Hızlı Arama
Anasayfa - Kanser Haberleri - Akciğer kanseri - Sözde etkili Küba kanser aşısına neden yoğun ilgi duyuyoruz?

Sözde etkili Küba kanser aşısına neden yoğun ilgi duyuyoruz?

Sözde etkili Küba kanser aşısına neden yoğun ilgi duyuyoruz?
Yazı Boyutu:
Küçült
Sıfırla
Büyült
31.03.2018

Neredeyse her 6 ayda bir Küba kanser aşısı hakkında basında yankı bulan bir haber yapılıyor ve bizler de işimizi gücümüzü bırakıp, “bu konuda yeni bir çalışma mı çıkmış” diye araştırmaya başlıyoruz. Bu sefer araştırmamız sadece birkaç saat sürü, çünkü yeni bir çalışma veya bilimsel bir kanıt yok! Yenilik ise şu: yapılan haberlerin dili değişmiş ve bu iş tam anlamıyla bir “Küba sağlık turizmi” olayına dönüşmüş.

Küba aşıları kanserleri tedavi ETMEMEYE devam ediyor

Küba kanser aşısı hakkındaki son çalışma, Mart 2017'de yayımlanmış ve Küba'da yapılmış. Bu çalışma sonuçlarına göre de CIMAvax-EGF aşısı, elimizde halihazıda bulunan tedavilere (kemoterapiler, akıllı ilaçlar, ileri radyoterapi teknolojileri ve çok daha yeni olmak üzere immünoterapiler) kıyasla neredeyse çürük dişe kolonya basmak kadar etkili: bildirilen en iyi ortanca yaşam süreleri halen 10 ayı geçmemiş durumda.

Bilimsel bir yenilik olmadığını, yani Küba kanser aşısının elimizdeki standart tedavilere göre çok zayıf kaldığını söyledik, peki yeni Küba kanser aşıları haberlerindeki asıl yenilikler nelerdir?

1. “Bir umut kapısı”, daha doğrusu “denize düşen yılana sarılır” mantığı ile Küba’ya gitmek isteyenler için profesyonel turizm acente sistemlerinin kurulduğunun bir duyurusu yapılmış.

2. Bu Küba sağlık turizmi ekibinde “bir” tane de doktor olduğu gururla duyurulmuş.

3. Vitiligo ve sedef gibi farklı hastalıklar da ticareti daha güvenli bir zemine yaymak için eklenmiş. Çünkü Küba kanser aşılarının kanseri 12’den vurmak bir kenara, Küba’ya gidenlerin hem paralarını hem zamanlarını hem de çok daha değerli sağlıklarını kaybettiğinin örnekleri her geçen gün artmaktaydı.

4. Kanser aşısının öyle bedava veya 1 dolara satılmadığını, bu aşıya ulaşmak isteyenlere – yani yabancılara – aşının dövizle verildiği bilgisi eklenmiş.

5. “Küba’da kanser yok”, “Küba kanseri tamamen tedavi etti” gibi iddialı yalanların bir kısmı terk edilmiş.

6. En önemli tavır değişikliği ise aşının bir mucize olmadığı, “tamamlayıcı bir kanser tedavisi” gibi algılanması gerektiği vurgusunun yapılması olmuş. Küba kanser aşısının hedefi, kanseri tamamen bitirmek değil de kronik bir hastalık haline çevirmekmiş.

Bilimsel kanıtların değil fakat “bilimsel argümanların”, Küba sağlık turizmi ticareti için böylesine ustaca kullanılması karşısında düştüğüm dehşeti açıklamaya çalıştım.

İLGİLİ KONULAR

- Küba’nın kendi resmi verileri ile KÜBA’da KANSER GERÇEĞİ

- Küba akciğer kanseri aşıları hakkında bilimsel gerçekler (detaylı)

- Eyvah, Küba kanser aşısı yine haber oldu!

- Neden kanser tamamen tedavi edilemedi?

İLGİLİ VİDEO

Sağlıklı ve mutlu kalın...
Kaynak:

Danay Saavedra and Tania Crombet.
CIMAvax-EGF: A New Therapeutic Vaccine for Advanced Non-Small Cell Lung Cancer Patients.
Front Immunol. 2017.
Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.