4. evre bir kanseri vücuttan tamamen temizlemek zordur. Dolayısıyla tedavinin temel amacı, insanlara mümkün olan en iyi yaşam kalitesini vermek ve yaşam süresini uzatıcı tedavileri uygulamaktır.

Kanseri teşhis etmek, tedaviyi planlamak ve bir kanserin durumunu net bir şekilde açıklamak için evrelemeyi kullanırız. Solid (organ) kanserlerinin çoğunda, Romen rakamları ile ifade edilen kanserin dört aşama vardır; bu nedenle 4. evre kanseri, tıp literatüründe evre IV olarak yazılı görebilirsiniz.

Evre 4 mesane (idrar torbası) kanserinden ne bekleneceğini bilmek, insanların tedavileri hakkında bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olabilir.

Mesane kanserinin 4. evre olması ne anlama geliyor?

Kanserin evresi, kanser hücrelerinin vücutta nerede olduğunu ve ne kadar yayıldığını gösterir. Bazı kanser türlerinin evre 0'ı vardır, ancak çoğunlukla 1'den 4'e kadar olan evreler kullanır. Evre 4, kanserin ileri evresidir; bu aşamada, kanser hücreleri genellikle hastalığın kaynaklandığı dokunun dışına çıkar ve diğer organlara yayılır. Bir kanserin evresi çoğunlukla tanı anında belli olur ve örneğin tanı anında 4 olarak belirlenen bir kanserin evresi, daha sonra tedaviler ile değişmeyecektir.

Mesane kanseri evresini belirlerken üç anahtar faktörü göz önünde bulundururuz:

 • Ana tümörün büyüklüğü ve yeri
 • Kanserin mesaneye yakın lenf bezlerine metastaz yapıp yapmadığı
 • Kanserin, mesaneden başka organlara veya uzak lenf bezlerine yayılıp yayılmadığı

Mesane kanserleri klasik olarak mesanenin en iç tabakasından başlar ve 4. evreye ulaştığında, ana tümör sıklıkla büyümüş ve mesanenin iç tabakasından dışarı doğru yayılmıştır. Mesane kanseri en sık olarak, leğen kemiği, diğer kemikler, akciğer ve karaciğere metastaz yapar.

evre 4 metastatik mesane kanseri nedir

4. evre mesane kanseri de kendi içinde ikiye ayrılır: Evre IVA ve IVB. Evre IVA'da kanser, mesaneden (a) karın veya pelvis duvarına veya (b) ana iliak arterlerin üstündeki lenf düğümlerine yayılmış haldedir. Evre IVB'de, kanser (c) akciğer, karaciğer veya kemik gibi vücudun diğer bölümlerine yayılmıştır.

Mesane kanseri metastaz belirti ve bulguları şunları içerir:

 • yorgunluk veya halsizlik,
 • idrar yaparken ağrı,
 • idrar yapma zorluğu veya idrara çıkamama,
 • vücudun bir tarafında alt sırt ağrısı,
 • kilo kaybı,
 • şişmiş ayaklar,
 • kemik ağrısı,
 • idrardan kan gelmesi (aynı zamanda mesane kanserinin erken belirtisidir).

- İlgili konu: İdrarda kan gelmesinin 10 nedeni

4. evre mesane kanseri nasıl tedavi edilir?

Son yıllarda immünoterapilerin onkolojiye girmesi ile kimi zaman istisnai iyi sonuçlar elde edilmekle birlikte, 4. evre kanserleri tamamen tedavi etmek çoğu zaman mümkün değildir. Bu aşamada tedavinin amacı, insanların kendilerini daha iyi hissetmelerini ve yaşamaları için daha fazla zamana sahip olmalarını sağlamaktır. Tedavi, kansere bağlı belirti ve şikayetleri azaltabilir ve bazen bunlardan kurtarabilir.

Kemoterapi

Evre 4 mesane kanseri için en yaygın tedavi, kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilen veya bir tümörü küçültebilen kemoterapidir. Neoadjuvan kemoterapi, bazen cerrahların mesanenin bir kısmını veya tamamını çıkarmasını mümkün kılar. Mesane kanserinde sisplatin bazlı kemoterapi rejimleri tercih edilir.

- İlgili konu: Mesane kanseri için en iyi ameliyat öncesi küçültücü tedavi nedir?

İmmünoterapi

İmmün kontrol noktası inhibitörü olarak adlandırılan yeni nesil immünoterapilerin, en etkili olduğu kanserlerden biri de mesane kanseridir. Eğer ileri evre mesane kanserli bir hastanın genel durumu sisplatin bazlı kemoterapiye uygun değilse veya sisplatin sonrası kanseri ilerliyorsa immünoterapi düşünülür. İleri evre mesane kanserinde FDA onaylı immünoterapi ilaçları (onay alma sırasına göre);

 • Atezolizumab (Tecentriq): Mesane kanserinde onay alan ilk immünoterapidir (2016). İkinci basamak tedavi olarak onay aldı.
 • Nivolumab (Opdivo): 2. basamak tedavi
 • Pembrolizumab (Keytruda): 2. basamak tedavi
 • Avelumab (Bavencio): 2. basamak tedavi
 • Durvalumab (Imfinzi): 2. basamak tedavi

- İlgili konu: Mesane kanserinde ameliyat öncesi immünoterapi etkili ve güvenli bulundu

Palyatif bakım

Palyatif bakım, genellikle evre 4 kanserli hastalar için tedavinin önemli bir parçasıdır. İnsanlara tedavileri sırasında ağrı kesici, duygusal destek ve tavsiye sağlar. Palyatif bakım, hastaların şikayetlerini nasıl yöneteceklerine karar vermelerine yardımcı olabilir, böylece hastalık olabildiğince rahat ve acısız olabilirler.

Hayatta kalma oranları ve yaşam beklentisi

Kanser sağkalım oranları yalnızca tahmindir ve dikkate alınması gereken birçok bireysel faktör vardır.

Göreceli sağkalım oranları mesane kanseri hastalarını aynı yaş ve cinsiyetteki genel toplumdaki insanlarla karşılaştırır. Bu yöntem, hayatta kalma konusunda daha doğru bir tahmin ile sonuçlanabilir.

Evre 4 mesane kanseri olan bir kişi için 5 yıllık göreceli hayatta kalma oranı yaklaşık yüzde 5'tir. Bu, mesane kanserli bir hastanın, tanı aldıktan en az 5 yıl sonra yaşama ihtimalinin yüzde 5 olduğu anlamına gelir (bu rakamlar ABD istatistiklerine ait tahminlerdir). Ancak hesaplamalar 2008–2014 arasındaki verileri kullanır. Bilim insanları sürekli olarak tedavide gelişmeler yaratmaktadır ve bunlar genellikle hayatta kalma oranlarını iyileştirebilir. Ayrıca bu verilerin hesaplandığı dönemlerde mesane kanserinde immünoterapi henüz kullanmaya başlanmamıştı.

Hayatta kalma oranlarının tahmini olduğunu ve herkesin farklı olduğunu hatırlamak önemlidir. Yaş veya genel sağlık gibi birçok faktör, bir kişinin bu hastalıkta ne kadar süreyle yaşayabileceğini belirlemede önemli bir rol oynayabilir.

Mesane kanserinde beslenme

Kanser sıklıkla yorgunluğa neden olur ve hem kanserin kendisi hem tedavileri kilo kaybına neden olabilir. Gün boyunca az miktarda ve sık yemek, enerji seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilir. Sağlıklı bir diyet tam tahıllar, meyve ve sebzeler, bir miktar protein, az miktarda veya hiç şeker ve doymuş yağ içerir.

- İlgili konu: Kemoterapi ve beslenme – işinize yarayacak 14 öneri ve bir atıştırmalık tarifi

Hafif egzersiz

Hafif / ılımlı bir egzersiz, kanseri olan çoğu kişi için güvenlidir, ancak önce bir doktora danışmanız en iyisidir. Yürümek ve yüzmek vücuda çok fazla baskı yapmaz ve moralinizi yükseltmeye ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir.

Ağrı kesici

Ağrı kesici, birçok kişi için kanser tedavisinin önemli bir parçasıdır. Ağrı kişiden kişiye farklılık gösterebileceği için, ağrıyı doktorla tartışırken olabildiğince açık olmak önemlidir. Bu, doktorun uygun, hızlı ve etkili bir ağrı kesici yazmasını sağlayacaktır.

- İlgili konu: Kanser ağrısı nasıl tedavi edilir?

Sonuç

Evre 4 mesane kanseri ile birlikte yaşamak ve tedavi konusunda karar vermek zor olabilir. Hastalık hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinmek genellikle yararlıdır.

Güvenilir web siteleri, sağlık profesyonellerine ek olarak, genellikle mükemmel bir bilgi kaynağıdır. Arkadaşlar, aile üyeleri veya evre 4 mesane kanseri olan diğer insanlar sıklıkla duygusal destek sağlayabilir.

Evre 4 mesane kanseri her insan için farklıdır ve hayatta kalma oranları yalnızca bir tahmindir. Tedavi genellikle belirti ve şikayetleri hafifletmek ve insanlara iyi bir yaşam kalitesi vermek için çok etkilidir.

*

- Mesane içi gemsitabin uygulaması kanser tekrarı riskini azaltıyor