Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Mustafa Özdoğan Memorial Antalya Hastaneler Grubu Onkoloji Merkezi Başkanı "Kanser alanındaki en büyük eksiklik, halka yönelik sade ve anlaşılabilir bilgiye ulaşılamamasıdır. Web sitemiz ile bu eksikliği giderdiğimizi düşünüyorum."

Anasayfa - Kanser Tedavisi - Osteosarkom – kemik kanseri tedavisi - Osteosarkom – kemik kanseri ameliyatı
Osteosarkom – kemik kanseri ameliyatı

Osteosarkom – kemik kanseri ameliyatı

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Bu gibi bir kanser türünde cerrahi, kanserin varlığını onaylamak için yapılan biyopsi ve tümörün alınması için gerçekleştirilen ameliyattır.

Cerrahide ana hedef, tüm kanserin alınmasıdır. Az da olsa geride kanser hücrelerinin kalması, yeni tümörün gelişmesine zemin hazırlar. Cerrahlar, kanserin tekrarlamayacağından emin olmak için tümörle birlikte bazı normal dokuları da alabilirler. Buna, geniş eksizyon (geniş bir bölümün alınması) denir. Cerrahinin şekli, tümörün yerine bağlı olarak gerçekleştirilir. Kafatası, omurga veya kalça kemiğinde (pelvis) gelişen tümörlerin tedavisi daha zordur.

Kollar veya bacaklarda gelişen osteosarkom

Kol ve bacaklarda gelişen tümörlerde cerrahi müdahale, kol veya bacak korunarak ya da bir kısmı veya tamamı ile birlikte (ampütasyon) kanserin alınması olarak gerçekleştirilir.

Osteosarkom ve uzuv korunarak yapılan cerrahi (ekstremite kurtarma cerrahisi): Kollarda veya bacaklarda tümör gelişen hastaların çoğunda gerçekleşen cerrahide uzvun korunması sağlanabilir. Ancak, bu tümörün yerine ve büyüklüğüne bağlıdır. Bu tür bir ekstremite kurtarma cerrahisi, oldukça karmaşıktır ve deneyimli uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Bu zor görevi yerine getiren cerrah, tümörü alırken yakındaki tendonlara, sinirlere ve damarlara zarar gelmemesini sağlar. Ancak, bu yapının içinde gelişen bir tümör söz konusu olduğunda, bölgenin (tendonlar, sinirler, damarlar) tümörle birlikte tamamen alınması gerekir. Bu tür vakalarda, ampütasyon (kol veya bacak uzuvun alınması) bazen en iyi seçenek olabilir.

Osteosarkomda ampütasyon (uzuvun - kol veya bacak - alınması): Damarları veya sinirleri saran geniş çaplı bir tümör tespit edildiğinde ampütasyon (uzvun; kol veya bacağın alınması) en iyi çözüm olabilir. Kaslar ve deri, ameliyat ile kalan kol veya bacak kemiğinin sonuna bağlanır. Bu bağlantı, yapay uzuv yani protezle birleştirilir. Bacak ampütasyonunun ardından fizik tedavi ile hasta 3-6 ay sonra yürümeye başlayacaktır.

Osteosarkom ve rekonstrüktif cerrahi (estetik cerrahi): Bazen, kalçanın ortasından kemiğin alınması gerekebilir. Bu tür durumlarda bio-protezler veya metal protezler kullanılır. Günümüzde uzuv koruyucu cerrahiler son derece gelişmiştir. Deneyimli ellerde yapıldığında son derece tatminkar ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Osteosarkomda cerrahi sonrası rehabilitasyon: Cerrahi sonrası rehabilitasyon, tedavinin en zor kısmı olabilir. Hastalar cerrahi öncesi bir rehabilitasyon uzmanı ile görüşerek neler yapılması gerektiğini bilmelidir. Hastanın uzvu alınırsa, protez bir uzuvla yaşamayı öğrenmesi gereklidir.

Kol ve bacak dışı yerleşimli osteosarkomlar

Pelvik (leğen kemiği bölgesi) tümörlerin ameliyat ile alınması çoğunlukla oldukça zordur. Tümör kemoterapiye olumlu yanıt verirse ardından gerçekleştirilen cerrahi (bazen de akabinde uygulanan radyoterapi) tüm kanserin alınmasını sağlayabilir. Pelvik kemikler, çoğu zaman cerrahi sonrası yeniden yapılandırılabilir. Alt çene kemiğinde oluşan tümörlerde, alt çenenin yarısı alınabilir ve sonrasında vücudun diğer bölümlerinden alınan kemikler yerleştirilebilir. Bunun yanında, omurga veya kafatasında oluşan tümörlerin güvenli bir şekilde alınması mümkün olmayabilir. Bu kemiklerdeki kanser kemoterapi, cerrahi müdahale ve radyoterapiden oluşan kombine bir tedavi gerektirebilir.

Osteosarkomda metastazlar için cerrahi müdahale

Osteosarkom vücudun diğer bölgelerine yayılmışsa, kanserin tedavi edilmesi için bu tümörlerin alınması söz konusudur. Ancak bu yayılım çok sayıda ise, çoğunlukla cerrahi müdahale mümkün olmaz. Az sayıda olan metastazların (örneğin akciğer metastazları) tedaviye çok iyi yanıt vermesi sonrası ana tümör alındıktan sonra metastazlara da cerrahi yapılabilir.

Az sayıda osteosarkom diğer kemiklere, böbreklere, karaciğerlere veya beyine yayılır. Bu tümörler büyüklüğüne, bulunduğu yere ve diğer faktörlere bağlı olarak ameliyatla alınıp alınamayacağına karar verilir.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Daha fazla veya daha az alkışlayarak, bize hangi yazılarımızın daha fazla ilgi çektiğini gösterebilirsiniz.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İlgili Kanser Haberleri
Osteosarkomda – kemik kanseri radyoterapi ile tedavi
Osteosarkomda – kemik kanseri radyoterapi ile tedavi
Osteosarkom – kemik kanseri nasıl tedavi edilir?
Osteosarkom – kemik kanseri nasıl tedavi edilir?
Osteosarkomda – kemik kanseri kemoterapi ile tedavi
Osteosarkomda – kemik kanseri kemoterapi ile tedavi
Osteosarkomda evreleme sistemi
Osteosarkomda evreleme sistemi