Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Mide kanseri tedavisi - Mide kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi
Mide kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi

Mide kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Kemoterapi (kemo), kanserin başladığı yerden uzağa yayıldığında fayda sağlayan bir ilaç tedavisidir. Kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan bu ilaçlar genellikle ya damardan ya da ağızdan hap olarak verilir. Kan dolaşımına karışan ilaç, tüm vücudu dolaşarak var olan kanser hücrelerini hedefler.

Tümörü küçültüp daha kolay alınabilmesi ve hastanın yaşam süresini uzatmak için cerrahi müdahale öncesi verilebilen kemoterapi, mide kanserinin bazı evrelerinde standart tedavi seçeneği olarak da kullanılır.

Bunun dışında geride kalan gözle görülemeyecek kadar küçük kanser hücrelerini öldürmek için cerrahi müdahale sonrası da uygulanabilen kemoterapi de amaç, kanserin yenilemesini önlemektir. Mide kanserinde kemo genellikle cerrahi müdahale sonrası radyoterapi ile birlikte verilir.

Ayrıca, uzak organlara yayılmış olan mide kanserinde ana tedavi olarak kullanılabilen kemo, özellikle kanseri vücudun diğer bölgelerine yayılmış bazı hastalarda, belirtileri hafifletmek için faydalı olabilir. Bazı hastaların da yaşam süresini uzatır.

Kemo, kür olarak belli dönemlerde ve vücudun toparlanması için ara verilerek uygulanmaktadır. Her bir kür birkaç hafta içinde sonlandırılır, bu bir kuraldır.

Mide kanserinde, duruma bağlı olarak yalnız kullanılabilen veya diğer ilaçlarla kombine edilebilen bir dizi ilaç mevcuttur.

Hedefe Yönelik Yollar ve İlaçlar

Her2 reseptör durumu

HER2 hücre zarında bulunan epidermal büyüme faktör ailesinden bir algaçtır. Tümörün aşırı çoğalması ve tümör hücre göçüyle ilişkilidir. Mide kanserinde var olma ihtimali %7-20’dir.

Çeşitli yöntemlerle bakılabilir. İmmünhistokimya (IHC) yöntemi ile bakılınca 3(+) olarak değerlendirilmesi HER2’nin tümör hücresinde var olduğu anlamına gelirken 1(+) lik tümör hücresinde HER2 yok olarak değerlendirilir. Eğer 2(+) çıkarsa daha ileri bir tetkik olan Florasan Insitu Hibridizasyon (FISH) yöntemi ile var olup olmadığı değerlendirilir.

Trastuzumab

Mide kanserinde kullandığımız HER2’ye yönelik akıllı ilacımız olan Trastuzumab (Herceptin) hem HER2 algacına bağlanarak diğer algaçlarla etkileşip hücre içine sinyal yollamasını engeller hem de kanser hücresini işaretliyerek vücudun bağışıklık hücrelerinin kanser hücresini tanıyıp yok etmesine yardımcı olur. Kemoterapi ile birlikte verilir.

VEGF Yolu

Kanser hücreleri büyümek için kandaki yiyecek ve oksijene ihtiyaç duyar. Tümör VEGF (vasküler büyüme faktör reseptörü) molekülleri üzerinden kan damarını yapar, büyüme sinyalleri oluşturur. VEGF’ün bağlandığı yüzey algacına karşı geliştirilen ilaçlar Knaser damar yapılanmasını bozar ve büyümesini engeller.

Ramucirumab (Cyramza)

Endotel hücresindeki VEGF algacına bağlanır böylece VEGF ün algaca bağlanmasını önlemiş olur. Büyüme sinyallerinin başlamasını engellemiş olur. Kemoterapi ile birlikte veya tek başına kullanılabilir.

Venöz Damardan 60 dakikada verilir. Her iki haftada bir kemoterapi ile birlikte verilir.

En sık yan etkisi tansiyon yükselmesi ve ishaldir. Nadir görülen ciddi yan etkileri kanama, barsak yırtılmasıdır.

Diğer hedefe yönelik ajanlar

Metastatik mide kanserinde VEGF Yolunu baskılayan Bevasizumab (Altuzan), Sunitinib (Sutent), Sorafenib (Nexavar), Aflibercept (Zaltrap) ile ilgili yapılan çalışmalarda istenilen başarıyı sağlanmaması nedeniyle mide kanserinde klinik kullanıma girmemiştir. Buna karşın Regorafenib (Stivarga)’in yapılan Faz II çalışmasında hastalıksız sürede 1,5 ay katkı sağladığı ortaya konmuştur. Fakat ek çalışmalarının sonuçlanmasına ihtiyaç var.

Apatinib isimli diğer bir VEGF yolu baskılayıcısı olan ilacın çalışmasında ikinci sıra tedavide genel sağ kalıma 1,8 aylık ek katkı sağladığı ortaya konmuş. Bu ajan Çin’de mide kanserinde aktif kullanılmakla birlikte Şu an Amerika ve Avrupa onayını almadığı için kullanıma girmemiştir.

Metastatik mide kanserinde EGFR yolunu baskılayan ilaçlardan olan Cetuximab (Erbitux), Panitumab( Vectibix), Gefitinib (Iressa), HER2 baskılayıcısı olan lapatinib’in değerlendirildiği çalışmalarda kemoterapiye bu ilaçların eklenmesinin bir katkısının olmadığı ortaya konmuştur.

HER2 baskılayıcısı trastuzumab ile kemoterapi ilacı Emtansin in kombinasyonundan oluşan TDM1 isimli ajanın ikinci basamak tedavide klasik taksan kemoterapisiyle karşılaştırıldığı Faz II/III çalışmasında bir üstünlük sağlayamamıştır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Mide kanserinde radyoterapi – ışın tedavisi
Mide kanserinde radyoterapi – ışın tedavisi
Mide kanserinde ısı – hipertermi tedavisi
Mide kanserinde ısı – hipertermi tedavisi
Mide kanseri nedir? Nedenleri - risk faktörleri nelerdir?
Mide kanseri nedir? Nedenleri - risk faktörleri nelerdir?
Mide kanserinde immünoterapi
Mide kanserinde immünoterapi