Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Karaciğer kanseri tedavisi - Karaciğer kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi
Karaciğer kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi

Karaciğer kanserinde kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
11.04.2018

Kemoterapi, kanser hücrelerine zarar vermek için uygulanan ilaç tedavisidir. Tüm vücuda uygulanan (sistemik) kemoterapi, ağızdan verilen veya damara enjekte edilen antikanser ilaçları ile gerçekleştirilir. Kan dolaşımına karışan ilaçlar, vücudun tüm bölgelerini dolaşır ve böylece uzak organlara yayılmış kanserler için tedaviyi yararlı hale getirir.

Ne yazık ki, karaciğer kanseri birçok kemo ilacına dirençlidir. Tümörü küçültmek için kullanılan en etkili ilaçlar; doksorubisin, 5-floroürasil ve sisplatindir. Ancak, bu ilaçlar bile, tümörün küçük bir bölümünü küçültür ve verdiği yanıt fazla uzun sürmez. Birçok araştırma sonucunda, birden çok ilaçtan oluşan kombine kemoterapi uygulamasının bile yaşamı uzatamadığı durumlar mevcuttur.

Karaciğer kanserinde kemoterapi yan etkileri

Kemoterapi ilaçları, hızlı çoğalan hücreler üzerinde etkili olduğundan kanser tedavisi için etkili bir tedavi yöntemidir. Ancak, kanser hücreleri olmamalarına rağmen kemik iliği, ağız çevresi, bağırsaklardaki hücreler ve kıl folikülleri hücreleri de hızla bölünürler. Kemoterapi tüm hızlı çoğalan hücreleri hedef aldığı gibi bu hücreleri de hedef almakta ve bu durum yan etkiler ile kendini belli etmektedir.

Yan etkiler, genellikle kısa sürer ve tedavi bittikten hemen sonra yok olur. Yan etkileri azaltmak için her zaman bir yol vardır. Örneğin, bulantı ve kusmayı önlemek için ilaç verilebilir. Doktorunuz kemoterapi yan etkilerine karşı size uygun olan ilacı, kendi kontrolü altında kullanmanızı sağlayacaktır.

Karaciğer kanserinde hedefe yönelik tedavi – akıllı ilaçlar

Araştırmacılar, kansere neden olan hücre değişiklikleri hakkında bilgi sahibi oldukça bu değişiklikleri hedef alan yeni ilaçlar geliştirmektedir. Hedefe yönelik ilaçlar, standart kemoterapi ilaçlarından farklı işleve sahiptir ve farklı (daha hafif) yan etkileri vardır.

Kemoterapide olduğu gibi, bu ilaçlar da sistematik olarak çalışırlar. Kan dolaşım sistemine girer, vücudun tüm bölgelerine ulaşarak uzak organlara yayılan kansere karşı etkili bir tedavi yöntemi oluştururlar. Bu sebeple, standart kemoterapiden sonuç alamayan karaciğer kanseri hastalarında hedefe yönelik tedavi tercih edilmektedir.

Sorafenib (Nexavar®)

Hedefe yönelik uygulanan Sorafenib adlı ilaç, 2 şekilde çalışır. Gelişmek için tümörün ihtiyaç duyduğu yeni damarları oluşturmasını engeller. Ayrıca, kanser hücrelerinin gelişmesine yardım eden bazı proteinleri de hedef alır.

Araştırmalar, bu ilacın ilerlemiş karaciğer kanseri gelişimini yavaşlattığı ve ortalama 3 ay yaşam süresini uzattığını onaylamıştır. İlacın hastalığın daha erken evrelerindeki etkilerini ve diğer tedavi yöntemleri ile birlikte sağladığı yararları bilim adamları tarafından araştırılmaya devam edilmektedir. Karaciğer fonksiyonları zayıf olan kişilerde araştırma yapılmadığı için, ilacın güvenli olup olmadığı netlik kazanmamıştır.

Sorafenib, günde iki kere hap olarak ağızdan alınır. En sık rastlanan yan etkileri; halsizlik, iştah kaybı, ishal, yüksek tansiyon, kaşıntı, kızarıklık, ağrı, şişlik veya avuç içinde veya ayak tabanında su toplamasıdır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
  • Etiket Bulutu:
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Karaciğer kanserinin belirtileri nelerdir?
Karaciğer kanserinin belirtileri nelerdir?
Karaciğer kanserinde immünoterapi tedavisi
Karaciğer kanserinde immünoterapi tedavisi
Karaciğer kanseri ameliyatı
Karaciğer kanseri ameliyatı
Karaciğer kanserinde erken tanı ve tarama mümkün müdür? Nasıl teşhis edilir?
Karaciğer kanserinde erken tanı ve tarama mümkün müdür? Nasıl teşhis edilir?