Anasayfa - Kanser Tedavisi - Mide kanseri tedavisi - Mide kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi
Mide kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi

Mide kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült

Kemoterapi (kemo), kanserin başladığı yerden uzağa yayıldığında fayda sağlayan bir ilaç tedavisidir. Kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan bu ilaçlar genellikle ya damardan ya da ağızdan hap olarak verilir. Kan dolaşımına karışan ilaç, tüm vücudu dolaşarak var olan kanser hücrelerini hedefler.

Tümörü küçültüp daha kolay alınabilmesi ve hastanın yaşam süresini uzatmak için cerrahi müdahale öncesi verilebilen kemoterapi, mide kanserinin bazı evrelerinde standart tedavi seçeneği olarak da kullanılır.

Bunun dışında geride kalan gözle görülemeyecek kadar küçük kanser hücrelerini öldürmek için cerrahi müdahale sonrası da uygulanabilen kemoterapi de amaç, kanserin yenilemesini önlemektir. Mide kanserinde kemo genellikle cerrahi müdahale sonrası radyoterapi ile birlikte verilir.

Ayrıca, uzak organlara yayılmış olan mide kanserinde ana tedavi olarak kullanılabilen kemo, özellikle kanseri vücudun diğer bölgelerine yayılmış bazı hastalarda, belirtileri hafifletmek için faydalı olabilir. Bazı hastaların da yaşam süresini uzatır.

Kemo, kür olarak belli dönemlerde ve vücudun toparlanması için ara verilerek uygulanmaktadır. Her bir kür birkaç hafta içinde sonlandırılır, bu bir kuraldır.

Mide kanserinde, duruma bağlı olarak yalnız kullanılabilen veya diğer ilaçlarla kombine edilebilen bir dizi ilaç mevcuttur.

Mide kanserinde hedefe yönelik – akıllı ilaç tedavisi

Kemoterapi (kemo) ilaçları, çoğunlukla hızlı çoğalan kanser hücrelerini hedefler. Ancak, kanser hücrelerinin normal hücrelerden farklı kılan başka özellikleri vardır. Son yıllarda, araştırmacılar bu farklılıkları hedef alan yeni ilaçlar geliştirmiştir. Hedefe yönelik ilaçlar, kemoterapi ilaçları fayda sağlamadığında işe yarayabilir. Oluşan ciddi yan etkileri de, standart kemoterapi ilaçlarının yan etkilerinden daha azdır.

Trastuzumab (Herceptin®) adındaki ilaç, mide kanseri olan bazı hastalarda fayda sağlayabilir. Trastuzumab, mide kanseri hücrelerinde çok fazla bulunan HER2 proteinini hedef alır. İleri evre mide kanserli hastaların %15 kadarı HER2 yönünden pozitiftir ve bu hasta grubunda, sadece kemoterapi tedavisi yerine kemo ile birlikte verilen bu ilaç, hastanın yaşam süresini uzatabilir.

Trastuzumab, mide kanseri olan hastalara damardan 2 veya 3 haftada bir kemo ile birlikte verilir. Bu ilacın en iyi kullanım aralığı henüz tam olarak bilinmemekte, ancak sadece çok fazla HER2 proteini taşıyan bazı mide kanserlerinde tedaviye yardımcı olmaktadır.

Trastuzumab’ın yan etkileri oldukça hafiftir. Ateş, titreme, halsizlik, bulantı, kusma, öksürük, ishal ve baş ağrısı bu ilacın yan etkileri olarak sayılabilir. İlk dozdan sonra oluşan yan etkiler azalır. Nadiren kalpte hasara yol açar. Mide kanserinde, hedefe yönelik diğer ilaçlar üzerine yürütülen araştırmalar devam etmektedir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Size bir sorumuz var
Sizler için kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz...
Anketi Gönder
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.