranışlarımızı düzenlemektedir.

Sirkadiyen ritim bilim dünyasında uzun süredir bilinmekle birlikte, bu ritmin hücresel düzeyde de geçerli olduğu Nobel Ödüllü bilim insanımız Aziz Sancar'ın başını çektiği bilim insanlarının çalışmaları ile son yıllarda daha iyi anlaşılmıştır. Böylece, öğünlerin zamanlamasının, kilo alıp vermeye, metabolizmaya, kalp sağlığına ve uyku döngüsüne de etkisi olduğunu anlamış olduk.

sirkadiyen saat fizyolojimizi birçok yönden etkiler

Sirkadiyen saat vücut fizyolojimizi birçok açıdan etkiler:

Bu saat uyku düzenini, beslenme davranışını, hormon salınımını, kan basıncını ve vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olur. Genlerimizin büyük bir kısmı, sirkadiyen saat tarafından düzenlenir.

Akşam yemeğini erken yemenin faydaları nelerdir?

1. Kilo vermek

Akşam yemeği 6 ila 7 arasında olursa, genel kalori alımı büyük ölçüde azalabilir. Bunun nedeni, daha az kalori tüketme olasılığınızdır, çünkü yemek için harcadığınız zaman azalmıştır. Ayrıca bu saatlerde metabolizma hala hızlıdır ve yediklerinizi eritmeniz daha olasıdır. Önünüzde tekrar bir gıda almayacağınız uzun bir gece olması, vücudun ketoza girmesi (yağın temel enerji kaynağı olarak kullanılması) için zamana sahip olmasına ve böylece yağ kaybının artmasına yardımcı olur.

2. Kaliteli uyku

Geç saatlerde yemek, mide ekşimesi ve hazımsızlık riskini artırarak uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Yatma zamanına dikkat edilmelidir. Gecenin geç saatlerinde yemek yeme, vücudu sirkadiyen ritmi ile çelişen bir "aşırı uyarılma" durumuna neden olur. Ayrıca vücudumuzun gücünü azaltmasını ve sakin bir moda geçişi de engeller. Öte yandan yiyecekler daha erken alınırsa, çok daha iyi sindirilir, daha iyi uyursunuz ve uyanırsınız.

- Kaliteli uyku nedir, iyi bir uyku için ne yapmalı?

3. Daha iyi kalp sağlığı

Özellikle diyabet, tiroid hastalıkları, polikistik over hastalığı ve kalp-damar hastalıklarına sahip olan kişiler, sadece hafif bir akşam yemeği değil, aynı zamanda erken bir saatte yenilecek akşam yemeği de hedeflemelidir.

4. Mide – bağırsak problemlerini azaltır

Geç yemek, asit reflüye bağlı yanma hissi ve şişkinlik gibi sindirim problemlerine sebep olabilir; çünkü akşam yemeği ile yatma arasındaki zaman farkı azalır. Uyumak için yattığınız zaman, mide asidi özofagusa (yemek borusu) yönelir ve eğer yatmaya yakın yedi iseniz, midenizde daha fazla bulunan asit şikayetlere neden olabilir. Aksine, erken yediğinizde, sindirim sisteminiz yatağa gitmeden önce yiyecekleri iyice işlemiş olur.

5. Aşırı kilo alımını önler

Gecenin ortasında uyanma ve yeme alışkanlığı geliştirmediğiniz sürece, akşam yemeğiniz ideal olarak günün son yemeğidir. Gün sona erdiğinde, vücudun süreçleri ve metabolizması yavaşlar. Yani, geç yerseniz, bu gıda enerji için kullanılmaz. Bunun yerine kilo alımıyla sonuçlanan yağ depolarına dönüştürülür.

Sonuç

Sabah saat 6'dan akşam 7'ye kadar yeterince yayılmış, dengeli bir diyet tüketmek ve 1-2 ana öğünü tercihen sağlıklı atıştırmalıklarla desteklemek en sağlıklı beslenme şeklidir. Bu çalışmayı yapmak için günün ilk yarısında yeterince yemek yemelisiniz, buradaki fikir vücudunuzu gün boyunca iyi bir şekilde beslemektir. Bu nedenle, erken bir akşam yemeği, vücudun sirkadiyen saatiyle uyum içinde beslenmenizi sağlayarak, sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

İlgili Konular: