Güncel Koronavirüs Haberleri
Güncel Koronavirüs Haberleri
Anasayfa - Kanser Haberleri - Akciğer kanseri - EGFR mutant akciğer kanserinde metformin ve tirozin kinaz inhibitörü sağkalımı uzatır

EGFR mutant akciğer kanserinde metformin ve tirozin kinaz inhibitörü sağkalımı uzatır

EGFR mutant akciğer kanserinde metformin ve tirozin kinaz inhibitörü sağkalımı uzatır
paylaşwhatsappfacebooktwitterlinkedin
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
01.04.2020

EGFR mutasyonu pozitif küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) için standart tedavi olan epidermal büyüme faktörü reseptörü (EGFR) tirozin kinaz inhibitörlerinin (TKI) yanına, yaygın olarak kullanılan bir diyabet ilacı metforminin eklenmesinin, yaşam süresini uzattığı ve kanser progresyonunu (ilerlemesini) geciktirdiği görülmektedir.

Metformin şu anda tip 2 diabet tedavisinde yaygın olarak kullanılan ve 70 yıllık geçmişi olan bir ilaçtır. Son zamanlarda epidemiyolojik çalışmalar, metformin alan diyabetli hastaların daha düşük kanser sıklığına sahip olduğunu ve kanser teşhisi konan hastaların metformin ile tedavi edildiğinde sonuçlarının iyileştiğini düşündürmüştür. Ayrıca laboratuvar çalışmalarında metforminin doğrudan anti-kanser etkileri de görülmüştür.

Çalışmaya evre IIIB veya evre IV, EGFR mutasyonu pozitif KHDAK'li toplam 139 hasta alındı. Hastalar herhangi bir EGFR TKI ilacı [Tarceva (erlotinib), Gilotrif (afatinib) veya Iressa (gefitinib)] ile birlikte günde iki kez 500 mg metformin aldı.

Çalışmanın sonuçları

  • Tedaviye verilen genel yanıt oranı metformin + TKI ile tedavi edilen hastalar için % 71 iken, sadece TKI ile tedavi edilen hastalar için % 54 idi.
  • Metformin artı EGFR TKI tedavisi alan hastaların ortanca genel sağkalım süresi 31.7 ay iken, sadece TKI alanlarda bu süre 17.7 ay idi.

Klinik araştırmanın sonuçları ikna edicidir ve metforminin anti-kanser aktivitesine sahip olduğunu ve bir TKI ile kombine edildiğinde EGFR-mutasyonu pozitif KHDAK'li bireylerin sonuçlarını iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

Bununla birlikte, klinik araştırmanın sigara içme durumunu, EGFR mutasyon profilini veya alınan EGFR TKI tipini kontrol etmediği için her birinin çalışma sonucunu etkileyebileceği akılda tutulmalıdır.

Sonuç olarak EGFR-mutant KHDAK hastalarında TKI tedavisine metformin eklenmesi, yan etkileri önemli ölçüde arttırmadan sağkalımı önemli ölçüde uzatır. Bu olası fayda, daha büyük plasebo kontrollü bir faz 3 klinik araştırma ile doğrulanmalıdır.

*

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

1. Arrieta O, et al. JAMA Oncol. 2019

2. Margel D, Urbach DR, Lipscombe LL, et al. Metformin use and all-cause and prostate cancer–specific mortality among men with diabetes. Journal of Clinical Oncology. 2013.

3. Chlebowski RT, McTiernan A, Wactawski-Wende J, et al. Diabetes, metformin, and breast cancer in postmenopausal women. Journal of Clinical Oncology. Published early online June 11, 2012.

4. Fuming Zi, Huapu Zi, Yi Li, Jingsong He, Qingzhi Shi, and Zhen Cai.
Metformin and cancer: An existing drug for cancer prevention and therapy.
Oncol Lett. 2018 Jan
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.