Anasayfa - Kanser Tedavisi - Pankreas kanseri tedavisi - Pankreas Kanserinde Ameliyatsız Tedaviler – Lokal Ablatif Teknikler
Pankreas Kanserinde Ameliyatsız Tedaviler – Lokal Ablatif Teknikler

Pankreas Kanserinde Ameliyatsız Tedaviler – Lokal Ablatif Teknikler

Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
29.12.2016

Pankreasta nöroendokrin tümör diğer bölgelere yayılmışsa, metastazlar, ameliyatla alınabileceği gibi diğer teknikler kullanılarak da alınabilmektedir. Metastaz tedavisi hastalığın belirtilerini azaltmak ve hastanın yaşam süresini uzatmak için oldukça önemlidir. Ablatif teknikler daha çok nöroendokrin tümörlerinin neden olduğu karaciğer metastazlarının tedavisi için kullanılmaktadır. Ancak bazen metastazları fazla olmayan ekzokrin tümörlerinin tedavisinde de bu tekniklerden yararlanılabilmektedir.

Pankreas Kanserinde Radyofrekans Ablasyon (RFA): Bu teknik ile tümör içerisine sokulan iğneye benzer bir sonda aracılığı ile verilen radyofrekans dalgaları tümörü ısıtarak yok etmeye amaçlar.

Pankreas Kanserinde Mikrodalga Termoterapisi: Bu yöntemi RFA’dan ayıran tek özellik ısıtma işlemi için mikrodalgaların kullanılmasıdır.

Pankreas Kanserinde Kriyocerrahi: Bu teknik ile tümör içerisine sokulan iğneye benzer bir sonda aracılığı ile sıvı nitrojen veya sıvı karbondioksit enjekte edilerek doku dondurulur ve zamanla yok olur. Bu tekniğe aynı zamanda kriyoablasyon da denir.

Pankreas Kanserinde NanoKnife: Bu teknikte hasta uyutulur ve anestezi eşiliğinde 4 iğne şeklinde elektrod pankreasta yer alan tümörün kenarlarına yerleştirerek tümörlü bölgeye elektrik akımı uygulanır. Son derece etkili yöntemlerden birisi olup kullanımı deneyim ve beceri gerektirir. Deneyimli merkezlerde kullanımı son yıllarda artmaktadır.

Ablatif yöntemler tümörü tam olarak ortadan kaldırmasa da özellikle tümöre bağlı ortya çıkan ağrının azaltılmasında son derece etkilidir.

Pankreas Kanserinde Embolizasyon ve İntra-arteryel Kemoterapi: Bu yöntemde, kasıktan içeri girilerek katater yardımı ile tümörü besleyen damarlar bulunur ve özel bir madde ile tümörle arasındaki bağ kesilir. Böylece beslenemeyen tümör zamanla yok olur. Bu işlemde doğru damarın bulunması önemlidir bu yüzden daha net sonuçlar elde edebilmek için özel bir boya ile tümörü besleyen damar bulunabilmektedir. Daha etkili sonuçlar almak için aynı yöntemle tümör içerisine kemoterapi ilaçları da enjekte edilebilmektedir. Bu tedavi yöntemine arteriyel kemo-embolizasyon denir.

Özellikle lokal ablatif tedavilerden sonra tümör bölgesinde damarlanmada artıştan yararlanarak bu bölgeye atardamardan (intra-arteryel) kemoterapi uygulamasıda ek yarar sağlayabilmektedir.

Merkezimiz ve tüm ekibimiz pankreas kanseri uygulanabilecek tüm lokal (bölgesel) tedavilerde son derece tecrübeli ve yetkindir.

Pankreas kanserlerinde NanoKnife uyguladığımız hasta sonuçlarımız Mart 2013’de Ulusal Girişimsel Radyoloji Derneği Kongresi’nde sunulmuş ve sözel bildiri birincilik ödülü almıştır.

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Haftanın Sloganı
Karser yapıcı maddelerin, DNA'mıza nasıl hasar verdiğini öğrenmek ister misiniz?
Aziz Sancar'dan sigarayı bıraktıracak buluş şeklinde yankı bulan çalışma gerçekte ne anlatıyor?
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Kanser Haberleri
Wanna cry virüsü ile İngiltere sağlık sistemine siber saldırı
Wanna cry virüsü ile İngiltere sağlık sistemine siber saldırı
Kolon kanserinin tekrarlama ihtimali basit yaşam kuralları ile azaltılabilir
Kolon kanserinin tekrarlama ihtimali basit yaşam kuralları ile azaltılabilir
Şekerli değil şeker tadında bir Ramazan Bayramı olsun!
Şekerli değil şeker tadında bir Ramazan Bayramı olsun!
Rahim kanseri tedavisinde tartışmalı konulardan biri cevabını buldu
Rahim kanseri tedavisinde tartışmalı konulardan biri cevabını buldu