Kanserli bireylerde halsizlik ve bilişsel bozukluk (hafızada güçsüzlük ve dikkat dağınıklığı) en sık görülen şikayetlerin başında gelmektedir. Yapılan çalışmalarda yaşlanma sonucu da görülen halsizlik belirtilerinin fiziksel egzersiz ile azaldığı kanıtlanmıştır. Araştırmacılar bu bilgilerden yola çıkarak kanserli bireylerde halsizlik/yorgunluk ve bilişsel bozukluk için egzersizin etkisini araştırmışlardır.

Yapılan çalışmada geliştirilen akıllı telefon mobil uygulaması sayesinde yaşları 28 ile 79 arasında değişen 299 meme kanserli birey takip edilmiştir. Mobil uygulama ile bireylerin günlük fiziksel egzersiz düzeyleri kaydedilmiş ayrıca hafıza, dikkat ve çoklu işlem yapma yeteneklerini ölçen soruları cevaplandırması sağlanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre orta ve ileri düzey egzersiz / spor yapan bireylerin soruları doğru cevaplama oranlarının daha yüksek olduğu görülmüştür.

Egzersizin özellikle meme kanserli bireylerde sık görülen halsizlik ve bilişsel fonksiyonda düşme gibi şikayetleri azalttığı görülmektedir. Birçok birey, egzersiz yapması halinde daha fazla yorulacağını düşünmektedir, çalışma sonuçları ise aksine düzenli egzersizin bireyin kendini daha dinç hissetmesini sağlayacağını ve bilişsel fonksiyonları artıracağını göstermektedir.

Çalışmayı yapan Dr. Ehlers bilişsel fonksiyonlarda azalmanın halsizlik aracılı olabileceğini düşüncesindedir. Bu konuda çalışmalarını devam ettirerek fiziksel egzersizin bilişsel fonksiyonları nasıl artırdığını belirlemek amacındadır. Ayrıca Dr. Ehlers kanserli bireylere mesaj olarak şunları söylemektedir: Spor yapın, sadece 10 dakika yürüyüş olsa bile spor yapın. Spor mucizevi bir yöntem değil fakat sporun birçok faydasını göreceğinizden eminim.

Özellikle fiziksel durumu uygun hastalarda orta-ılımlı düzeyde egzersizin hem güvenilir hem de halsizliği etkili derecede azaltan ve hastanın tahammül düzeyini artıran bir yöntem olduğu son yapılan geniş çaplı değerlendirmede ortaya koyulmuştur. Bu bağlamda hafif-orta tempolu düzenli yürüyüşün hem fiziksel hem de bedensel halsizlik için uygulanabilir seçenek olduğunu önemle belirtmek gerekmektedir.